05 Eylül 2018 Çarşamba 11:44
Kamu Gözetimi Kurumu Bağımsız Denetçi Sınav İlanı
banner724

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu yayımladığı ilanla beraber; bağımsız denetçi alımı yapacağını duyurdu.

Peki başvuru şartları neler? İşte başvurulara yönelik olarak merak edilen tüm detaylar kamupersoneli.net'te...

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILACAK

Yayımlanan ilan metninde yer alan detaylara göre; Bağımsız Denetçilik Sınavına başvurular 10 Eylül 2018 tarihinde başlayacak ve 23 Eylül 2018 tarihinde saat 17.00 de sona erecek.

Ayrıca adaylar başvurularını elektronik ortamda “http://www.kgk.gov.tr” adresinde yer alan Başvuru Formunu doldurarak yapacaklar.

Diğer yandan posta yoluyla yapılan başvuruların geçersiz sayılacağına yer verildi.

Sınav başvurularıyla alakalı olarak ilan metninde yer alan detaylarda ise;

"Sınav müracaatları, Kurum tarafından tetkik edildikten sonra sınava katılmaya hak kazananlar ile bunların sınav yerleri sınav tarihinden en az on beş gün önce Kurum internet sitesinde duyurulacaktır.

Müracaatı reddedilenler, durumun Kurum internet sitesinden ilan edildiği tarihten itibaren yedi gün içinde itirazda bulunabilirler. İtirazlar, Kurum tarafından itiraz tarihinden itibaren üç gün içinde incelenip karara bağlanarak sonucu ilgiliye bildirilir." ifadeleri yer aldı.

GENEL BAŞVURU ŞARTLARI

Yayımlanan ilanda adaylardan talep edilen genel başvuru şartları ise şöyle;

"Sınava; hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilgiler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olanlar.

Veya diğer öğretim dallarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olanlar başvurabilir." olarak açıklandı.

SINAV NE ZAMAN VE NEREDE YAPILACAK?

Bağımsız Denetçilik Sınavının 11 Kasım 2018 tarihinde Ankara ve İstanbul’da yapılacağı belirtildi.

Ayrıca sınav yeri ve saati sınav tarihinden en az on beş gün önce Kurum internet sitesinde duyurulacağı ifade edildi.

SINAV KONULARI

Yayımlanan ilana göre yapılacak olan sınavda ise, aşağıdaki konulardan yazılı test usulünde yapılacağı belirtildi. Bunlar ise;

"a) Muhasebe (Genel muhasebe, maliyet ve yönetim muhasebesi),

b) Muhasebe Standartları (Türkiye Muhasebe Standartları, yıllık ve konsolide finansal tabloların hazırlanmasına ilişkin mevzuatta yer alan düzenlemeler ve standartlar),

c) Kurumsal Yönetim İlkeleri ve Finansal Yönetim,

ç) Denetim (Türkiye Denetim Standartları, mesleki etik kuralları, bağımsızlık, risk yönetimi, iç kontrol ve denetimle ilgili diğer mevzuat),

d) Genel Hukuk Mevzuatı [Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Medeni Hukuk (Başlangıç Hükümleri, Kişiler Hukuku, Eşya Hukuku), Vergi Hukuku (Genel Vergi Hukuku), Sosyal Güvenlik Mevzuatı (4857 Sayılı İş Kanunu, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu), İdare Hukuku (İdare Hukuku ve İdari Yargı)],

e) Sermaye Piyasası, Bankacılık, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Mevzuatı,

Temel alandan yetkilendirilmek isteyen Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (b), (c) ve (ç) bentlerinde, Yeminli Mali Müşavirler ise (b) ve (ç) bentlerinde belirtilen konulardan sınava tabi tutulurlar.

Sermaye piyasası, bankacılık, sigortacılık ve özel emeklilik alanlarında da yetkilendirilmek isteyenler (e) bendinde belirtilen konulardan ayrıca sınava tabi tutulurlar." olarak açıklandı.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Son Güncelleme: 05.09.2018 14:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.