40 Bin Mezun İşsiz Ziraat Mühendisinden Bakana Atama Çağrısı

40 Bin Mezun İşsiz Ziraat Mühendisinden Bakana Atama Çağrısı

40 bin civarı mezun işsiz Ziraat Mühendisi, referandum öncesi atama yapılmasını isteyerek Bakan Faruk Çelik'e atama sayılarına sordular. İşte detaylar...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e onlarca soru önergesiyle atama sayıları soruldu. Alınan cevapta 2017 bütçesine göre kurumlara kadro dağıtıldıktan sonra planlama yapılacağı ve KPSS puanlarına göre atamaların olacağı vurgulandı.

2016 Kasım’ının sonlarında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, personel alımlarıyla ilgili şu açıklamaları yapmıştı: “Mühendis ve tekniker arkadaşlarıma sesleniyorum. Ben siyasetçi bir adamım ne yapılacaksa söylerim. Bizler söyler ve yaparız. Yapılamıyor ise konuşmanın bir anlamı yok. İnsanların beklentilerini boşa çıkarmak siyasetçinin bir görevi değildir. Türkiye zor bir süreçten geçiyor. Tüm Bakanlıklarda ihraçlar yapılıyor. Bizden de bin iki bin kişi ihraç edildi. Hükümet olarak hiç bir kuruma personel alımı yok. Et ve Süt Kurumuna 153 kişi alımı hakkında onay çıkıyor. Ayrıca Tarım Kredi Kooperatiflerine alacağımız 160 civarında Ziraat Mühendisi var. 400 kişi kadar alımımız var bunların 160'ı Ziraat Mühendisi olacak.” (TIKLAYIN)

Sitemize aşağıdaki metni göndererek seslerinin duyulmasını isteyen adaylar referandum öncesi atama yapılmasını istediler.

“Biz 21 branşlı 40 bin civarı mezun İşsiz Ziraat mühendisiyiz. Tarım ülkesi olan ülkemizde GTHB yeterince Ziraat mühendisi ataması yapmamaktadır. 2014 KPSS puanıyla 2016 yılının mayıs ayında 550 Ziraat mühendisi alımı gerçekleştirildi ama Ziraat mühendisleri 21 branştan oluştuğu için her branşa 30 personel alımı bile düşmedi.

40 bin civarında mezun olmasına rağmen 2016 KPSS puanıyla 2016/2 merkezi atamalarda sadece 4 Ziraat mühendisi kontenjanı ayrıldı ve atama yapıldı. Şu an ülkemizde Milli Tarım Projesi ve TİD sistemi var olmasına rağmen bu projeler için bile Ziraat mühendisi istihdamı gündeme getirilmiyor. Oysa çiftçilere yeterince teknik desteğin gitmesi ve kaliteli bir tarımın yapılması için Milli Tarım Projesi ve TİD sisteminin en büyük payını Ziraat mühendisi istihdamı oluşturmalıdır.

Sayıları 40 bin civarı olan mezun Ziraat mühendisleri her gün sosyal medyada #7500ZiraatMühendisi tagıyla seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Her bakanlık 2016 KPSS puanıyla personel alımı yaparken (kimi bakanlık 4. ve 5. alımını yaptı) Ziraat Mühendisleri ise KPSS 2016 puanıyla ( 2016/2 Merkezi atamada atanan 4 Ziraat mühendisi dışında ) hala ilk tercihini bile yapmış değiller.

GTHB’nin personel alımında sessiz kalması atama bekleyen Ziraat mühendislerini üzüyor. Sayıları 40 bin civarı olan işsiz Ziraat mühendisleri olarak Hükümetimizden ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik'ten isteğimiz Referandum öncesi atama bekleyen 7500 Ziraat mühendisinin atamasını gerçekleştirerek bizleri ve ailelerimizi sevindirmeleridir. Saygılarımızla..”

Kamupersoneli.net Notu: Sayın Bakanın Kasım’da yaptığı açıklamalar doğrultusunda ve 2017 bütçesi kadro dağıtımlarıyla birlikte Şubat-Mart döneminde personel alımı yapıp yapmayacağını kamuoyuna açıklaması faydalı olacaktır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler