20 bin yeni öğretmen ataması için sözlü sınavlar bugün başladı! Sözlü sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

20 bin öğretmen ataması bekleyen adaylar için heyecanla beklenen sözlü sınavlar bugün başlıyor. 20 bin öğretmen ataması için sözlü sınavlar 12 - 30 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Sınav sonuçları ise 4 Temmuz'da yayınlanacak. Sınav sonuçlarından sonra tercihler yapılacak. MEB'e bağlı eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin il dışı yer değiştirme başvuruları ise 14 - 20 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Sonuçlarda www.personel. meb.gov.tr sayfasında öğrenilecek.

20 bin yeni öğretmen ataması için sözlü sınavlar bugün başladı! Sözlü sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

20 bin öğretmen ataması bekleyen adayların sözlü sınavı bugün başladı. Sözlü sınavlar 30 haziran'da son bulacak. Sözlü sınav sonuçları ise 4 Temmuz'da açıklanacak. Peki, hangi branşlardan öğretmen alımı yapılacak? İşte detaylar...

Görevdeki öğretmenler için il dışı yer değiştirme, atama bekleyen öğretmenlere de sözlü sınav süreci bu hafta başlıyor. 20 bin yeni öğretmen ataması için sözlü sınavlar 12-30 Haziran'da yapılacak ve sınav sonuçları 4 Temmuz'da ilan edilecek. Sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar, 8-10 Temmuz'da alınacak, 16 Temmuz 2019'da sonuçlandırılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin il dışı isteğe bağlı yer değiştirme başvuruları da 14-20 Haziran tarihlerinde yapılacak. Başvurular 25 Haziran'da sonuçlandırılacak. Atama sonuçları www.personel. meb.gov.tr adresinde yayımlanacak.

Kaç puan alanlar sözlü sınava hak kazandı?

Öğretmen alımı için adaylar, Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik (lise), fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, İngilizce, rehberlik, okul öncesi ve sınıf öğretmenliği alanları bakımından KPSSP121 puan türünden, Almanca, Arapça, Çince, Fransızca ile Rusça alanlarına KPSSP120 puan türünden, diğer alanlar bakımından da KPSSP10 puan türünden 50 ve üzerinde puan almaları kaydıyla müracaatta bulunabilecekti. 

Sözlü sınavdan en az 60 alanlar tercih yapabilecek

Sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılarak sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkını elde edecek. Bu adaylar en fazla 20 eğitim kurumu için elektronik ortamda tercihte bulunabilecek. Tercihler, aynı il veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecek. Tercihler herhangi bir il veya ilçe milli eğitim müdürlüğüne onaylatılacak.

Açıklanan başvuru takvimine göre, 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin ön başvuruların alınması, sözlü sınav merkezlerinin ilanı ve sınav merkezi tercihlerinin alınması bugünden itibaren 1 Nisan'a kadar yapılacak. Adayların, sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerinin listesi ise 5 Nisan 2019'da yayımlandı.

 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 09:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe  celik
Ayşe celik - 2 hafta Önce

Sayın başkanı siz istediğiniz yasaları anında çıkarıyorsunuz iki yıl oldu af bekliyoruz ver artık yeter