İdari Yargı Hakim Adayları Kura Töreni

Yargı Hakim Adayları Kura töreni gerçekleşti. Törende konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Hakim ve savcı sayısında artışa gidileceğini ve AB standartlarına ulaşılacağını belirtti. Açıklamanın detayları haberin devamında...

Hakim Savcı Alım İlanları 12.05.2016, 17:33 12.05.2016, 17:41
İdari Yargı Hakim Adayları Kura Töreni
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Adliyelerde görev alan  Hâkim ve Savcı sayısı konusunda Türkiye'nin bugün, Avrupa Birliği standartlarında olmadığını belirterek, "Önümüzdeki süreç içerisinde Hâkim ve Savcı sayımızı CEPEJ'in (Avrupa Adaletin Etkinliği Komisyonu) raporunda ifade edşlen rakamlara çıkarmak için önemli adımlar atacağız. Önümüzdeki süreçte önemli sayıda Hâkim ve Savcı alacağımızı buradan bir kez daha ifade etmek isterim." Açıklamalarında bulundu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) konferans salonunda düzenlenen 10. Dönem İdari Yargı Hâkim Adayları Kura Töreni'nde söz aldı.

Mesleğe yeni başlayacak olan Hâkimlerin başarılarının önemli bir noktasına tanıklık ettiklerinin vurgusunu yapan Bekir Bozdağ, bugün mesleğe başlayacak hâkimlerin bu aşamaya gelene kadar pek çok çetin ve zorlu aşamayı geride bıraktığını anlattı.

Hâkim adaylarına seslenen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türk milleti adına yargılama yapacak ve karar merci olduklarını, Türk milletinin aradığı adaleti kararlarıyla tesis edeceklerinin açıkladı.

Adaylara seslenen Bakan Bozdağ, Hâkim adaylarından adaleti ayakta tutmalarını, kararlarına duygularının etki etmesine müsaade vermemelerini isteyen Bekir Bozdağ, anayasa, kanun ve hukuka bağlı vicdan çerçevesinde, delil durumlarına göre karar vermelerinin en büyük vazifeleri olduğuna dikkati çekti.

Bekir Bozdağ, Hâkimin, Mecelle ‘deki tanımını hatırlatarak, buna göre hakimin sahip olması gereken nitelikleri şöyle sıraladı.
Hâkimlerin karar verirken karşısındakini mutlaka sonuna kadar dinlemesini isteyen Bakan Bozdağ, Hâkimleri herkes etkilemeye çalıştığını, bunun anayasal bir hak olduğunun altını çizdi.

Lütfen Gerekçelerinizi Siz Kendiniz Hazırlayın

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, konuşmasına şöyle devam etti:

"Önemli olan, anlatılanlar içinden fehim anlayışıyla doğruyu eğriden ayırmak ve adaletin gerektirdiğini yani doğru kararı bulup çıkarmaktır. Tüm marifet orada, sizler onu başaracaksınız. Yoksa her gelenin anlatımıyla kararın böyle bir tarafa gider sonra başka tarafa giderse o zaman rüzgârın önünde kalan yaprak gibi olursunuz. Doğru kararları verme imkânınız olmaz. Rüzgârın önündeki yaprak gibi de olmayacağız. Biz adalete, anayasaya, kanunlara ve hukuka bağlı birer adalet adamı olacağız. Esen rüzgârlar bizi o yana, bu yana savursa bile bağlı bulunduğumuz adalet ağacından asla koparmamalıdır. Kopardığı zaman bizim nereye gideceğimiz belli olmayacağı gibi vereceğimiz kararların da ne olacağı kesinlikle belli olmaz. O yüzden de buna özen göstermenizi özellikle rica ediyorum."

Mahkeme kararlarında gerekçenin önemine de işaret eden Bakan Bozdağ, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Öyle bir bakıyorsunuz, 16 bin sayfalık gerekçeli kararı görüyorsunuz. Bir kararın haklılığını anlatmak için 16 bin sayfaya gerek duyuyorsanız, o kararda bir sıkıntı var demektir. Onun için gerekçelerinizi hem kısa hem öz hem de okunan kişinin o kararın doğruluğuna ikna edecek nitelikte olması son derece önemlidir. Lütfen gerekçelerinizi siz kendiniz hazırlayın. Zabıt kâtiplerine veya yanınızdaki başka yardımcılarınıza lütfen gerekçeyi yazdırmayın. Siz yazarsanız, yazdırırsanız, hem öğrenme imkânınız olur hem de planladığınız ilk gerekçelerde değişiklik yapma imkânı da bulursunuz. Ve gerekçelerdeki isabet oranınız daha da yüksek olur. Buna da özen göstermenizi özellikle rica ediyorum."

Hâkim Savcı Sayımız AB Standartlarında Değil

Hâkim ve savcı sayısı konusunda Türkiye'nin bugün, Avrupa Birliği standartlarında olmadığını aktaran Bozdağ, Avrupa Konseyine üye olan ülkelerde 100 bin kişiye ortalama 20,3 Hâkim, 11,1 savcı düştüğünü, Türkiye'de ise bu rakamın 100 bin kişiye 12,5 Hâkim, 6,4 savcı olduğu bilgisini verdi.

Bakan Bekir Bozdağ, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki süreç içerisinde hâkim ve savcı sayımızı CEPEJ'in raporunda bulunan rakamlara çıkarmak için önemli adımlar atacağız. Önümüzdeki süreç içerisinde önemli sayıda Hâkim ve Savcı alacağımızı buradan bir kez daha ifade etmek isterim. Şu anda Türkiye'de Hâkim ve Savcı sayımız, 14 bin 661'dir. 2002'de bu rakam Hâkim ve Savcı sayımız 9 bin 349'dur. Bugün 14 bin 661, artış oranı % 57'dir. İdari yargıda halen bin 112 Hâkim ve Savcı görev almaktadır. 2002 yılında idari yargıdaki 146 iken şuanda 206 ‘ya kadar yükseldi. Burada da önemli girişimler yaşandı. Önümüzdeki dönemde açılmış mahkemelere, Hâkim ve Savcı ataması yapılacak, bu sayı biraz daha yukarı çıkacaktır." Dedi. 


AA

Kamupersoneli.net  | Ankara
Yorumlar (0)