Yıl sonuna kadar en az ilköğretim, lise, önlisans mezunu olarak KPSS şartlı ve Şartsız 55 bin sözleşmeli personel alımı yapılması planlanıyor!

2019 yılı sonuna kadar bir kamu kurum ve kuruluşu 55 bin kamu personeli alımı yapacaktır. KPSS şartlı ve KPSS şartsız olarak yayınlanan alım ilanlarına göre, en az ilköğretim, lise, önlisans ve lisans mezunu şartları ile, Tarım ve Orman Bakanlığı 5 bin personel alımı, Sağlık Bakanlığı 12 bin sağlık personeli alımı, İç İşleri Bakanlığı 10 bin polis memuru alımı, Kültür ve Turizm Bakanlığı 760 memur alımı, PTT 5 bin personel alımı, Adalet Bakanlığı 11 bin mübaşir ve infaz koruma memuru, İÇ İşleri Bakanlığı 8 bin bekçi alımı ve daha birçok kamu kurumu personel alımı yapacaktır. Bu istihdam rakamları, 2019 yılı için geçerli olup, kurumların resmi açıklamalarına göre bu rakamlar 2020 yılı sonuna kadar yaklaşık 200 bin istihdama ulaşmayı hedeflenmektedir. Peki bu istihdam hedefleri işsiz üniversite mezunu rakamlarını düşürmeye ne kadar yardımcı oluyor?..

Kamu Personeli Alım İlanları 15.06.2019, 21:07 17.06.2019, 11:52
Yıl sonuna kadar en az ilköğretim, lise, önlisans mezunu olarak KPSS şartlı ve Şartsız 55 bin sözleşmeli personel alımı yapılması planlanıyor!

Devlet Personel Başkanlığı tarafından 2019 yılı içerisinde yayınlanmış kamu personeli alım ilanlarına göre toplamda bugüne kadar yaklaşık 50 bin kadar memur ataması yapıldı. Bu rakamlar içerisinde askeri personel alım sayısı, akademik personel alım sayısı, polis memuru alım sayısı, İç İşleri Bakanlığına Bağlı çalışan bekçi alımı ve daha birçok kamu kurumlarının personel alım sayıları da dahildir. Ayrıca bu sayıya ek olarak, İŞKUR tarafından kamu kuruluşlarına yapılan memur alımı sayıları da eklendiğinde bu rakam yaklaşık 55 bini bulmaktadır.

Bakanlıklardan ve diğer resmi kurumlardan yapılan resmi açıklamalara göre 2019 yılı sonuna kadar da bir o kadar daha istihdam sağlama hedeflenmektedir. Bu bağlamda yapılan açıklamalara göre;

2019 YIL SONUNA KADAR HEDEFLENEN MEMUR ALIMI SAYISI

Tarım ve Orman Bakanlığı KPSS şartlı en az ortaöğretim mezunu 2700 orman muhafaza memuru, lisans mezunu 1200 Orman Mühendisi, en az lise mezunu 800 Büro Personeli ve en az ilk öğretim mezunu 300 şoför alımı olmak üzere toplamda 5 bin kamu personeli alımı,

Sağlık Bakanlığı en az ortaöğretim mezunu (lise ve dengi okullar) KPSS şartlı 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alımı,

İç İşleri Bakanlığı en az önlisans mezunu 10 bin polis memuru alımı,

Kültür ve Turizm Bakanlığı en az lise, önlisans ve lisans mezunu KPSS en az 60 ve 70 taban puanı ile 760 memur alımı,

PTT KPSS şartlı en az ortaöğretim mezunu 5 bin sözleşmeli personel alımı,

Adalet Bakanlığı en az lise ve önlisans mezunu 11 bin mübaşir ve infaz koruma memuru ve daha birçok kamu kurumu personel alımı yapılması planlanmaktadır.

Önümüzde ki günlerde başvuruları tamamlanmış 1640 askeri personel ve sınav takvimi belirlenmiş 20 bin öğretmen alımı daha gerçekleşecektir.

PLANLANAN İSTİHDAM HEDEFLERİ İŞSİZLİĞİ DÜŞÜRMEYE YETECEK Mİ?

2019 yılı sonuna kadar yapılması planlanan kamu personeli alımları ile 2020 yıl sonuna kadar alınması planlanan kamu personeli istihdam sayısı, mevcut işsizlik sayısını düşürmeye yetmeyecek kadar az görünüyor. 2019 yılı verilerine göre üniversiteli işsiz sayısı 1 milyonu aşmış durumda. 2019 ve 2020 istihdam hedeflerine bakıldığı zaman bu rakam 200 bini geçmemektedir. Ayrıca, bu üniversite mezunu işsiz sayısının, 2020 yılında bir o kadar daha artacağını da unutmamak gerekiyor!  İşsizlik oranı son 10 yılın en yüksek rakamına ulaşarak yine yüzde 14.7 oldu. Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre işsiz sayısı 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre işsiz sayısı yüzde 41 arttı!

Tüm yapılan bu rakamsal değerlendirmeler, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz aylarda söylediği ‘’2 milyon 500 bin kişiye istihdam sağlayacağız’’ vaatlerine hiç de yardımcı olmaya yetmiyor.

İŞKUR, 2019 yılı içerisinde mevsimsel işçi ve geçici istihdam rakamları dahil olmak üzere toplamda 598.768 istihdam gerçekleştirdiğini açıklıyor. TÜİK, 2019 yılı işsizlik rakamlarını 4 milyon 730 bin olarak açıklıyor. Siyasi parti liderleri geniş tanımlı işsizlik rakamlarının 8 milyon 500 bini geçtiğini söylüyor. Tüm yapılan rakamsal değerlendirmeler karşısında, işsiz olan vatandaşlar, yeni istihdamların oluşturulması ve işsizlik oranlarının düşürülmesi için tek çare olarak yeni üretim tesislerinin, fabrikaların açılmasını ümit ediyor.

Yorumlar (44)
Emrah sen 6 ay önce
Hala torpili olan ise giriyor olmayanlar başvuruyla yetiniyor herzamanki gibi
Esmaaa 6 ay önce
Hep aynı tantana
DEMİR 6 ay önce
Ben tam 3 yıldır kapı kapı dolaşıyorum yapmadım yapamayacağım iş yok diyebilirim yöneticilikte yaptım ara eleman olarak da çalıştım fakat 3 yıldır iş bulamıyorum neden yaşım 42 şu anda iş başvurusu için gittiğim firmalar bırakın işe almayı Forum dahi doldurmaya layık görmüyor yaşın 35'in üzerinde ise lütfen yorum yapan herkesten rica ediyorum gerçekçi olun hayal aleminde yaşamayalım Türkiye'nin şartları Türkiye'nin koşulları Türkiye'nin yönetimi ortada malumunuz bu yaşanan hadiseleri görmezden gelerek örtbas ederek her şey çok güzelmiş gibi bir tabloçizmek bence insanın kendini aldatmasından başka bir şey değil lütfen gerçekçi olalım gerçekleri görelim tarafsız olalım tarafsız kalalım ve artık sadece ve sadece Allah'a emanet olalım Allah bize yardım etsin
Sozlesmeli 6 ay önce
Işsizliğin önüne geçmek mi sözleşmeli personel diyor kadrolu demiyor tam isi ogren isine alış sözleşmeli işe gir 6 ay yada 9 ay sonra sözleşme doluyor sonrası yok bizim öyle oldu
Rabia Ulutas 6 ay önce
Atatürk üniversitesi sosyal hizmetler bölüm mezunuyum 76 puan aldım atmamız yapilacakmi sabırla bekliyorum
Serkan Arıkan 6 ay önce
2.bir imam alımı varmı sene sonuna doğru
Selman akkuş 6 ay önce
Orta okulu okudum
Emrah bakırtaş 6 ay önce
Orta okul mezunuyum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın