Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Aday Hakim Başvuruları Devam Ediyor

Adalet Bakanlığı tarafından ilan edilen duyuruda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Hakim adayı belirleme için başvuru işlemleri 17 Haziran'da sona eriyor. İşte başvuru detaylar ve son başvuru tarihi.

Hakim Savcı Alım İlanları 13.06.2016, 11:46 29.01.2019, 20:51
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Aday Hakim Başvuruları Devam Ediyor

 Adalet Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde yer alan duyuruya göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Hakim Adayı Belirlenmesine ilişkin başvuruların 17 Haziranda biteceği duyurusu yayımlandı.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde yer alan; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde görev yapacak hakimlere ait liste Her Yüksek Sözleşmeci tarafın belirleyeceği 3 kişilik liste Avrupa Konseyi Parlementer Meclisine sunulacaktır. Yüksek Sözleşmeci taraflarının sunacağı 3 kişilik listeden seçilecek bir hakim Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde 30 Nisan 2017 tarihine kadar görev yapacaktır.

Başvuru Şartları

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hakim adaylığına başvuracak adayların; Türk Vatandaşı olmak, Yüksek Ahlaki karaktere sahip olmak, Avrupa Konseyi AİHM yargıç adayları Danışma Paneli’ne bildirileceği en son tarih olan 9 Eylül 2016 tarihi itibari ile 35 yaşını doldurmuş olmak ve 60 yaşından gün almamış olmak, AİHM’in resmi dilleri olan Fransızca veya İngilizce dillerinden birini akıcı olarak kullanabildiğini belgelemek, diğerini ise en az orta düzeyde bilmek (Akıcı olduğunu bildirdiği dil için uluslararası geçerliliğe sahip belgeyle ispatlanan IELTS Akademik: 6,5 TOEFL-IBT: 90, PTE Akademik: 71 ve Fransızca’dan DALF C1 veya denkliği kabul edilebilecek başka sınavlardan alınan puanlardan birine sahip olmak), Hukuk fakültesinden mezun olmak ya da hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren Siyasal Bilgiler ile İktisadi ve İdarî Bilimler Fakültelerinde dört yıllık yüksek öğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olmak, Türk hukuk sistemi ve uluslararası kamu hukuku bilgisine sahip olmak, Herhangi bir mahkûmiyeti bulunmamak, Seçilmeleri halinde, görevleri süresince bağımsızlıkları ve tarafsızlıkları ile bağdaşmayan veya görevlerini tam zamanlı olarak yerine getirmelerine engel olacak başka bir işle meşgul olmamayı taahhüt etmek, Görevini yapmaya engel olacak sağlık sorunu olmamak Şartları aranmaktadır.


Son Başvuru Tarihi ve Başvuru Belgeleri

Adalet Bakanlığı tarafından ilan edilen duyuruda son başvuru tarihi olarak 17 Haziran 2016 tarihi belirlenmiştir. Başvuru sırasında istenen belgeler ise şu şekildedir;

# Adli Sicil Belgesi
# İngilizce veya Fransızca hazırlanan Özgeçmiş
# Hizmet Belgesi
 

Yorumlar (0)