Memur Adayları Dikkat! 4 Bakanlık, 23 Belediye ve 17 Kamu Kurumu Personel Alımı Yapıyor

Kamu kurumlarında memur olma hayali kuran adaylar için halen başvuru süreci devam etmekte olan kamu personeli alım ilanlarını haberimizde derledik. Söz konusu alım ilanları arasında lise, önlisans ve lisans mezunu adayların başvuru yapabilecekleri kadrolar bulunurken alımların bir kısmı KPSS puan sıralaması esasına göre yapılıyor. Bazı kamu kurumları ise yayımladıkları alım ilanlarında adaylardan KPSS şartı talebinde bulunmuyorlar. Söz konusu alım ilanlarına dair bilinmesi gereken tüm ayrıntıları siz okuyucularımız için derledik.

Kamu Personeli Alım İlanları 20.09.2018, 18:35 30.01.2019, 19:29
Memur Adayları Dikkat! 4 Bakanlık, 23 Belediye ve 17 Kamu Kurumu Personel Alımı Yapıyor

Kamupersoneli.net olarak siz okuyucularımıza kamu kurumları tarafından farklı platformlar üzerinden yayımlanmış alım ilanlarını derlemeye devam ediyoruz. 

Bu haberimizde siz okuyucularımıza farklı şehirlerde ve alanlarda faaliyet gösteren kamu kurumları tarafından yayımlanmış alım ilanlarını derledik. Memur adaylarının başvuru yapabilecekleri o alım ilanlarına ilişkin detaylar,

ALIM YAPACAK KURUMLAR

DPB, İŞKUR veya kendi internet sayfaları üzerinden kamu personeli alımı için yayımlayan kamu kurumları arasında 4 Bakanlık, 23 Belediye ve 13 farklı kamu kurumu yer alıyor. Buna göre alım yapacak bakanlıklar arasında Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı bulunuyor. 

Belediye personeli alım için ise belediyeler hem İŞKUR hemde DPB'den ilanlar yayımladılar. Türkiye geneli çok sayıda şehirde yayımlanan bu alım ilanlarında ise hem memur alımı hemde işçi alımı için ilanlar bulunuyor. Ancak adayların belediye alımlarında dikkat etmeleri gereken bir husus var. Belediye personeli alım ilanları her gün yenilendiği için adayların başvuru süreçlerine dikkat etmeleri gerekiyor. 

İlan yayımlayan diğer kamu kurumları arasında ise hem kadrolu hem de sözleşmeli alımı için ilan yayımlayan kurumlar bulunuyor. Bu kurumların büyük bir kısmı alım ilanlarını Devlet Personel Başkanlığı üzerinden yayımlıyorlar. Bu kurumlar arasında ise İŞKUR (kendi bünyesine danışman alıyor) Kamu Denetçiliği Kurumu, Rekabet Kurumu Başkanlığı, Kişisel Verileri Koruma Kurumu, Diyanet İşleri Başkanlığı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, Emniyet Genel Müdürlüğü, Çok sayıda Üniversite, il özel idaresi, öğretmenevi, orduevi gibi kurumlar bulunuyor. 

BAŞVURU YAPACAK ADAYLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Kamupersoneli.net olarak siz okuyucularımıza yayımladığımız alım ilanlarında adaylardan talep edilen başvuru koşullarını aktarıyoruz. İlanalara başvuru koşulları her kurum ve her kadro için ayrı ayrı belirlendiğinden bu haberimizde sizlere adaylardan talep edilen başvuru koşullarını ana başlıkları halinde aktarıyoruz. Haberimizin altında yer alan bağlantılar aracılığıyla ise ilanlara dair tüm detaylara ulaşabilirsiniz. 

Adaylardan talep edilen başvuru koşullarında eğitim şartı, KPSS şartı, deneyim şartı, yabancı dil şartı, alım yapılacak pozisyonların gerekliliklerine göre belirlenen koşullar ve Devlet Memurları Kanunu'nda yer alan şartlar bulunuyor. İşte o koşullar;

Devlet memurluğuna alınacak kişi Türk Vatandaşı olmalı, Söz konusu DMK 'da bulunan 40 'ıncı maddedeki yaş şatlarını taşımalı, 657 sayılı kanun içerisinde 41'inci maddesindeki öğrenim şartlarını taşımalı, Devlet memuru olarak alınacak kişinin kamu haklarından mahrum olmaması gerekmektedir. Devlet memuru olacak alınacak kişinin askerlikle ilgisinin bulunmaması , askerlik çağına gelmemiş olması, askerlik çağına gelmiş ise muzavvaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelemiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olması şartı aranıyor. Devlet memuru olarak alınacak kişinin akıl hastalığının bulunmaması gerekiyor. Özel koşullar arasında ise asgari KPSS puan şartını sağlamak, alım yapılacak pozisyona göre belirlenen eğitim şartını sağlamak ve kurumların talep ettiği tüm özel koşullara haiz olmak. 

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Devlet kurumları tarafından yayımlanan bu alım ilanlarına başvuru şekli ve süreci alım ilanını yayımlayan kamu kurumu tarafından belirleniyor. Bu kapsamda adaylar başvurularını kurumun belirlediği şekilde internet üzerinden elektronik olarak yapıyor yada ilanı yayımlayan kuruma ilgili başvuru evrakları ile şahsen yapıyor. 

Yorumlar (0)