Sıfır atık projesi kapsamında 81 ilde 100 bin personel alımları ne zaman yapılacak?

Sıfır atık projesi lansmanı Emine Erdoğan'ın katılımıyla bugün gerçekleşti. Emine Erdoğan ''Bu şehrin, iki kıtayı birbirine bağlayan bu boğazın temizliği de üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir husus'' diye konuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, projeyi 81 ilde çalışma başlatacaklarını ve bu yıl boyunca denizleri, suları atıklardan kurtarmak amaçlı gerçekleştireceklerini belirtti. Ayrıca Kurum, bu proje kapsamında 100 bin personel alımı yapmayı öngördüklerini belirtti.

Kamu Personeli Alım İlanları 11.06.2019, 09:30 11.06.2019, 10:33
Sıfır atık projesi kapsamında 81 ilde 100 bin personel alımları ne zaman yapılacak?

Sıfır Atık Mavi Projesi’nin lansmanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu proje kapsamında 100 bin personel alımı yapmayı düşündüklerini belirtti.

Emine Erdoğan lansmanda konuştu

Sıfır Atık Mavi Projesi'nin lansmanında açıklamalarda bulunan Emine Erdoğan, ''Bugün ‘sıfır atık mavi' etiketiyle bu konuyu İstanbul'da konuşuyor olmamız da ayrı bir önem taşıyor. Dünyanın gözbebeği, şairlerin, ressamların ilham kaynağı bu şehrin, iki kıtayı birbirine bağlayan bu boğazın temizliği de üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir husus.

Bu noktada İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalarla, sadece 2018 yılında deniz yüzeyinden 4 bin 613 metreküp, kıyılardan 19 bin 488 metreküp, plajlardan 15 bin 432 metreküp katı atık toplandı. Ayrıca kıyı ve plajlardan 2 milyon 669 bin 751 kilo yosun temizlendi. Haliç ve dere ağızları 79 bin 766 metreküp çamurdan temizlendi. Yıllar öncesinin durumunu hatırlatmaya sanırım gerek yok'' diye konuştu.

Kurum'un açıklaması

Çalışmaların 81 il genelinde 12 ay boyunca yapılacağını aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Çalışmalarımızı 81 il genelinde bulunan tüm kıyı şeritlerinde, göl ve nehir kenarlarında atıklarımızın toplanmasını kapsayacak şekilde yürüteceğiz. Yeri gelecek, ülkemizin güzelliklerine şahit olmak için gelen misafirlerimizle, yeri gelecek tatilcilerimizle, kampçılarımızla, öğrencilerimizle birlikte yüzlerce çevre aktivitesi yapacağız. 12 ay boyunca denizlerimizi, sularımızı atıklardan kurtaracağız. Temizliğimize dünyanın incisi İstanbul Boğazımızdan başlıyoruz.

Bugüne geldiğimizde yaklaşık 18 bin 750 kamu kurum ve kuruluşunda uygulamaya geçtik. Atıklarımızı kaynağında ayrıştırmak suretiyle, dönüşebilecek atıklarımızı ayrıştırıyoruz ve bunları geri dönüşümde kullanıyoruz.

Organik atıklarımızı geri dönüşüme tabi tutarak, peyzaj alanlarımızda, millet bahçelerimizde, parklarımızda bitkilerimizin yetiştirilmesinde kullanmaya gayret ediyoruz'' dedi.

100 bin personel alımı yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Sıfır Atık Projesi kapsamında yıllık 20 milyar lira tasarruf, 100 bin kişiye de doğrudan istihdam sağlamayı öngörüyoruz." ifadelerine yer verdi. 

Ne zaman yapılacak?

Sıfır Atık Projesi kapsamında 81 ilde çalışma başlatacaklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 100 bin personel alımının ne zaman yapılacağına dair henüz açıklama yapmadı. 

Sıfır Atık Projesi nedir?

“Sıfır Atık”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir.

Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.

Yorumlar (6)
Sonay 5 ay önce
Iskur üzerinden aldığınız çevre temizliğindekilere kadro verecek misiniz biz şimdi çalışıyoruz 3 ayımız kaldı sonra yine işsizim ne olacak diye çok düşünüyoruz bakmakla yükümlü olduğum iki evlâdım var 3 ay sonra yine aç kalacağız lütfen bizi daimi yapın ALLAH rızasının sesimizi duyun
filiz b 5 ay önce
Sıfır atık projesi kapsamında çevre mühendislerinin kamuya alımları bu personel istihdamı kadrosu içinde olması dileğiyle...88 90 puanlarla halen beklemedeyiz.Çevre mühendislerinin kamuya alımlarını talep ediyoruz.
ibrahim çelik 5 ay önce
elaman alımları nsl olacak bu konuta bilgi verseniz güzel olacak 0539 716 01 53
Esengül çakır 5 ay önce
Çevre kirlenmesi ve kontrol teknikeriyim lisedede çevre sağlık teknisyeni okudum inşAllah biz de aliniriz yıllardır atan ak için çabalıyoruz
Songül Sarı 5 ay önce
Zonguldak da böyle işci alınımı olacak mı ilkokul mezunu mu bayanlar damı iş kur üzerindenmi işci alınımı yapılır ken kura olacakmı
ibrahim çelik 5 ay önce
ne zaman nsl olacak iş alımları