YTB KPSS Şartsız En Az 5 Bin TL Maaşla Kamu Personeli Alımı Yapıyor

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından Resmi Gazete üzerinden bir ilan yayımlandı. Yayımlanan ilanda KPSS şartı aranmaksızın en az 5 bin TL maaşla kamu personeli alımı yapılacağı ifade edildi. Söz konusu ilana başvurular 2 Eylül 2019 tarihi itibari ile başladı ve 16 Eylül'e kadar devam edecektir. İlana başvuru yapacak olan adaylar online olarak aşağıda belirtilen belgeler ile başvurularını yapacaklardır.

YTB KPSS Şartsız En Az 5 Bin TL Maaşla Kamu Personeli Alımı Yapıyor

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının bir ilanı yayımlandı. Yayımlanan ilanda KPSS şartı aranmadan en az 5 bin TL maaşla kamu personeli alımı yapılacağı ifade edildi. İlana başvurular bugünden itibaren başladı ve 16 Eylül 2019 taihine kadar devam edecektir. Bunun yanı sıra adaylar aşağıda belirtilen başvuru begeleri ile online olarak başvularını gerçekleştireceklerdir. 

Resmi Gazete'de yayımlanan ilanda "4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin ellibirinci bölümü ve 16.12.2017 tarihli ve 30272 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Uzmanlığı Yönetmeliği” hükümleri uyarınca, mesleğe özel yarışma sınavı ile azami 30 adet Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Uzman Yardımcısı alınacaktır." ifadelerine yer verildi. 

SINAV YAPILACAK

Bunun yanı sıra söz konusu ilanda giriş sınavı yapılacağı sınavın eleme sınavı, yazılı sınav ile sözlü sınav aşamalarından oluştuğu belirtildi. Eleme sınavı ve yazılı sınav, 28.09.2019 tarihinde Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sıhhıye/Çankaya/Ankara adresinde, sırasıyla sabah saat 10.00-12.00 arası ve öğleden sonra saat 14.30-16.30 arası olmak üzere iki oturumda yapılacak.

GENEL ŞARTLAR

İlana başvuru yapacak olan adaylarda bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlara haiz olmayan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. Buna göre adaylarda şu şartlar aranmaktadır:

a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak,

b) Giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak,

c) En az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerin Tablo-1’de belirtilen bölümlerinden
ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış yurt içindeki veya
yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

(Eğitimini yurt dışında tamamlamış adayların, ilk aşamada YÖK'e denklik başvurusu yaptıklarını gösterir belgeyi başvuru sistemine yüklemeleri yeterlidir. Bu adayların denklik işlemlerini tamamlayarak denklik belgelerini 16.09.2019 tarihi mesai bitimine kadar Başkanlığa sunmaları gerekmektedir. Bu tarihe kadar denklik belgesini Başkanlığa sunmayan adayların eleme sınavına alınmaları mümkün değildir.)

ç) Almanca, Arapça, Çince, Danca, Endonezce, Farsça, Felemenkçe, Fransızca, İngilizce, İsveççe, İspanyolca, İtalyanca, Malayca ve Rusça dil seviyesini gösterir aşağıdaki belgelerden birine sahip olmak;

• İlgili dillerde Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’nda (YDS) en az (B) düzeyindepuan almak veya Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından buna denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan bir belge,

• İlgili dilin resmi dil olarak kabul edildiği bir ülkede eğitim dili Almanca, Arapça, Çince, Danca, Endonezce, Farsça, Felemenkçe, Fransızca, İngilizce, İsveççe, İspanyolca, İtalyanca, Malayca ve Rusça olmak kaydıyla en az üç yıllık ortaöğretim, lisans veya doktora diploması,

• İlgili dilin resmi dil olarak kabul edildiği ülke resmi makamları tarafından düzenlenen dil sınavında yüzde seksen oranında başarılı olunduğunu gösteren belge.

• Dil belgelerinin geçerlilik süreleri YDS için 5 yıl, uluslararası geçerliliği olan belgeler için ise 2 yıl olarak kabul edilecek ve sürelerin hesaplanmasında sınav son başvuru tarihi esas alınacaktır.

• Başkanlık, eleme sınavında adayları başvuru dil şartını sağladıkları aynı dilde başvuru yapmış diğer adaylar ile yarıştırabilme hakkını saklı tutar. Bu hakkın kullanılması durumunda Başkanlık tarafından Başkanlığın ihtiyacı, başvuruların niteliği ve niceliği itibariyle belirlenecek dil kontenjanlarına göre eleme sınavında başarılı olan adaylar her bir dil veya dil grupları için ayrılan kontenjanlar dâhilinde başarı sırasına konularak yazılı sınava çağrılır.

BAŞVURU BELGELERİ

İlana başvuru yapacak olan adaylar başvurularını basvuru.ytb.gov.tr web adresi üzerinden yapacaklardır. Adayar başvurularını aşağıdaki belgeleri online bir şekilde sisteme yükleyerek gerçekleştireceklerdir. İşte Başvuru belgeleri:

a) İş talep formu

b) T.C. kimlik numarası beyanı

c) Yükseköğrenim diploması ya da çıkış belgesinin Başkanlık tarafından onaylı örneği (Eğitimini yurt dışında tamamlamış olanlar için YÖK’ten alınmış denklik belgesi)

ç) YDS sonuç belgesi veya dil yeterliliği bakımından buna denkliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan sınav sonuç belgesi veya Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Uzmanlığı Yönetmeliği’nin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde sayılan yurt dışı eğitim ve sınavlara ilişkin belge

d) Adli sicil beyanı

e) Yazılı özgeçmiş

f) Vesikalık fotoğraf

g) Erkek adaylar için askerlik durum belgesi

ğ) SGK Hizmet Dökümü veya daha önce başka bir yerde çalışıldığını gösteren diğer hizmet belgesi

h) Görevini yapmaya sağlık bakımından bir engelinin bulunmadığına dair beyan

• Başvuruların incelenmesi neticesinde iş bu ilanın “Sınava Katılım Şartları” başlıklı bölümünde sayılan şartları sağlayan adaylar eleme sınavına çağrılacaktır.

Başvuru Kılavuzu İçin TIKLAYIN.

Yorumlar (2)
Ali 4 ay önce
Resmen dalga geçiyorlar rusca bilcem doktora yapcam 5 bine calıscam
Yusuf 4 ay önce
Google çeviri programını çalıştırın daha mantıklı