27 Aralık 2019 Cuma 16:52
KPSS 50 Puanıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı sözleşmeli personel alımı yapacak!

İş arayanlar için Kültür ve Turizm Bakanlığı sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu.

Devlet Personel Başkanlığı internet sitesi üzerinden yayınlanan personel alım ilanında en az 50 KPSS puanı olan adayların başvuru yapacağı açıklandı.

Yayınlanan personel alım ilanında, "Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre, 06.06.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ile Ek ve Değişiklikleri çerçevesinde istihdam edilmek üzere; lisans düzeyinde 2018 yılı KPSS (B) grubu KPSSP3 puan sıralaması ve mesleki uygulama sınavıyla, 30 adet Restoratör unvanlı sözleşmeli pozisyonu için sözleşmeli personel alımı yapılacaktır." denildi.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI

Ayrıca personel alım ilanında başvuru şartları da açıklandı. Başvuru şartları arasında  Kamu Personeli Seçme Sınavının KPSS (B) Grubu; KPSSP3, puan türünden asgari 50 ve daha yukarı puan almak kaydıyla, müracaat edenlerin en yüksek puandan başlanarak sıralanması neticesinde alınacak sözleşmeli personel sayısının dört katı adayın personel alımı için yapılacak sınava çağırılacağı açıklandı. Bu açıklanan başvuru şartının yanı sıra sıralanan başvuru şartları şöyle:

a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinde belirtilen şartları taşımak.

b) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2018 yılında yapılan, Kamu Personeli Seçme Sınavının KPSS (B) Grubu; KPSSP3, puan türünden asgari 50 ve daha yukarı puan almak kaydıyla, müracaat edenlerin en yüksek puandan başlanarak sıralanması neticesinde alınacak sözleşmeli personel sayısının dört katı aday arasına girmek. (Puan sıralamasında en son adayın aldığı puanla aynı puana sahip adaylar da giriş sınavına çağrılır.)

c) Son başvuru tarihi itibarıyla, üniversitelerin taşınabilir kültür varlıklarını koruma ve onarım, kültür varlıklarını koruma ve onarım, sanat eserleri konservasyonu ve restorasyonu ya da Geleneksel Türk Sanatları lisans bölümlerinin birinden mezun olmak veya denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının ilgili bölümlerinden mezun olmak ya da üniversitelerin koruma ve onarım programları ile restorasyon ve konservasyon konularında yüksek lisans veya doktora yapmış olmak.

ç) 01 Ocak 2020 tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak. (01.01.1985 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar)


PERSONEL ALIMINA BAŞVURUDA BULUNACAK ADAYLARDAN İSTENEN BELGELER:

a) (www.yek.gov.tr ) adresinden temin edilecek fotoğraflı başvuru formu
b) Yükseköğrenim diploması/çıkış belgenin aslı, noter ya da mezun olduğu üniversiteden onaylı sureti veya e-Devlet çıktısı.

(Yurt dışında öğrenim görenler denklik belgelerini de ekleyeceklerdir.)
c) KPSS Sonuç belgesi
ç) Varsa yabancı dil puanını gösteren belgenin aslı veya onaylı sureti
d) Erkek adaylar için askerlik durum belgesi.
e) Son altı ay içerisinde çekilmiş 2 (iki) adet vesikalık fotoğraf.
Adayların, yukarıda belirtilen form ve belgeleri "Süleymaniye Mah. Kanuni Medresesi Sokak No:1 Fatih / İstanbul" adresinde bulunan Başkanlığımız Personel ve Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığına 17.01.2020 tarihi mesai saati
bitimine kadar elden veya posta yolu ile eksiksiz teslim etmesi gerekmektedir. Postadaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır. Formun ve eklerinin belirtilen tarihe kadar; verilmemesi ya da belirtilen adrese gönderilerek Başkanlık genel evrak kayıt sistemine kaydının yapılmaması halinde, başvuru yapılmamış kabul edilecektir.

PERSONEL ALIMI BAŞVURU ŞEKLİ VE SÜRESİ:

1. Adaylar başvurularını 03.01.2020 -17.01.2020 tarihleri arasında mesai gün ve saatleri arasında başvuruda istenen belgeleri elden veya posta yoluyla Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı (Süleymaniye Mahallesi Kanuni Medresesi Sokak No:1Fatih/ İstanbul ) göndereceklerdir. Başvuru formuna yapıştırılmış fotoğraf son (6) ay içinde çekilmiş ve adayı kolaylıkla tanıtabilecek nitelikte olacaktır. Postadaki gecikmeler ve giriş sınavı duyurusunda belirtilen süre içerisinde yapılmayan başvurular dikkate alınmayacaktır. Aranan şartlardan herhangi birini taşımadığı tespit edilen adayların başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır.
2. Giriş sınavına katılacak adayların listesi Başkanlık (www.yek.gov.tr) internet sitesinde ilan edilecektir. En son adayın aldığı puanla aynı puana sahip adaylar da giriş sınavına çağrılacaktır. Elektronik posta veya faks yoluyla gönderilen
giriş sınavı başvuru belgeleri kabul edilmeyecektir.
3. Sınava katılma hakkını elde edemeyen başvuru sahiplerine herhangi bir bildirimde bulunulmayacaktır.

KÜLTÜR BAKANLIĞI PERSONEL ALIM İLAN METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

Son Güncelleme: 28.12.2019 03:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.