Almanya işçi alımı başvurusu. 2019 Almanya işçi alımında şartlar ve meslekler

Vasıflı ve vasıfsız binlerce insanın merakla beklediği ve araştırdığı Almanya nitelikli işçi alımı için müjdeli haber geçtiğimiz ay gelmişti. Almanya'da Avrupa Birliği haricinde ülkeye gelecek nitelikli elemanlara kapıları açmayı öngören yasa onaylandı. Buna göre mesleğinde uzman olanların 6 aylık vize ile Almanya'da iş arama şansına sahip olduğu belirtildi ve iş bulunması durumunda ise Almanya'da kalma hakkı sağlanacağı ifade edildi....

İşçi Alım İlanları 28.07.2019, 23:15
Almanya işçi alımı başvurusu. 2019 Almanya işçi alımında şartlar ve meslekler

Almanya'da Federal Meclis'te düzenlenen oylama ile beraber nitelikli işgücüne oturma ve çalışma izni verilmesini öngören yasa kabul edildi. Yasa tasarısı kapsamında nitelikli elemanlardan dil bilmeleri talep edilecek ve şartları yerine getirenler altı ay süreyle Almanya'ya kalarak geçimini kendisi sağlayabilecek. Ayrıca meslek eğitimi veya yüksek eğitime uygun herhangi bir iş bulunması durumunda ise oturma izni verilecek ve Almanya'ye yerleştirilebilecek..

ALMANYA VASIFSIZ İŞÇİ DEĞİL UZMAN ARANIYOR

Dünyadaki ekonomik durgunluk ve resesyona rağmen, Almanya'da böyle bir tablonun ortaya çıkmasının nedeni ise hasta ve yaşlı bakım sektöründe çalışan ihtiyacının artması, hizmet sektörüne yoğun talep ile eğitim ve çocuk yetiştirme alanındaki gelişmeler olarak gösteriliyor.

Almanya, çeşitli alanlarda uzman işçilere ya da eğitimli, meslek sahibi çalışanlara ihtiyaç duyuyor. Bilgisayar uzmanları, program yazılımcıları, doktorlar, bilim adamları, dil bilen yüksek donanımlı insanlar ise bunların başında geliyor. Doğu Avrupa'dan gelen işgücü bu alanlardaki boşlukları doldurmaya yetmiyor. Bu nedenle örneğin Türkiye'den gelebilecek yüksek donanımlı çalışanlar, mesleklerine uygun iş bulduğu takdirde daha kolay oturma ve çalışma izni alabiliyor.

ALMANYA'NIN ONAYLADIĞI YABANCI İŞÇİ YASASINDA NELER VAR?

Almanya'da bakanlar kurulu, AB dışından yabancı işçi alımını öngören yasayı onayladı.

Yeni yasa ile birlikte Almanya, hemşirelik, hasta ve yaşlı bakıcı, inşaat, metal, IT gibi toplam 61 branşta yabancı işçi alacak. Yasaya göre, meslek diploması bulunanlar, herhangi bir iş sözleşmesi olmadan da iş aramak için belirli bir süreliğine Almanya'ya gelebilecek.

61 BRANŞTA İŞÇİ ALINACAK

Karar, AB dışındaki vasıflı işçilerin, Almanya'da çalışabilmesi için vize kolaylığı sağlayacak. Almanya Bakanlar Kurulu, söz konusu tasarıyı onayladı. Yeni yasaya göre Almanya, hemşirelik, hasta ve yaşlı bakıcı, inşaat, metal, IT gibi toplam 61 branşta yabancı işçi alacak.

Arık her alanda iş var

Bugüne kadar kalifiye elemanlar ve akademisyenler ancak Federal Çalışma Ajansı’nın açık tespit ettiği mesleklerde çalışabiliyordu. Bu kısıtlama artık olmayacak. Mesleki eğitim ya da üniversite diplomasına sahip olan ve bir iş akdi imzalamış herkes, kendi meslek dalında çalışabilecek. İş gücü açığı durumunda, aynı iş dalında çalışabilecek yerli adayların mevcut olup olmadığının araştırılması zorunluğu da geçici olarak kalktı.

6 ay iş arama vizesi

Almanya’da çalışmak isteyen biri, iş aramak amacıyla Almanya’ya gelip geçici oturum izniyle azami altı ay süreyle iş arayabilecek. Ancak bunun için en önemli ön koşul, mesleki eğitim diploması. İş arama süresi boyunca söz konusu kişilere herhangi bir sosyal yardım ödemesi yapılmayacak. Kişilerin iş arama süresince yaşamlarını kendi imkânlarıyla nasıl idâme edeceklerini, Almanya’ya gitmeden önce belgelemek zorundalar.

Yorumlar (27)
Sinem 5 ay önce
Almanyada ne bok var. Degolun gidin be gavurların yanına. Sonra ağlayıp sızlamayın beni burda insan yerine koymuyorlar diye. Parasına aldanıp gidiyorsanız Allah sizi bildiği gibi etsi. Birikim bile yapamıcaksınız. Hatta ay sonunu nasıl getircem diye sorcaksınız kendinize. Ben Allahtan Türkiyeye döndüm. Almanyanın Allah bin belasını versin. Almanyada doğdum günü lanetliyorum
Umut 5 ay önce
Sen orada doğmuşsun ama bir baltaya sap olamamışsın vasıfsız olursan nerede olursan ol öyle ağlarsın.
2.Sınıf ama Audi´lisinden. 5 ay önce
Gurbetçilerde 2.Sınıf İnsanız Diye Yakındıkları Almanya´da En Çok Vatandaşlık Alan Millet Konumunda Yalnız :)
Şaban deniz 5 ay önce
Tır şoförüyüm
Birol 5 ay önce
Eğer iyi bir mesleğin olsaydı bunun tam tersini düşünürdün ve yazardın. Dr ve mühendis olan arkadaşlarım asla gelmeyi düşünmüyor. Senede 20-30 gün gelip keyf yapıyorlar. Maaşları gayet iyi 4000 üstü yani
Aĺi 67 5 ay önce
Konsolosluga gidin sorun..hasta bakimi yasli bakimi ile ilgili branslarda....diploma sart almanca bilgisi sart . ... o isler agir oldugundan pis ve parassiyla gecinmek zor oldugundan kimse burda yapmak istemiyor....
Yusuf 5 ay önce
Ben deneyimli tecrübeli Tır şoförüyüm src 1 2 3 4 5 (ADR) ,Dijital ehliyet ve psikoteknik belgelerim var B+E+D Ehliyetim var basıl bir yol izlemeliyim bilgisi olan varmı acaba?
Jeolog 4 ay önce
https://www.kamupersoneli.net/isci-alim-ilanlari/almanya-isci-alimi-basvuru-formu-yayimlandi-almanya-ya-h77851.html

Bu linke tıklayıp formu doldurabilirsin
Osman KOŞUT 5 ay önce
Nereye başvuru yapılıyor ben (diyaliz) sağlık teknikeriyim...
Joker 5 ay önce
CVler merkelin mailine atıyoz
Metin Aksaray 5 ay önce
10 sene kaldim kafasizliktan geri dönūs yaptim 3 sene oldu firsatini bulsam tekrar giderim.
halil ekinci 5 ay önce
nerde basvuru yapilir
Ahmet 5 ay önce
Ben gazalti kaynakcisiyim başvuru yapsam iş bulabilirmiyim orada
Mehmet Durmuş 5 ay önce
Dünya'yi sömürmeye devam.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın