Çocuklu kadınlara İŞKUR'dan 2 bin 420 TL maaş! İŞKUR İş Başı Eğitim Programı başvurular nasıl yapılır?

İŞKUR tarafından çocuklu ailelere 2 bin 20 lira ve 400 lira çocuk parası olmak üzere toplamda 2 bin 420 lira maaş veriyor. İŞKUR'un işbaşı eğitim programı kapsamında annelere günlük 77 lira 70 kuruş TL cep harçlığı ve 400 TL çocuk bakım desteği veriliyor. Söz konusu programa katılan anneler hem İş tecrübesi kazanıyor hem de ek gelir elde ediyor. İşte İŞKUR’un annelere özel verdiği maaş ile ilgili ayrıntılar

İŞKUR İş İlanları 16.07.2019, 13:24 16.07.2019, 13:29
Çocuklu kadınlara İŞKUR'dan 2 bin 420 TL maaş! İŞKUR İş Başı Eğitim Programı başvurular nasıl yapılır?

Çocuk sahibi olan kadınların ekonomik yönden rahatlamaları için İŞKUR’da pek çok iş olanakları bulunuyor. Bu konuda da işsizliğin önüne geçilmesi ve kadın istihdamının arttırılması için en büyük desteği Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) veriyor. İŞKUR'un işbaşı eğitim programı kapsamında annelere günlük 77 lira 70 kuruş TL cep harçlığı ve 400 TL çocuk bakım desteği veriliyor. Söz konusu programa katılan anneler hem İş tecrübesi kazanıyor hem de ek gelir elde ediyor.

İŞKUR BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Günlük 77 lira 70 kuruş TL ödeme;

İşsiz çocuklu annelerin Sanayi sektöründeki meslekler de düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılmaları durumunda İŞKUR tarafından kendilerine günlük 77 lira 70 kuruş ödeme yapılıyor. Söz konusu İŞKUR’un programlarına katılıp hem İş tecrübesi kazanan hem de cep harçlığı alan kadınların elde edeceği kazanç 26 gün üzerinden hesaplanıyor. Yani 1 aylık program sonunda işsiz annelere 2 bin 20 lira ödeme alıyor.

400 TL çocuk bakım parası;

Sanayi sektöründeki işbaşı eğitim programına katılan annelere cep harçlığının yanı sıra 2 ile 5 yaş arası çocukları için program boyunca aylık 400 lira bakım desteği veriliyor. Örneğin imalat Sanayi'nde düzenlenen işbaşı eğitim programına katılan bir anne, 2019 yılında 6 ay boyunca aylık 2 bin 20 TL harçlık ve 400 TL bakım desteği olmak üzere toplam 2 bin 420 lira alabilecek.

İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMI

işsizlerin Mesleki yeterliliklerini geliştirmelerini ve tecrübe edinmelerini sağlamayı amaçlayan işbaşı eğitim programları çalışanların işgücü piyasasında kendilerini tanıtmaları açısından da önemli bir fırsat sağlıyor. İşbaşı eğitim programı bilişim ve imalat sektörlerindeki iş yeri ve mesleklerde 6 ay diğer sektörlerde 3 ay kadar uygulanıyor.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK

Bu imkandan yararlanmak için annelerin Sanayi sektöründeki mesleki eğitim kurslarına ve imalat sektöründeki işbaşı eğitim programlarına katılmaları gerekiyor. Başvuru için çocuklara ait nüfus cüzdanıyla Kreş ve Gündüz Bakımevi faturası ve istenilen belgeler ile birlikte kurs programı düzenleyen çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne (İŞKUR) veya hizmet merkezlerine müracaat edilecek.

Yorumlar (13)
Sanane 1 ay önce
Sömürmeye devam..sanayi sektörü he..bence annelere daha güzel şartlarda iş sunulabilir..sanayi sektörü ne ya .. oldu inşaat sektörünü de Atay'ın .yazıktır günahtır..i
Özlem 1 ay önce
Yeterince işsizlik yokmuş gibi insanlara saçmasapan umut vereceğinize yeni doğum yapan annelere en azından çocuk anaokuluna gidene kadar devlet destek verse hem işsizlik azalır, hem çocuğumuzu kendimiz büyütmüş oluruz, hem de geleceğe biraz daha güvenle bakabiliriz. Birçok aile geçim sıkıntısı yüzünden çocuk sahibi olmak istemiyor, boşanmalar arttı, insanlarda huzur kalmadı. Bebeğimiz 6 aydır ek gıdaya geçti ne et alabiliyoruz ne meyve ne sebze. Bi yemek yapıyorum 2-3 gün idare etmeye çalışıyoruz. Bi kan testi yaptırdık kansızlık vitamin eksikliği ne ararsan var. Sütten kesilse ne yaparım bilmiyorum. Tabi bebeğim sütten kesilmeden önce benim sütüm stresten kesilmezse!!!! Önce milletin cebini boşalttılar, şimdi de bankaların kasasını boşaltıyorlar. Boğazlarından geçen her lokma haram zıkkım olsun!!!!!
Mehmet DEMir 1 ay önce
Allah için hep kadınlara mı ayrıcalık tanınacak aile diye bişey bırakmayın anne çalışsın çocuklara da bakıcılar baksın sonrada aile sistemi çöktü diyorsunuz
mert 1 ay önce
sanayi sektörü anneyide kendi seçiyor torpil var, bence işkur hep işvereni düşünüyor,
Nuray 1 ay önce
Kreş ve bakımevine gittiğine dair belge diyorsunuz anne çalışmıyorsa neden çocuğunu kreşe göndersin ki kendi bakar
DİLAVER GÜVEN. TEL.0544 4761404 1 ay önce
ÇOK GÜZEL DİYORSUNUZ AMA EŞİM İŞKUR DESTEKLİ ÇALIŞIYOR BAYRAM RESMİTATİLDİ 9.GÜN TATİLDİ AMA PARASINI KESİYORSUNUZ NASIL İŞ BU
No name 1 ay önce
Ordan aldıkları parayı bakıcıya mı versinler. Siz önce erkeklere olanak sağlayın.
A y yunus Perihan 1 ay önce
Sayı lidermizde iş bekliyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın