İŞKUR 1 milyon personel alımı yapılacak! 2500 TL ödeme yapılacak...

İŞKUR 1 milyon personel alımı yapılacak! 2500 TL ödeme yapılacak...

'Sosyal Yardımlaşma Programı' doğrultusunda yüz binlerce gencin istihdamını sağlayacak İŞKUR personel alımı yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde duyurduğu, program kapsamında İstanbul'da 51 üniversitede eğitim gören 1 milyon 252 bin için genç yaz işleri için başvuruları yapacak. İlk kez sigortalı olan gençler 2500 TL kazanma imkanı bulacak.

İŞKUR 1 milyon 252 bin personel alımı yapacak.

'Sosyal Yardımlaşma Programı' doğrultusunda alım yapılacak

Üç ay sosyal işlerde çalışan gençler 2 bin 500 lira alıp, ilk kez sigortalı olacak. Gençler bulundukları şehirde yaşlı bakımı, sosyal hizmetler, eğitmenlik, koçluk gibi işlerde çalışacak. Bununla da kalmayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde imar, turizm, sosyal projeler, kültürel alanlarda da 50 bin gence kısmi zamanlı çalışma imkânı sağlanacak.

Programın çalışma süresi günlük 8 saat olmak üzere 3 gün olacak. Program süresince 5 güne kadar izin hakkı kullandırılacak. Öğrencilere asgari ücret üzerinden günlük 68 lira olmak üzere aylık yaklaşık 820 lira ödeme yapılacak.

Böylece yaz boyunca çalışan öğrencilerin eline yaklaşık 2 bin 500 lira geçmiş olacak. İş imkânına kavuşan gençlerin ilk kez sigorta girişleri de yapılmış olacak.

İŞKUR 1 milyon personel alımı yapılacak! 2500 TL ödeme yapılacak...

Eğitmenlik, koçluk sosyal hizmetler gibi iş imkanları olacak

Üniversiteli gençlere bulundukları şehirlerde sosyal, coğrafi durumuna göre yaşlı bakımı, sosyal hizmetler, eğitmenlik, koçluk, folklor eğitmenliği gibi alanlarda iş imkânı sağlayan program ilk kez bu yıl uygulanıyor. İŞKUR'un "hem sosyalleş hem de para kazan" sloganıyla duyurduğu program her yıl haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında düzenlenecek.

İŞKUR 1 milyon personel alımı yapılacak! 2500 TL ödeme yapılacak...

Okudukları ilde çalışabilecekler

Gençler programa üniversiteyi okudukları illerde katılacak. Sigortaları 18-25 yaş arasında başlayacak. Yine bulundukları illerde öğrencilerle ilgili açılacak kurslarda eğitmenlik yapmaları sağlanacak.

Her yıl 100 bin genç sosyal çalışma programına dâhil edilerek toplumsal konularda farkındalık yaratılacak. Gençler, çocuk evleri, huzur evleri, belediyelerin sosyal donatı alanları, halk evleri kampları, bilge evlerinde çalışabilecek.

Yine orman müdürlüklerinin fidan dikim işleri, tarım müdürlüklerinin organik tarım, yerel tohum gibi ihtiyaç duyulan alanları belirlenecek.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler