04 Ocak 2018 Perşembe 21:31
2018 Yılı Ait Mali ve Sosyal Haklar Genelgesi Maliye Bakanlığı Tarafından Yayımlandı

Maliye Bakanlığı'na bağlı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden yayımladığı bir duyuru ile 2018 yılı sosyal ve mali haklara ilişkin genelgenin yayımlandığını bildirdi.

MALİYE BAKANLIĞI SOSYAL VE MALİ HAKLAR GENELGESİ YAYIMLANDI

Bakanlık tarafından yayımlanan sosyal ve mali haklar genelgesinde, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşmenin ilgili maddeler gereği kamu görevlilerinin maaşlarında yaşanan değişiklikler bildirildi. Yayımlanan genelgede ayrıca, sözleşmeli personelin hizmet sözleşmesi esaslarında yer alan taban ve tavan ücretleri %5,69 oranında artırıldığı duyuruldu. 

Maliye Bakanlığı'nca yayımlanan genelgede ayrıca, çeşitli statülerde 2017 yılında sözleşmeli olarak çalıştırılanlardan 2018 yılında da görevlerine devam etmeleri ilgili kamu idarelerince uygun görülenlerin, brüt sözleşme ücretlerinin %5,69 oranında artırıldığı kaydedildi. 

Özelleştirme programlarında bulunan sözleşmeli personellere yönelik maddelerinde yer aldığı genelgede, istihdam edilen sözleşmeli personelin 31/12/2017 tarihi itibarıyla geçerli olan sözleşme ücretleri %5,69 oranında artırıldığı ancak bunların sözleşme ücreti tutarları, ilgili dönemde 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki (II) sayılı cetvele dahil emsali personelin toplam sözleşme ücreti tutarını geçmeyecekleri belirtildi. 

TAZMİNATLARDA DEĞİŞİKLİKLİK

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 2018 yılı mali ve sosyal haklar genelgesinde, 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararlar hatırlatılarak tazminat oranlarında değişikliğe gidildiği belirtildi. 

Konuya ilişkin yayımlanan maddelerde aşağıda ki ifadeler yer aldı

1) Kamu İktisadi Teşebbüslerinde görev yapan başmüdür, kombina, fabrika, müessese ve işletme müdürlerinin dereceleri itibarıyla yararlanmakta oldukları tazminat oranlarına 20 puan,

2) Şef kadrolarında bulunanların dereceleri itibarıyla yararlanmakta oldukları tazminat oranlarına 10 puan,

3) Mübaşir kadrolarında bulunanların dereceleri itibarıyla yararlanmakta oldukları tazminat oranlarına 7 puan, ilave edilecektir.

Son Güncelleme: 09.02.2019 00:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.