İŞKUR TYP Personel Alımı Yapacak! Peki TYP Başvuru Şartları Neler?

İŞKUR, Toplum Yararına Programları (TYP) kapsamında farklı kadro seçenekleri ile çeşitli il ve ilçelerde personel alımı yapacak. Peki hangi il ve ilçelerde TYP personeli alınacak? TYP programının başvuru şartları neler? Cevaplar haberin detayında...

İŞKUR TYP Personel Alımı Yapacak! Peki TYP Başvuru Şartları Neler?

İŞKUR yakın zamanda Toplum Yararına Programları (TYP) kapsamında çeşitli il ve ilçelerde alım yapacak.TYP kapsamında yapılacak istahdamın kadro içeriği; çevre temizliği, ağaçlardırma, erezyon engelleme çalışmaları, MEB bakım onarım ve temizlik, kamusal altyapının yenilenmesi, park düzenlemeleri gibi seçenekler olacak. İstihdamın sağlanacağı merkez iller İstanbul, Bolu ve Adıyaman olacak. Peki TYP personel alımı başvurusu nasıl yapılır? Alınacak personellerin sağlaması gereken koşullar neler olacak?

TYP Başvuru Şartları Nelerdir?

-Kuruma kayıtlı ve işsiz olmak,

-18 yaşını tamamlamış olmak,

-Öğrenci olmamak (Açıköğretim öğrencilerini kapsamıyor),

-Emekli, malul,yetim,dul aylıklarını almıyor olmak,

-TYP'den yararlanılmaya başlandığı gün itibariyle Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden yapılacak sorgulamalarda herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak,

-İş gücünün bulunduğu illerde ikamet ediyor olmak.

TYP'ye Başvuru Yapamayacak Adaylar Kimler?

İŞKUR tarafından düzenlenen TYP dışında bir program ya da kurstan yararlanmış olan işsiz, 6 ay geçmeden TYP'ye başvuramaz.

Mazeretsiz olarak TYP'den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP'ye başvuramaz.

Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP'ye başvuramaz.

Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP'den de yararlanamaz.

Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP'ye tekrar katılamaz.

TYP Başvurusu Nasıl Yapılır?

TYP başvurusu İŞKUR'un resmi internet sayfası üzerinden açılan ilanlara başvurularak yapılabilir.

TYP Maaşı Ne Kadar?

İŞKUR TYP programı ile istihdam edeceği personellere asgari ücret tutarı kadar ödeme yapacaktır. (2020 TL)

Vergi ve sosyal güvenlik primleri buna ek olacaktır.

Katılımcılar Nasıl Seçilir?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.

Noter kurası yöntemi,
Liste yöntemi,
Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.
İstihdamında güçlük çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilecektir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste’ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

Kadınlar,
35 yaş üstü bireyler,
Engelliler,
Eski hükümlüler,
Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar,
TYP’nin başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamaz.
2017 yılında, TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ‘’başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği’’ ve ‘’ADNKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerin TYP’ye katılamayacağı’’ yönünde de düzenlemeler getirilmiştir.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 23:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Özel guvenlik maduru
Özel guvenlik maduru - 2 ay Önce

Milleti kandırmayalım yeter süreli alim olsun

ebru
ebru - 2 ay Önce

Güvenlik alımı ne zaman

Zeynep
Zeynep - 1 ay Önce

Güvenlik alımı be zaman yapılacak