19 Temmuz 2019 Cuma 08:50
İŞKUR tarafından KPSS Şartsız 100 diyaliz teknikeri alımı yapılacaktır!

İŞKUR hafta sonları dahil, kendi resmi web sayfası üzerinden istihdam sağlamaya devam ediyor. İŞKUR’un resmi web sayfası üzerinde açık iş ilanları kapsamında yayınlanan alım ilanlarına göre, İŞKUR; İstanbul’da 100, Kırklareli’nde 1 ve Bilecik ilinde 1 olmak üzere 3 ilde toplamda 102 diyaliz teknikeri alımı yapılacaktır. Diyaliz alımı için başvuruda bulunacak adaylar için en az lise ve dengi okullardan ve önlisans mezunu olunması şartı istenmektedir. Başvurular İŞKUR’un web sayfası üzerinden veya Şubelerinden şahsen yapılabilmektedir. Aşağıda, Diyaliz teknikeri alımı için yayınlanan ilanlara ait başvuru sayfaları yer almaktadır. Başvuru sayfalarından hemen kayıt yaptırabilmeniz ayrı ayrı linkler verilmiştir. E-devlet şifrenizle İŞKUR’un sayfasından kayıt yaptırmak için belirtilen yere tıklamanız yeterlidir.

1 – İstanbul en az lise mezunu 100 diyaliz teknikeri alımı için Lütfen BURAYA TIKLAYINIZ

2 - Bilecik - Hemodiyaliz teknik bakım işleri, Hemodiyaliz hasta bakımı, Su sistemi bakımı için en az ön lisans mezunu 1 diyaliz teknikeri alımı için Lütfen BURAYA TIKLAYINIZ

3 - Kırklareli - Derman Sağlık Hizmetleri işletmesinde istihdam edilmek üzere Diyaliz Teknikeri mesleğinde en az lise mezunu 1 personel alımı için lütfen BURAYA TIKLAYINIZ

DİYALİZ TEKNİKERİ NE İŞ YAPAR

TANIM

Böbrek yetmezliği olan hastaya yardımcı olmak üzere çalışan teknik elemana "Diyaliz Teknikeri" denir

GÖREVLER

Diyaliz teknikeri, doktorların direktifleri doğrultusunda, diyaliz makinesine bağlanması gereken hastalarla ilgilenir, Hastaların günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak diyaliz makinesine bağlanmasını takip eder, Makinenin bakımını yaparlar, kullanıma hazır hale getirilmesini sağlar, Hastaların diğer sorunlarıyla ilgilenir, Diyaliz makinesinin hastaya bağlanmasından ve kullanılmasından birinci derecede sorumludur, Böbrekle ilgili hastalıklarda diyet yapmak önemli olduğu için, bu konularda hastayı bilgilendirir, Hasta yakınlarına bilgi verir.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Hemo diyaliz makinesi, Hemo diyaliz setleri, Fistül iğneleri, Tansiyon aleti, Enjektörler, Tamponlar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Diyaliz teknikeri olmak isteyenlerin; Mesleğini ve insanları seven, Mekanik aletlere karşı ilgi duyan, Hoşgörülü, dikkatli ve araştırıcı, Mesleği alanındaki gelişmeleri, güncel yayınları, bilimsel yayınları takip eden, kimseler olması gerekir. Diyaliz teknikeri olabilecek kişinin hareketlerini kısıtlayan rahatsızlığı, özrü, hastalığı olmaması, kulak, göz ve ellerini kullanmaya engel durumu olmaması gerekir (diyaliz makinelerinin kullanımı ve vereceği alarma karşı duyarlı olmalıdır).

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Diyaliz teknikerleri, hastanelerin diyaliz ünitelerinde görev alırlar. Çalışmalarını genellikle ayakta yürütürler. Kişi çalışırken, hastalarla ve yakınlarıyla, doktorlarla, hemşirelerle, meslektaşlarıyla ve diğer teknisyenlerle iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Diyaliz teknikerleri, özel ve kamu kurumlarına bağlı hastanelerde, diyaliz ünitelerinde çalışabilirler. Günümüzde böbrek hastalarının ihtiyacına cevap verebilecek sayıda diyaliz ünitelerinin olmamasına rağmen bu ünitelerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Buna paralel olarak diyaliz teknikerliğine olan ihtiyaç d MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi üniversitelere bağlı sağlık hizmetleri meslek yüksekokullarının "Diyaliz" programlarında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin; Ebelik, Ebelik Hemşirelik, Hemşirelik, Laborant, Laboratuvar, Laboratuvar Teknisyenliği, Sağlık Memurluğu, Veteriner, Laboratuvar, Yaşlı Hizmetleri bölümlerinden mezun olanlar "Diyaliz" ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli "Sayısal (SAY1)" puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Bu programın eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; 1.yılda; güz yarıyıl: Anatomi Histoloji, Fizyoloji, Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Psikoloji, Hemşirelik Tekniği, Yabancı Dil, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Seçmeli ders. Bahar yarıyılı: Patoloji, Farmakoloji, Beslenme İlkeleri, Kişiler Arası İlişkiler, İç Hastalıkları, Cerrahi Hastalıkları, Yabancı Dil, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Seçmeli ders. 2.yılda; güz yarıyılı: Enfeksiyon Hastalıkları, İlk Yardım, Çocuk Sağlığı, Çocuk Nefrolojisi, Psikiyatri, Diyaliz. Bahar yarıyılı: Bilgisayara Giriş, Diyaliz Uygulaması gibi dersler okutulmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME

"Diyaliz" ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı'nda başarılı oldukları takdirde; Sağlık Eğitimi, Sağlık Memurluğu, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER:

Diğer sağlık teknikerlikleri, Sağlık memuru, Hemşire.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun sağladığı kredi ve yurt imkanlarından, ayrıca kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burs olanaklarından yararlanabilirler. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan diyaliz teknikerleri 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununca belirlenen tarifelere göre ücret alırlar. Ayrıca hastane döner sermayesinden gelir elde edebilirler. Özel sektörde çalışanlar ise işverenlerle aralarında yaptıkları anlaşmaya göre ücret alırlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları,

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,

Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri.

Diyaliz Teknikeri tanıtımı sayfasından Diyaliz Teknikeri Ne İş Yapar? Diyaliz Teknikeri Çalışma Alanları, Diyaliz Teknikeri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Diyaliz Teknikeri Mezunları Ne İş Yaparlar? Diyaliz Teknikeri Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Diyaliz Teknikeri mesleği hakkında merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.