İŞKUR, KPSS şartsız sınavsız onlarca meslekten 50 bin personel alımı yapıyor! İŞKUR en çok hangi mesleklerden alım yapıyor!

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Türkiye geneli KPSS şartsız ve sınavsız olarak onlarca meslek gurubundan 50 bin personel alımı yapıyor! İŞKUR’un açık iş ilanları kategorisinde şu anda 43.457 farklı iş ilanı bulunmakta. Başvuruları devam eden iş ilanlarına göre, birçok kamu kuruluşuna ve özel sektör şirketlerine personel alımı için aracılık eden Türkiye’nin tek resmi iş bulma kurumu olan İŞKUR, on binlerce kişiye iş istihdamı sağlamaya devam ediyor. Peki, İŞKUR en fazla hangi meslek guruplarından personel alıyor? İŞKUR’a kayıt nasıl yapılır? Resmi sitesinde yer alan iş ilanlarına başvuru nasıl yapılır? İŞKUR'a eski hükümlü ve engelli kaydı nasıl yapılır? İŞKUR üzerinden iş bulmak artık çok kolay! Tüm detaylar bu haber içeriğinde...

İşçi Alım İlanları 17.06.2019, 22:38 17.06.2019, 23:35
İŞKUR, KPSS şartsız sınavsız onlarca meslekten 50 bin personel alımı yapıyor! İŞKUR en çok hangi mesleklerden alım yapıyor!

İŞKUR, kuruluşundan bu yana toplam 7 milyondan fazla kişiye iş istihdamı sağladı. Bu rakamlar içinde geçici personel alımı ve mevsimsel işçi alımları da dahildir. İŞKUR sadece 2019 yılı içerisinde 16 Haziran’a kadar toplamda 599.114 kişiye iş istihdamı sağlamıştır. 2019 Haziran ayı güncel tarih olarak şu anda, İŞKUR’un açık iş ilanları kategorisinde yer alan personel alım ilanlarında göre 43.457 farklı ilan bulunmaktadır. Bu başvuruları devam eden iş ilanları kapsamında İŞKUR, Türkiye geneli olarak, Kamu kuruluşlarına ve özel sektör şirketlere personel ihtiyacını karşımaya devam ediyor. KPSS şartsız ve sınavsız olarak personel alımı yapan İŞKUR, Haziran ayı sonuna kadar hemen hemen her sektör ve meslek gurubundan toplamda 50 bin personel alımı yapacak. Bu rakamlar içerisinde eski hükümlü ve engelli kadrosu da dahildir.

İŞKUR EN FAZLA HANGİ MESLEK GURUPLARINDAN PERSONEL ALIMI YAPIYOR?

Başta belediyeler olmak üzere birçok kamu kurumunun ve özel sektör firmalarının personel ihtiyaçlarına aracılık eden İŞKUR, en çok Beden İşçisi (Genel), Temizlik Görevlisi, Satış Danışmanı / Uzmanı, Garson (Servis Elemanı), Turizm ve Otelcilik Elemanı, Makineci (Dikiş), Güvenlik Görevlisi, Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi, Ön Muhasebeci ve daha birçok meslek gurubundan personel alımı yapıyor. Sadece vasıflı vasıfsız işçi alımı ve temizlik personeli alımı olarak toplamda 10 bin 463 personel alımı yapılacaktır. Diğer meslek gurupları toplamında ise sadece Haziran ayı içerisinde toplamda 50 bin personel alımı yapılması planlanmaktadır.

İŞKUR’da yayınlanan ve başvuruları devam eden iş ilanlarını görüntülemek ve ilgili iş ilanına başvuruda bulunmak için lütfen BURAYI TIKLAYINIZ>

Peki İŞKUR’a nasıl kayıt olabilirim ve istediğim iş ilanına nasıl başvuruda bulunabilirim? Engelli ve eski hükümlü kaydı nasıl yapılır? İşte cevabı...

İŞKUR’A KAYIT NASIL YAPILIR?

İş aramanın ilk adımı kayıttır. Kurum hizmetlerinden yararlanmak isteyen iş arayanların Kurum portalına üye olarak veya şahsen Kurum ünitelerine başvurarak kayıt olmaları zorunludur. Başarılı bir eşleştirme için hem açık iş hem de iş arayan kişi hakkında tam ve doğru bilgilerin bulunması zorunludur. Gerek internet üzerinden gerekse Kurum personeli aracılığı ile kayıt yaptıracak olanların kendileri ile ilgili bilgileri tam ve doğru olarak yansıtmaları uygun işe yerleştirilmelerinde oldukça önemlidir. Bu nedenle, lütfen kişisel, iletişim, eğitim, meslek ve diğer bilgilerinizi tam ve doğru olarak sisteme giriniz.

İŞKUR’A KAYIT KOŞULLARI NELERDİR?

İş arayanların Kurumumuza kayıt yaptırabilmeleri için 14 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Kayıt için beyan esas alınır. Beyanların gerçek dışı olmasından Kuruma hiçbir sorumluluk yüklenemez.

İŞKUR’A ENGELLİ KAYDI NASIL YAPILIR?

Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılamada güçlükleri olan ve korunma, bakım veya rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişilerin, engel durumuna göre tüm vücut fonksiyon kayıplarının en az %40'ından yoksun olduklarını, 30.03.2013 tarih ve 28603 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Engellilik Ölçütü, Sınıflandırılması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelikle belirlenen yetkili sağlık kuruluşlarının birinden alacakları engelli sağlık kurulu raporu ile belgelemeleri gerekmektedir.

İnternet üzerinden engelli olarak kayıt yaptırmak isteyen kişilerin sağlık kurulu raporunu İŞKUR İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine ibraz ederek bu durumlarını onaylatmaları zorunludur. Onay işlemi yaptırmayan engelliler normal statüde işlem görecektir. Raporlarında herhangi bir işte çalışamaz bilgisi olanların engelli kaydı alınmayacaktır. Süreli raporlarda da rapor tarihi dikkate alınarak engellilik derecesinin kalktığı tarihten itibaren iş arayan kaydı sistem tarafından otomatik olarak normale dönüştürülecek, engelliliğinin devam ettiğine dair yeni bir rapor getirilmesi halinde engelli kaydı bu rapor doğrultusunda güncellenecektir.

İŞKUR’a ESKİ HÜKÜMLÜ KAYDI NASIL YAPILIR?

Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, cinsel saldırı veya çocuğun cinsel istismarı suçlarından mahkûm olmamak şartıyla; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası alan ya da ceza süresine bakılmaksızın zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından hüküm giyenlerden cezasını tamamlayanlar, cezası ertelenenler, koşullu salıverilenler, denetimli serbestlikten yararlananlardan eski hükümlü belgesi ile durumlarını belgelendirenler, eski hükümlü sayılacak olup ilgili mevzuat hükümlerinden yararlanacaktır. İnternet üzerinden eski hükümlü olarak kayıt yaptırmak isteyen kişilerin belgelerini İŞKUR İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine ibraz ederek bu durumlarını onaylatmaları zorunludur. Onay işlemi yaptırmayan eski hükümlüler normal statüde işlem görecektir.

ÖNCELİKLİ GÖNDERME HAKKINA SAHİP OLANLARIN KAYIT İŞLEMLERİ

Kamu kurum ve kuruluşlarının işçi taleplerine öncelikli olarak müracaat edecek olanlar, öncelik hakkı sahipliğine ilişkin belgelerini İŞKUR İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine ibraz ederek bu durumlarını onaylatmaları zorunludur. Onay işlemi yaptırmayan öncelikliler normal statüde işlem görecektir.

KAYITLARIN GEÇERLİLİK SÜRESİ VE İŞLEMDEN KALDIRILMASI

Kayıtların aktif olarak işlemde kalma süresi, son işlem tarihinden itibaren on iki aydır. Kayıtları işlemden kaldırılan iş arayanlar internet üzerinden Kurum portalına giriş yaparak “İş Arama/Kayıt Durumu” menüsünden kaydını aktif duruma getirebilirler veya İŞKUR İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine şahsen, telefon, faks, e-mail vb. iletişim araçlarıyla müracaat etmeleri halinde kayıtları yetkili Kurum personelince müracaat tarihinden itibaren aktif duruma getirilir. Aktif olarak işlemde kalma süresi içinde işlem görmeyen veya diğer nedenlerle pasif duruma alınan kayıtlar, iş arayan tarafından güncelleninceye kadar aktif olarak değerlendirilmeyecektir.

Ayrıca aramalarınızı yaşadığınız şehir bilgisini ekleyerek yapmanız daha doğru ve sağlıklı sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Aktif olarak iş arıyorsanız hemen İŞKUR e-şube üzerinden başvurunuzu yapınız. Bulunduğunuz il ve ilçede yer alan İŞKUR Müdürlükleri ile görüşerek de açık olan kadrolar hakkında bilgi sahibi olabilir ve başvuru yapabilirsiniz. İlan detaylarını görmek için muhakkak sisteme giriş, başvuru için ise iş arayan durumunun aktif olması gerektiğini gözden kaçırmayınız.

Yorumlar (6)
Emel inci 6 ay önce
Haberleriniz çok güzel fakat işkura ilan veren bütün özel ve kamu ilanları ilkokul mezunu için bile kpss 60 istiyor nasıl bir mantık bu böyle konyanın hiçmi kamu ilanı olmaz ya ne garip demekki konyada farklı şekilde alıyorlar!!!
Erkin Esen 6 ay önce
bir işçilere, bir de uzmanlara öncelik var; tahsilli ama tecrübesiz adaylara yetersiz kalıyor, kurs-staj gibi programlar da en çok 35 yaş şartı koyuyor ve genelde kısa süreliğine yarıyor maalesef, hele ilan yazıları falan da eksik ve yanlış olabiliyor yani kalitesizliğini gözümüze sokuyor, veri girişinin ve teknik altyapının geliştirilmesi şart, işverenler de torpile ve mobbinge epey yatkın yani
Bayram 4 ay önce
Nasıl başvuru yapcaz biz belediye şöfor alımına
İlhan tanrıkulu 6 ay önce
İş için
tenzire elciboģa 6 ay önce
2018 buyana 4 sefer işkurda kaydım var eski húkúmlúye óncelik varmış kúlen yalan kendileri bile ózgeçmişimizden ilgilenmiyor çekinir gibiler atlardır işsiziz
Kamu yönetimi mezunuyum 5 ay önce
Kamu yönetimi mezunuyum kamu yönetimi mezunlarına kadro açılmasını istiyoruz Kamu yönetimi mezunlarına ağırlık verilmelidir sesimizi duyun artık lütfen destek verin arkadaşlar farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz lütfen destek olun bizlere farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır müfettişlik uzmanlık müsteşarlık müdürlük şube müdürlüğü oda başkanlığı genel başkanlık denetmenlik daire başkanlığı bölge müdürlüğü danışmanlık hakimlik kaymakamlık başdanışmanı başdenetçi gibi sınavlar açılmalıdır lütfennnnnnnnn gerçekten bekliyoruz lütfennnnnnnnn