20 Ağustos 2019 Salı 17:03
Kurbağa Adam Seçme ve Yeterlik Tespit Sınavı yapılacaktır

Su altında arama kurtarma çalışması görevlerinde çalışmak isteyen kamu personellerine yönelik 'Kurbağa Adam Seçme ve Yeterlik Tespit Sınavı' yapılacaktır. 

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Kurbağa Adam Seçme ve Yeterlik Tespit Komisyonu

Kurbağa Adam Seçme ve Yeterlik Sınavı Başvuru Detayları

1. Kurbağa Adam Seçme ve Yeterlik Sınavına Başvuru Şartları

2. Sınava Başvuru İçin Gerekli Belgeler

3. Başvuru Süreci ve Başvuruların Değerlendirilmesi

4. Sınava Ait Bilgiler

5. Sınavın Değerlendirilmesi ve Sertifikalandırma Süreci

6. Başkanlığa Gönderilecek Personel Dosyalarında Yer Alması Gereken Belgeler

1- Kurbağa Adam Seçme ve Yeterlik Sınavına Başvuru Şartları:

Sınava alınacak personelde aşağıdaki nitelikler aranır; a) Asli memurluğa atanmış olmak, b) Arama Kurtarma Teknisyeni kadro unvanında çalışıyor olmak, c) Uyarma ve kınama cezalarından daha ağır ceza almamış olmak.

2- Sınava Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

a) Sualtı Arama Kurtarma Ekibi ve Kurbağa Adam Personel Yönergesinin yürürlüğe girdiği 28/10/2010 tarihi öncesinde Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu tarafından verilmiş CMAS üç yıldız ve üzeri dalış brövesi,

b) Son başvuru tarihi itibariyle son iki yıl içerisinde tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış ve adayın sağlık açısından “Dalış Görevine Elverişli” olduğuna dair sağlık raporu,

c) Son başvuru tarihi itibariyle son iki yıl içerisinde Deniz ve Sualtı Hekimliği Kliniklerinden sıhhi kurul muayenesinden, basınç odası testleri sonucunda alınmış; ‘Dalışa Engel Durumu Yoktur’, ‘Kurbağa Adam Olur’, ‘Dalış Görevine Devam Eder’ veya ‘Kurbağa Adam Görevine Devam Eder’ ibarelerinden birine sahip rapor.

3- Başvuru Süreci ve Başvuruların Değerlendirilmesi:

a) Adaylar başvurularını belgeleriyle beraber bağlı bulundukları İl Afet ve Acil Durum Müdürlüklerine 20/09/2019 tarihine kadar başvuru formu ile şahsen yapacaklardır. Şahsen yapılmayan veya bu tarihten sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

b) İl Müdürlükleri adaylara ait sıhhi raporların, dalış brövesinin, dalış defterinin asılları, görev onayları, adayın su altı arama kurtarmayla ilgili bitirdiği kurslara ilişkin belge ve sertifikaların asılları ile birlikte yine adayların son 3 yıla ilişkin sicil notları, aldığı cezalar ve takdirnamelere ilişkin bilgileri her aday için ayrı olmak üzere tek bir dosyada toplayarak en geç 30/09/2019 tarihine kadar kargo ile AFAD Başkanlığa (Planlama ve Risk Azaltma Dairesi) göndereceklerdir. Dosyaları bu tarihten sonra ulaşan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır. Kargo hizmeti veren kuruluştan kaynaklanacak gecikmelerden Kurbağa Adam Seçme ve Yeterlik Tespit Komisyonu sorumlu değildir.

T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Kurbağa Adam Seçme ve Yeterlik Tespit Komisyonu

c) İl Müdürlükleri 30/09/2019 tarihine kadar sınava başvuran adaylara ait kimlik numarası, isim, soy isim ve adayın bröve seviyesini içeren bilgi mailini planlama@afad.gov.tr adresine göndereceklerdir.

d) Başkanlığa ulaşan dosyalar 04/10/2019 tarihine kadar Komisyon tarafından incelenerek sınava girmeye hak kazanan adaylar aynı tarihte Başkanlık internet sitesinde ilan edilecektir. e) Sınava girmeye hak kazananların ilan edilmesinden itibaren takip eden 3 iş günü içerisinde itiraz başvuruları belgegeçer yoluyla alınarak (Planlama ve Risk Azaltma Dairesi) 1 hafta içerisinde Komisyonca değerlendirilecek ve sınava girmeye hak kazanan adayları içeren nihai liste Başkanlık internet sitesinde ilan edilecektir.

4- Sınava Ait Bilgiler:

a) Sınav Ankara’da yapılacak olup Başkanlığın uygun görmesi halinde sınav yeri değiştirilebilir.

b) Sınava her aday kendi malzemeleri ile katılacaktır.

c) Sınavda adayların aşağıda belirtilen becerileri test edilecektir; - 20 metre mesafeyi su altında donanımsız olarak yüzme, - 150 metre mesafeyi serbest stilde donanımsız olarak 8 dakikada yüzme, 5 metre su altından cisim çıkarma, - Adayın su altında kontrol ve hâkimiyeti, disiplini, dalış emniyeti kurallarına riayet ve verilen talimatlara uygun hareket etmesi.

d) Yapılacak sınav görüntülü olarak kayıt edilecek ve arşivlenecektir,

e) Adaylar sınavda, Sualtı Arama Kurtarma Ekibi ve Kurbağa Adam Personel Yönergesinde belirlenmiş genel hususlar dışında Komisyonun belirlediği esaslara uymakla yükümlüdür. 5- Sınavın Değerlendirilmesi ve Sertifikalandırma Süreci: a) Sınav sonunda Komisyonca yapılacak değerlendirme sonucu adaylar ‘Başarılı’ veya ‘Başarısız’ olarak ilan edilecektir.

b) Sınavda başarılı olan adaylar yeri ve tarihi Başkanlık tarafından belirlenecek bir merkezde 2 haftalık uyum (oryantasyon) eğitimine tabii tutulacaktır.

c) Eğitim etaplarında Komisyonca tutulacak çetelelerin değerlendirilmesi sonucu adaylar ‘Başarılı’ veya ‘Başarısız’ olarak ilan edilecektir.

d) Başarılı olarak değerlendirilen adaylar sertifika almaya hak kazanacaktır. 

6- Başkanlığa Gönderilecek Personel Dosyalarında Yer Alması Gereken Belgeler:

a) Aday tarafından imzalanmış sınav başvuru formunun aslı,

b) Adaya ait dalış brövesinin aslı,

c) Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış raporun aslı, 3 T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Kurbağa Adam Seçme ve Yeterlik Tespit Komisyonu

d) Deniz ve sualtı hekimliği kliniklerinden alınmış raporun aslı,

e) Dalış defterinin aslı ve görev onayları,

f) Su altı arama kurtarmayla ilgili bitirilen kurs belgeleri ve alınan sertifikaların asılları,

g) Adayların son 3 yıla ilişkin sicil notları, aldığı cezalar ve takdirnamelere ilişkin bilgiler. Önemli Not: Sınav ilanı ve sınav süreciyle ilgili gelişmelere Başkanlığımız internet sitesi ‘Duyurular’ bölümünde yer verileceğinden bahse konu bölümün düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

Son Güncelleme: 20.08.2019 17:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.