Zorunlu Din Dersi İçin Yürütmeyi Durdurma Kararı

Antalya’da ateist anne- babanın ilkokulda okuyan kızlarının zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulması için Eğitim-Sen desteğiyle açtıkları davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Aile daha önce büyük kızları için açtığı davayı kazanmıştı.

GÜNDEM 15.03.2017, 13:57 15.03.2017, 14:05
Zorunlu Din Dersi İçin Yürütmeyi Durdurma Kararı

Antalya’nın Muratpaşa İlçesi’nde ateist anna-baba, 7 Kasım 2016 tarihinde, Fatmagül Özpınar İlkokulu öğrencisi E.D.’nin zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulmasını talep etti.

Kaymakamlığın bu talebe, dersin zorunlu olduğu yönündeki cevabı üzerine Eğitim- Sen Antalya Şubesi’nin hukuki desteğiyle aile mahkemeye başvurdu. Davada, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin ülkemizde nesnel ve çoğulcu bir içerikle işlenmediği, müfredatın belirli bir dini esas alıp tarafsız olmadığı, davacının ve ailesinin inançlarına ve felsefi görüşlerine aykırı biçimde dinsel eğitim verildiği, bu durumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin benimsemiş olduğu özgürlük ilkesi ile de çeliştiği gerekçeleriyle hukuka aykırı olduğu ileri sürülerek iptali talep edildi.

E.D. adlı öğrenci adına babası Mehmet Ali D. ve annesi Demir D. tarafından açılan davayı karara bağlayan Antalya 4. İdare Mahkemesi, “Dava konusu işlemin uygulanması durumunda, davacı açısından telafisi güç veya imkansız zararların doğmasına neden olunacağı açıktır” dedi. Yürütmenin durdurulmasına karar veren mahkeme zorunlu din dersi için de “hukuka aykırılığı açık” dedi. 

''OKULLARIN SADECE BİLİM YUVASI OLMASI GEREKTİĞİNİ SAVUNUYORUZ''

Eğitim- Sen olarak bu davalara öncülük ettiklerini açıklayan Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, "Zaten bizim tüzüğümüzde bilimsel, laik, kamusal anadilde bir eğitimi savunuyoruz. Bu eğitimde de zorunlu din derslerinin olmaması gerektiğini, eğitimin gittikçe ticarileştirilmesi ve dinselleştirilmesi anlamına geldiğini düşünüyoruz. Eğitimin dini içerikli verilmemesi, dini eğitimlerin aileler veya camilerde, kiliselerde alınması ve okulların sadece bilim yuvası olması gerektiğini savunuyoruz" diye konuştu.

Eğitim-Sen daha önce de "din ve ahlak derslerinin ayrılması ve zorunlu din derslerinin AİHM kararı doğrultusunda kaldırılması" şeklinde öneri sunmuştu.

GEÇMİŞTE BÜYÜK KIZLARI İÇİN AÇTIKLARI DAVAYI KAZANDILAR

Öğrencinin annesi Demir D., iki kızı bulunduğunu ve liseyi bitiren büyük kızları için geçmişte açtıkları davayı kazandıklarını söyledi. Kızlarının okuyup, araştırıp kendi kararlarını kendilerinin vermesi gerektiği yönünde konuştuklarını, küçük kızının da din dersine girmek istememesi üzerine dava açtıklarını belirtti.

KAMUPERSONELİ.NET

Yorumlar (0)