Alexa
21 Mart 2016 Pazartesi 09:51
Kamu Personeli Maaş Rejiminde Eşit İşe Eşit Ücret Çıkmazı-1
Değerli okuyucularımız,

Kamu personeli olan ve olmak isteyenlerin yükselen sesi www.kamupersoneli.net ile başladığımız yazın hayatımızın ilk paylaşımını oldukça güncel ve çok ciddi bir kesimi ilgilendiren bir konuya ayırmak istedik. Bu çerçevede bu yazı dizimizin konusu 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile hayata geçirilen “eşit işe eşit ücret” düzenlemeleri olacak. 

Konuyu bütünüyle hukuk nosyonu ile mercek altına alacağımız; ancak hukukun ağır dilinden kaçınarak kaleme alacağımız bu yazı dizisinin tüm alakadarlara faydalı olması dileğiyle..

-Özet bir tarihçe-

Kamuda farklı kurumlarda ve fakat aynı unvanda çalışan personel arasındaki maaş dengesizlikleri, uzun yıllardır kamu personel rejiminin en çok dillendirilen sorunları arasında yer alıyordu.. 2000li yıllara geldiğimizde kısaca “özerk kurumlar” olarak adlandırılan (SPK, EPDK, BDDK gibi..) bağımsız idari otoritelerin ihdas edilmesi ve burada çalışan personelin maaşlarının “dolgun” olması, konuyu daha da tartışılır hale getirdi..

Yıl 2006.. Hükümet düğmeye bastı..

2006 yılına geldiğimizde Maliye Bakanlığı’nca bir çalışma başlatıldı ve “Kamuda eşit işe eşit ücret” sloganıyla çıkılan yolda, çalışmalar 02/11/2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname” ile vücut buldu..

666 sayılı KHK özetle ne getirdi?

2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu’na tabi bir öğretim görevlisinden, sözleşmeli subay ve astsubaya; Bakanlıkların kadro karşılığı sözleşmeli personel statüsündeki uzman/uzman yardımcılarından, TBMM İdari Teşkilatı personeline kadar çok geniş bir yelpazede kamu personelinin alacakları aylıklar konusunda düzenlemeler getiren 666 sayılı KHK, en yalın ifadesiyle aynı veya benzer kadro ve görevde bulunan kamu personeli arasındaki aylık dengesini sağlamayı amaçlıyordu.

Söz konusu bu “amaç”, temel olarak iki “araç” kullanılarak hayata geçirildi: “ek ödeme sistemi” ve “aylığın belirli bir emsale endekslenmesi”.

Bu çerçevede örneğin düşük miktarlarda aylık alan Üniversite asistanlarına, Bakanlık uzman/uzman yardımcılarına belli oranlar dahilinde hesaplanacak tutarlarda ek ödeme yapılması öngörülerek, aylıklarında ciddi miktarda iyileştirme yapıldı. Bu durum kuşkusuz ki mali hak adaletine ve çalışma barışına ciddi bir katkıda bulundu.

Madalyonun diğer yüzü ise yıllardır süregelen soruna başka bir boyut getirdi.. Aynı veya benzer kadro ve görevde bulunan tüm kamu personelinin alacağı aylık, belirli bir emsal üzerinde eşitlendi. Bu durum, bazı kurum ve kuruluşlardaki aylıklarda artış anlamına gelirken, bazılarında ise ciddi düşüşler meydana getirdi. Basit bir örnekle somutlaştıralım: Getirilen düzenleme, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda halihazırda çalışan veya sonradan istihdam edilecek olan bir uzman yardımcısı için aylıkta bir iyileştirme anlamı taşıyorken; 2012 yılının başından itibaren Sermaye Piyasası Kurulu’na uzman yardımcısı olarak girecek bir personel için ise halihazırda SPK uzman yardımcısı olarak çalışan bir uzman yardımcısına göre ciddi bir mali düşüş anlamı taşıyordu..

Dolayısıyla aynı bölümlerden mezun, aynı sınavlardan geçerek aynı kurumda işe başlayıp aynı işi yapan; kısacası aynı konumda olan kurum çalışanlarından 2012 öncesi istihdam edilenler ile 2012 sonrasında istihdam edilenler arasında ciddi aylık farklılıklarının doğması, “eşit işe eşit ücret” hedefinin, esasen “eşitlik” ilkesinin karşıtı bir sonuç ortaya çıkardığı eleştirilerini beraberinde getirdi.

Kurum içi personel arasındaki eşitsizliğin yanında bir diğer sorun ise aynı veya benzer kadroya sahip; ancak farklı kurumlarda çalışan personelin aylıklarının eşitlenmesiydi. Nitekim 666 sayılı KHK ile birlikte ortaya çıkan bir diğer tablo da şu oldu: KPSS’de daha yüksek puan alarak, daha ağır kurum içi yazılı/sözlü sınavlara tabi tutularak, yabancı dil bilgisi gerektiren kurumları kazanarak istihdam edilen personel, nispeten daha hafif bir süreçten geçerek başka bir kurumda benzer kadroya atanan personel ile aynı mali hak rejimine tabi tutuldu. Bu tablo ise daha ağır şartlar dahilinde kamu personeli olan bireyler tarafından eşitsizlik yaratıldığı eleştirilerini beraberinde getirdi..

Sonuç olarak mutlak bir eşitlik vurgusuyla çıkılan yolda “eşit işe eşit ücret” hedefi, “eşitsizlik” eleştirilerini sona erdiremedi.. Hukuksal sorunlar ve eleştiriler sadece boyut değiştirmiş oldu..

Kamu personeline uygulanacak mali hak rejiminin en önemli ve güncel konusu olan 666 sayılı KHK sonrası mevcut tabloyu genel hatlarıyla ortaya koymaya çalıştık.. Yarın yazımızın devamında konuyu hukuksal çerçevede ele alacağız. İçerisinde iki kez “eşit” ifadesi geçiyor.. Ancak “eşit işe eşit ücret” sloganıyla yapılan düzenlemeler, hukuken gerçekten “eşitlik” mi getirdi? 2012 yılından bu yana geldiğimiz süreçte yaşanan gelişmeler.. Anayasa Mahkemesi’nin konuyla ilgili kararları.. Yazımızın yarınki konusunu bunlar teşkil edecek..

Sevgi ve saygıyla,

Av. Çağrı ÜNSAL – Ankara Barosu (hukuk@kamupersoneli.net)


NOT: Kamupersoneli.net tarafından hazırlanan bu haber  “www.kamupersoneli.net” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.
Son Güncelleme: 25.03.2016 16:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hasan 1 yıl önce

kimseden ses yok herkes halinden memnun demek

banner441