14 Bin Personel Alınacak! ASDEP, CTE İKM Şartları! 2019 ASDEP Personel Alımı ve 10 Bin CTE, İKM

2019 yılı içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarına personel alımları yapılacak ve buna göre toplamda 2 Bakanlık tarafından 14 bin personel alımı yapılacak. Ayrıca 4 bin ASDEP olmakla beraber 10 bin Adalet Bakanlığı CTE, İKM alımı yapılacak.

14 Bin Personel Alınacak! ASDEP, CTE İKM Şartları! 2019 ASDEP Personel Alımı ve 10 Bin CTE, İKM

Merakla beklenen personel alım ilanlarının başında ASDEP personel alım ilanları geliyor. On binlerce aday ASDEP personel alım ilanlarını aylardır bekliyorlar. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya tarafından yapılacağı duyurulan ASDEP personel alımlarına dair detayları sizlerle paylaşıyoruz. 

ASDEP PERSONEL ALIMLARI NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aile Bakanlığı bünyesine yapılacak olan personel alımlarına dair yapmış olduğu açıklamasında, 4 bin yeni alım olacağını çok net bir şekilde ifade etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında o dönem bakanlık bünyesine yapılan alımları hatırlatmış ve o alımlara ek 4 bin alım daha yapılacağını ilan etmişti. 

"Programla, hizmetlerin tüm ihtiyaç grupları için ulaşılabilir olması, sosyal hizmete ihtiyacı olan bireylerin öncelikle yaşadıkları ortamda kendilerine yeterli hale gelmesi, sosyal hizmet ve yardıma ihtiyaç duyan aileye yerinde, etkili ve yaygın bir hizmet sağlanacaktır. Şu ana kadar 3.000 ASDEP personeli istihdam edilmiştir. Önümüzdeki dönemde 4.000 personelin daha istihdam edilmesi, mevzuat altyapısının ve belli bir aşamaya gelinen bilgi işlem altyapısının tamamlanmasıyla Programın ülke çapında etkin bir şekilde uygulanması sağlanacaktır." 
2018 Yılı Bitmeden Alım Olacak Denmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından kısa bir süre sonra o dönem ile ve Sosyal Politikalar Bakanı olan Fatma Betül Sayan Kaya da konuyu ele almış 2018 yılı içinde ASDEP Personeli alımlarının yapılacağı açıklanmıştı.

Ancak yapılan o açıklamaların üzerinden aylar geçti ve halen ilan yayımlanmadı. Genel seçimler, kabine değişimi süreçlerinin de atlatılmasının üzerinden oldukça bir süre geçmiş olmasından dolayı adaylar alımların yayımlanmasını bekliyorlar. 

Bu kapsamda KPSS vurgusunda bulunan adaylar ilanın 2018 yılı sona ermeden yayımlanması gerektiğini dile getiriyorlar. Size göre alımlar ne zaman ve hangi koşullar altında yapılmalı? İlana başvuru şartları nasıl olmalı? Haberimizin altına yorum yaparak düşüncelerinizi dile getirebilirsiniz..

ADALET BAKANLIĞI

Adalet Bakanlığı tarafından 2019 yılı içerisinde 10 bin personel alımı yapacak. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından daha önce yapılan açıklamalarda "81 milyon bizden adalet bekliyor. Personel sayımız ile birlikte hizmet kalitemizi de arttıracağız. Adalet gecikmez tez verilmeli" ifadelerini kullandı.

Bu kapsamda halk arasında gardiyan olarak bilinen ancak Adalet Bakanlığı'nın yeniden yapılandırılması süreçlerinde İnfaz Koruma Memuru olarak ünvan düzeltmesi yapılan 10 bin personel alınacak.

Adalet Bakanlığı personel alımları ile ilgili "vatandaşlar merak için personel alımları ne zaman yapılacak?" sorusuna ise "Adalet Bakanlığı ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesine 10 bin personel alımı gerçekleştireceğiz.  Bu alımların ne zaman yapılacağına dair net bir tarih vermem uygun olmaz ancak çalışmalar devam ediyor yakın zamanda gerekli bilgiyi kamuoyu ile gerekli birimlerimiz paylaşacaktır. İnfaz koruma memuru halk arasında gardiyan olarak bilinir, zabıt katibi, mübaşir, hizmetli, şoför, teknisyen ve daha birçok pozisyonda istihdamlarımız olacak" ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Personel Eğitim Merkezi açılışında yaptığı konuşmada, yeni açılan merkezde tüm adliye ve bakanlık çalışanlarının eğitim alarak daha bilinçli bir adalet hizmeti sunma hakkına kavuşacaklarını söyledi.

Personel sayısındaki artışa da değinen Gül, 15 Temmuz sonrasında FETÖ üyesi olan personelin ihraç edildiğini anımsattı. Gül, şöyle konuştu:

7 BİN 303 KAMU PERSONELİ ALIMI YAPILACAK

"Bu ihraçlardan kaynaklı ve yargılamalardaki çok büyük yoğunluk sebebiyle personel alımı konusunda Bakanlığımız, hükümetimiz çok önemli mesafeler aldı. 2002 itibarıyla yardımcı personel sayısı 26 bin 274 iken bugün itibarıyla 64 bin 655'e çıkmıştır. 2018'de 7 bin 42 personel alımı için ilana çıkılmış bu işlemler devam etmektedir.

Buna göre 2018 yılı sonu itibarıyla personel sayımız, 71 bin 697 olacaktır.

2019 yılı alımlarıyla beraber adliye personelimizin sayısının 79 bin olması hedeflenmektedir.

Personel sayımız da arttıkça özellikle 15 Temmuz yargılamalarıyla ilgili, diğer yargılamalarla ilgili çok ciddi anlamda önemli mesafeler aldık.

81 milyonun adalet beklediği yerde daha hızlı daha iyi çalışmalar yapmak insanımızın adalete olan güvenini artıracaktır."

Gardiyanlar, Adalet Bakanlığına bağlı olarak çalışırlar. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında görevini ifa eden gardiyanlar, mesleğe adım atabilmek için KPSS şartıyla beraber boy-kilo ve yaş şartını da sağlamak durumundadırlar.

Gardiyan nasıl olunur?

Gardiyan olmak için belirli dönemlerde Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan alım ilanlarına başvuru yapılması gerekir. Adaylar başvuru yapabilmek için her alım ilanına özel şartları taşımaları gerekiyor. KPSS ile birlikte boy-kilo ve yaş gibi genel şartların yanı sıra ilanların her birinin farklı şartları olabiliyor. Bunun için başvuru yapılacak ilanın kılavuzunu incelemek ve ilanda belirtilmiş olan şartları sağladığından emin olduktan sonra başvuru yapılması en doğrusu.

Başvurusu uygun görülen adaylar önce yazılı sınava tabi tutulurlar. Bu aşamada başarı gösteren adayların sözlü mülakata girmesi ve bu aşamada da diğer adayların önüne çıkmasını sağlayacak düzeyde kanaat notu alması gerekir.

Gardiyan olmak için gereken şartlar nelerdir?

Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan alım ilanlarının şartları ilandan ilana değişmekle birlikte her ilan için geçerli birtakım genel şartlardan bahsedilebilir. Söz konusu genel şartlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki 48. Maddede açıkça ifade edilmiş olan nitelikleri taşımak

En az lise diplomasına sahip olmak

Erkekler için 170 cm, kadınlar için 160 cm'den uzun olmak

Belirtilen aralıkta boy-kilo endeksine sahip olmak

KPSS'den en az 70 puan almış olmak

Güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak

30 yaşını aşmamış olmak

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Astep mağduru
Astep mağduru - 5 ay Önce

Yorulduk beklemekten almlar yaplsn artk yeter ne yi bekliyorsunuz hadi ne olur

Ali
Ali - 5 ay Önce

Kpss puan şartı 60 a düşürülsün

Pdrci
Pdrci - 5 ay Önce

Ne zman olacak bu asdep alımı çok bekledik olsun artik

Gamze
Gamze - 5 ay Önce

Kpss 60 olsun lütfen