23 Ekim 2020 Cuma 08:34
Hazine ve Maliye Bakanlığı personel alımı yapacak! 2020 KPSS puanı olan adaylar başvuru yapabilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı Teftiş Başkanlığında istihdam edilmek üzere 15 adet Hazine ve Maliye Müfettiş Yardımcısının alım ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yayımlanan personel alım ilanında hangi adayların başvuru yapacağı açıklanmasının yanı sıra başvuru tarihleri de açıklandı.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI BAŞVURU ŞEKLİ

Giriş Sınavı için başvurular, 09 Kasım 2020 günü saat 08:30'dan, 18 Kasım 2020 günü saat 18:00'e kadar, Bakanlık resmi internet sayfasında (https://www.hmb.gov.tr) belirtilen bağlantı üzerinden yapılacaktır. Sınav başvurusu, adaya ait son bir ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf ile kendi el yazısıyla hazırladığı özgeçmişin yüklenmesi ve Başvuru Formunun doldurulması suretiyle tamamlanacaktır. Elden veya posta yoluyla yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Sınava başvuruda ayrıca, HES kodu bilgisi başvuru esnasında kaydedilmeyen adayların başvuru yapmaları sistem tarafından kabul edilmeyecektir. Bu nedenle adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir. Kullanılacak olan HES kodunun geçerlilik bitiş tarihinin, sınavın yapılacağı günler veya daha ileri tarihli olması gerekmektedir.

Yapılacak incelemede, aday formlarında yer alan bilgilerde tereddüt hasıl olduğu takdirde yazılı sınava katılmaya hak kazanan adayların isimleri açıklanmadan önce söz konusu bilgilerin belgelendirilmesi istenecektir.

BAŞVURU ŞARTLARI

Hazine ve Maliye Müfettiş Yardımcılığı giriş sınavına başvuracak adayların;

a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48'inci maddesinde yer alan genel şartları taşıması,

b) En az dört yıllık lisans eğitimi veren Hukuk, iktisat, Siyasal Bilgiler, işletme, iktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile Endüstri Mühendisliği ya da İşletme Mühendisliği bölümlerinden veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt içi veya yurt dışındaki öğretim kurumlarından birisini bitirmiş olması,

c) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca 2019 ve 2020 yıllarında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonuçları esas alınmak kaydıyla; KPSSP23, KPSSP47 ve KPSSP48 puan türlerinin herhangi birinden 80 (seksen) ve üzerinde puan almış olması,

ç) Başvuruda bulunanlar arasından yapılacak sıralamaya göre, Teftiş Başkanlığı Yönetmeliği'nin 22'nci maddesi uyarınca, açıktan atama izni alınmış kadro sayısının on katı olan en yüksek KPSS puanlı 150 kişi içerisinde yer alması (Son sıradaki adayla aynı puana sahip adaylar da sınava kabul edilir.),

d) Giriş sınavının açıldığı yılın Ocak ayının birinci günü (1 Ocak 2020) itibarıyla 35 (otuz beş) yaşını doldurmamış olması (01/01/1985 tarihinde veya bu tarihten sonra doğmuş olmak),

e) Sağlıkla ilgili olarak görevini devamlı yapmaya engel bir durumu olmaması,

f) Erkek adaylar için askerlikle ilişiği olmaması,

g) Süresi içinde belirtilen şartlara uygun olarak başvurmuş olması,

gerekmektedir.

YAZILI SINAV YERİ VE TARİHİ

Yazılı sınav, 5-6 Aralık 2020 tarihlerinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere dört ayrı oturumda Ankara'da T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Eğitim Merkezinde (25 Mart Mahallesi, İstiklal Caddesi No:7, 06200 Yenimahalle/ANKARA) gerçekleştirilecektir.

Sınav yeri ve/veya tarihinin değiştirilmesi halinde durum, Bakanlığın resmi internet sayfasında ilan edilir. Bu ilan tebligat hükmündedir. Başkanlık adaylara ayrıca bildirim yapmayacaktır.

YAZILI SINAV ŞEKLİ VE KONULARI

Yazılı sınav, klasik usulde dört ayrı oturumda yapılacaktır. Yazılı sınav konuları aşağıda belirtilmekte olup, sınavda adayların hukuki, iktisadi ve mali sorunları değerlendirmeleri, yorumlamaları ve çözüm yolları önermelerini sağlayacak sorulara da yer verilebilir.

Maliye: Maliye Teorisi ve Maliye Politikası, Vergi Teorisi ve Türk Vergi Sisteminin Genel Esasları, Kamu Maliyesi.

İktisat: Mikro ve Makro İktisat, İktisadi Düşünceler Tarihi, Para Teorisi ve Politikası, Türkiye Ekonomisi, Uluslararası İktisadi Kuruluşlar, Güncel Ekonomik Sorunlar.

Hukuk: Anayasa Hukuku (Genel Esaslar), İdare Hukukunun Genel Esasları ve İdari Yargı, Ceza Hukuku ve Ceza Muhakemeleri Usulünün Genel Esasları, Medeni Hukuk (Aile Hukuku ve Miras Hukuku hariç), Borçlar Hukuku (Genel Esaslar), Ticaret Hukuku (Deniz Ticareti ve Sigorta Hukuku hariç).

Muhasebe: Genel Muhasebe, Temel Şirketler Muhasebesi, Temel Maliyet Muhasebesi, Mali Tablolar Analizi.

Adaylar yazılı sınava, Bakanlık resmi internet sayfasında (https://www.hmb.gov.tr) yer alan bağlantı üzerinden bilgisayar çıktısı olarak alacakları fotoğraflı sınav giriş belgesini ve geçerli bir kimlik belgesini göstermek suretiyle katılabileceklerdir.

Adayların sınava girebilmeleri için, T.C. kimlik numarası ve fotoğrafı bulunan; Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı/kimlik kartı, sürücü belgesi veya kullanım süresi dolmamış pasaport belgesinden en az birini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Bunlardan en az birinin olmaması durumunda aday sınava alınmayacaktır.

Adayların çanta ve benzeri eşyalar, cep telefonu, çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi, cep bilgisayarı, hesap makinesi ve benzeri cihazlar ile saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saatlerle sınava girmeleri kesinlikle yasaktır. Bu eşya, araç ve cihazları yanında bulunduranların durumları tutanakla tespit edilerek bu adayların sınavı geçersiz sayılacaktır.

SÖZLÜ SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Sözlü sınavda adaylar, Teftiş Başkanlığı Yönetmeliği'nin 25'inci maddesi uyarınca sınav kurulu tarafından değerlendirilir. Sözlü sınavda başarılı sayılabilmek için adayların 100 (yüz) üzerinden en az 70 (yetmiş) puan alması şarttır.

Giriş sınavını kazananlar Bakanlık resmi internet sayfasında (https://www.hmb.gov.tr) duyurulacaktır. Bu ilan tebligat hükmündedir. Başkanlık adaylara ayrıca bildirim yapmayacaktır.

Sınav sonuçlarına, duyuru tarihinden itibaren on gün içerisinde dilekçe ile itiraz edilebilir. İtirazlar sınav kurulu tarafından incelenir ve karara bağlanıp, sonuç ilgiliye yazılı olarak bildirilir.

İletişim Bilgileri:

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Teftiş Başkanlığı

Adres: Devlet Mahallesi Dikmen Caddesi No: 12 A-Blok Kat:1-2 Çankaya / ANKARA

İnternet Adresi: https://www.hmb.gov.tr

e- posta: teftis.sinav@hmb.gov.tr

Telefon: 0 (312) 497 70 35-36

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI İLAN METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.