İŞKUR tarafından TYP ile Temizlik ve Çevre Düzenleme Personel alımı yapılacaktır!

İŞKUR tarafından 4156 kişilik TYP ile Temizlik ve Çevre Düzenleme Personel alımı yapılacaktır! Personel alımı 13 ilde gerçekleşecek. Adayların en az ilköğretim mezunu olma şartı aranıyor. TYP ile Temizlik ve Çevre Düzenleme Personel alımı için başvuru yapan adayların, 9 ay boyunca asgari ücret üzerinden çalıştırılacakları bilgisi verildi. Peki TYP ne demektir? Personel alım başvuru detayları ve aranan şartlar hakkında tüm bilgiler bu haberde...

İŞKUR İş İlanları 15.03.2019, 09:30 15.03.2019, 02:36 probil
İŞKUR tarafından TYP ile Temizlik ve Çevre Düzenleme Personel alımı yapılacaktır!

İŞKUR tarafından 13 ilde 4156 kişilik TYP ile Temizlik ve Çevre Düzenleme Personel alımı yapılacaktır! İŞKUR tarafından TYP ile Temizlik ve Çevre Düzenleme Personel alımı Antalya, Erzurum, Uşak, 

Bartın, Ordu, Denizli, Erzincan, Balıkesir, Sakarya, Çorum, Ardahan ve Tunceli illerinde yapılacaktır. 

Alınacak adaylarda, 

-18 yaşını doldurmuş olması

-Açıköğretim hariç örgün öğretim gören öğrenci olmamak

-Başvuru yaptığı şehirde ikamet etmek

-Emekli, dul,yetim aylığı alıyor olmamak gibi şartlar aranıyor.

Çalışacak adaylar 9 ay kısa süreli olarak ve asgari ücret tarifesi işe başlayacaklardır. 

Peki TYP Nedir?

 İlk olarak bunu açıklayarak işe başlayalım. TYP’nin açılımı Toplum Yararına Programlar olarak geçmektedir. İşsiz durumda bulunan ve toplum yararına hizmet gerçekleştirilmesi için geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programa TYP denilmektedir.

Toplum Yararına Programına Katılım Şartları Nelerdir?

İşkur’a kayıtlı işsiz olmak,

18 yaşını geçmiş olmak,

Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi bir emekli, yetim veya dul aylığı almıyor olmak,

Açıköğretim hariç örgün öğrenci olmamak,

En az ilkokul mezunu olmak,

TYP kapsamında işe başlayacağınız sırada herhangi bir yerden maaş almıyor olmak.

TYP’ye başvuru yapan kişilerin büyük çoğunluğu yukarıda da belirttiğimiz üzere devlet kurumlarına görevlendirirler. En çok personel ihtiyacı olan kurumlar ise okullardır. Şartları taşıyıp programa başvuru yapma aşamalarına geçebiliriz.

İŞKUR TYP ile MEB Temizlik İşçisi Başvuru Basamakları

İlk olarak iş başvurusu yapacağımız internet sitesine girmeliyiz. Bunun için https://esube.iskur.gov.tr/Typ/TypArama.aspx adresine girmelisiniz. Tıklayıp direk siteye girebilirsiniz.

Burada Başvuru Başlangıç tarihi kısmına bugünün tarihini, Başvuru bitiş tarihi kısmına ise 2018 yılında herhangi bir gün seçiyoruz. Bitiş tarihini başlangıç tarihinden en az 5 ay sonrasını seçmeniz daha fazla ilana ulaşmanızı sağlayacaktır.

Daha sonra altta bulunan “Uygulama Alanı” kısmından “MEB bakın onraım ve temizlik” ya da size uygun başka bir branşı seçip yukarıda TYP Arama İşlemleri başlığının üzerinde bulunan ARA tuşuna basıyorsunuz.

Arama motoru ülke geneli arama yapıyor ve son başvuru tarihler ile birlikte sizin karşınıza çıkarıyor. Burada bulunduğunuz il olmayabilir. Bu arama motorunu ara ara tekrar deneyerek açık iş pozisyonu olan illeri görebilirsiniz.

Yorumlar (0)