Sözleşmeli 20 bin öğretmen alımı mülakat tarihi ne zaman? Hangi branşlardan öğretmen alınacak?

20 bin öğretmen atamasını bekleyen adaylar, MEB tarafından yapılacak sözleşmeli öğretmen alımı mülakatlarının ne zaman başlayacağını ve hangi branşlardan öğretmen alınacağını merak ediyor. Yapılacak öğretmen alımı mülakatları sonrasında, 20 bin öğretmen 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında görev alacak. Sözleşmeli öğretmen alımı mülakat tarihi ve hangi branşlardan kaç öğretmen alınacağı belli oldu. İşte, 2019 öğretmen atamaları ile ilgili merak edilenler…

Sözleşmeli 20 bin öğretmen alımı mülakat tarihi ne zaman? Hangi branşlardan öğretmen alınacak?

Sadece 2017 verilerine göre Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) başvurmuş fakat öğretmen olarak ataması yapılmamış olan üniversite mezunlarının sayısının 412 bin 134’ e ulaşmış durumda. 2019 – 2020 eğitim ve öğretim yılı içerisinde 100 binden fazla öğretmen açığı bulunmasına rağmen, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sadece 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapılması planlanmaktadır. Bu durum, her yıl mezun olan öğretmen sayısı ile ataması yapılan öğretmen sayısı arasında ki uçurumu göstermektedir. Konu hakkında TBMM’ne verilen yazılı soru önergesine, Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında 97.031 bin öğretmen ihtiyacı bulunduğu söylemiştir.

Atama bekleyen on binlerce öğretmen adayları arasından 20 bin kişi bu yıl göreve başlayarak eğitim ve öğretime katkı sağlayacaklar. Sözleşmeli öğretmen alımları, MEB tarafından belirlenmiş tarihler arasında yapılacak sözlü mülakatlar ile yapılacaktır. Bu mülakatlarda başarılı olan adayların atamaları gerçekleşecektir. Peki 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı mülakat tarihi ne zaman? Hangi branşlardan öğretmen alımı alınacak? İşte yanıtı…

SÖZLÜ SINAVLAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Açıklanan başvuru takvimine göre, sözlü sınavlar, 12-30 Haziran'da yapılacak ve sonuçlar 4 Temmuz'da ilan edilecek. Sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar, 8-10 Temmuz'da alınacak, 16 Temmuz 2019'da sonuçlandırılacak. Tercihlerin alınması ve atama işlemi ile ilgili tarihler, Bakanlıkça daha sonra açıklanacak.

BRANŞ DAĞILIMI NASIL OLACAK?

İşte; 20 bin öğretmen ataması branş dağılımları ise şöyle; "Sınıf Öğretmenliği (2 bin 11), İngilizce (bin 960), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (bin 922), Okul Öncesi (bin 599), İlköğretim Matematik (bin 448), Özel Eğitim (bin 410), Rehberlik (bin 120), Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji (bin 149), Türkçe (bin 149), Beden Eğitimi (781)"

KİMLER TERCİH YAPABİLECEK?

Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 20 eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecek. Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

Yorumlar (0)