Alexa
12 Mayıs 2017 Cuma 11:16
2017 Yılı Engelli Kontenjanları Açıklanmalıdır

TBMM’nin 90. Birleşiminde engelli personel alımları konuşuldu. Engelliler Haftası münasebetiyle 2017 yılı içinde alınacak engelli personel sayısının açıklanması, MEB’in 1500 engelli öğretmen atamasında boş kalan kadrolar için yeniden başvuru alması faydalı olacaktır. TBMM tutanaklarına yansıyan konuşmalar aşağıdadır.

Serkan BAYRAM (Erzincan Milletvekili): 2016 sonu itibarıyla kamu kurumlarında işçi statüsünde mevcut istihdam edilen engelli işçi 10.822'dir, kamuda işçi statüsünde engelli bireyi çalıştırmakla yükümlü olan kurumlarda kota açığı sadece 387'dir. 2016 sonu itibarıyla özel sektörde hâlen 92.413 engelli çalışırken özel sektörde engelli birey çalıştırma yükümlülüğü olan kurumlarda kota açığı da 20.336'dır. Bu sayede 2002 yılı itibarıyla engelli kontenjanda memur olarak çalışan engelli sayısı 5.777'yken bugün itibarıyla 48.947'dir; tam on kat artmıştır engelli memur sayısı. Kamuda engelli memur kontenjanı açığı 13.976'ya inmiştir, 2008 yılında engelli memurlar için daha uygun emeklilik imkânı getirilmiştir.

MUSTAFA KALAYCI (Konya Milletvekili):  Engellilerin en önemli sorunlarından biri işsizliktir. Engellilerin istihdamı sorunu kendine özgü yanlarıyla engelli sorunlarının en önemli boyutlarından birini oluşturmaktadır. Her insanın yapabileceği bir iş vardır ve engelliler de onların niteliklerini dikkate alan uygun bir eğitim ve rehabilitasyondan geçirildikleri zaman çalışabilirler, üretime katılabilirler. Herkes gibi engelliler de çalışmaya, üretmeye isteklidirler.

Engellilere yönelik istihdam politikaları büyük ölçüde kota tekniğine dayanmaktadır. Ülkemizde kamu kurumlarının çalıştırmak zorunda olduğu engelli kontenjan oranı yüzde 3'tür. Dünyada engelli kotası ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Birçok ülkede kamu kurumlarında yüzde 5 ve üzerinde engelli kotası uygulaması yapılmaktadır. Devlet Personel Başkanlığının Nisan 2017 verilerine göre kamuda engelli memur kontenjanı 62.912, çalışan engelli memur sayısı 48.947 olup açık engelli kontenjanı 13.967'dir. Engelli memur kontenjanının yüzde 22'si açık durumdadır. En fazla açık kontenjan 9.236'yla Millî Eğitim Bakanlığında bulunmaktadır. Engelli öğretmenlerle ilgili geçtiğimiz aylarda 1.500 kontenjan için atama öngörülmesine karşın tümüne atama yapılmamıştır.

Atama bekleyen engelli öğretmenlerin branşları dikkate alınarak bir atama süreci planlanması ve uygulanması beklenirken sayısı, branşı belli olan engelli öğretmenlere keyfe keder bir kadro dağıtımına gidilmiştir. Bazı bölümlere hiç kontenjan verilmemiş, bazılarına mevcuttan fazla, bazılarına ise mevcudun altında kontenjan verilerek mağduriyetin devam etmesine neden olunmuştur. Hakları açıkça tespit ve tayin edilmiş engelli öğretmenlerin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için kontenjan dağılımının yapılan başvurulara göre düzenlenmesinde zaruret vardır. Bu hem Millî Eğitim Bakanlığının sorumluluğu hem de aklın ve vicdanın gereğidir. Engelli bireylerin öncelikle işe yerleştirilmelerinin, üretime katılmalarının ve topluma kazandırılmalarının temini amacıyla kamuda engelli kotaları yüzde 5'e çıkartılmalı ve açık bulunan engelli kontenjanlarına süratle atama yapılmalıdır.

Engelliler Haftası münasebetiyle bu yıl içinde yapılacak atamaya dair şimdiden engellilere müjde verilmeli ve en az 10 bin kadro tahsisi yapılmalıdır. Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavlarının daha sıklıkla yapılması dikkate alınmalıdır. Engelliler, "hizmetli" kadrolarına değil, niteliklerine uygun kadrolara atanmalı, mevcut hizmetli memurların da genel idare hizmetlerinde ilgili kadrolara geçirilmeleri sağlanmalıdır.

Kamupersoneli.net - ÖZEL HABER

>HALKBANK KPSS ŞARTSIZ 1295 PERSONEL ALIYOR.HAZIRLIK İÇİN TIKLAYINIZ!
Son Güncelleme: 12.05.2017 11:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner441