6 Milyon KPSS Adayına Kötü Haber: 2017 yılı kamu personel alımları noktasında sönük geçecek

Başbakan Binali YILDIRIM'ın mecbur kalmadıkça kamuya personel almayacağız açıklamasının ardından bu haberimizde net şekilde 2017'de yaşanacakları aktaracağız.

6 Milyon KPSS Adayına Kötü Haber: 2017 yılı kamu personel alımları noktasında sönük geçecek

Başbakan Binali YILDIRIM "Bir kere şu anda kamunun ihtiyaçları bize geliyor. Başbakanlığa geliyor. Yeni araç, bina, personel alımı. Merkezden koordine ediliyor. Mecbur kalmadıkça yeni personel almayacağız. Öğretmen ve güvenlik görevlileri onlarla ilgili, polis jandarma korucu bunlarla ilgili belirlediğimiz bir şey var.  Eldeki personelin ihtiyaç fazlalarını ihtiyaç olunan yerlere kaydıracağız." şeklinde açıklama yaptı. Bu haberimizde net şekilde 2017'de yaşanacakları aktaracağız.  

Kamuya 60 Bin Personel Alınacak
 

2017 yılı için kamuya alınması öngörülen personel sayısı 60 bin olup bazı atamalar 60 binin içinde yer almamaktadır. 60 binin de genel olarak dağılımı bellidir. Polis, asker, hakim, savcı, avukat, öğretmen, hemşire gibi unvanlarda personel alımları olacak ancak diğer alanlarda alımlar ya hiç olmayacak ya da sembolik bir şekilde alım olacaktır. Hatta bazı kurumlara 2017'de atama izni bile verilmeyecek. Bütçede öngörülen 5 bin kadroya atama da kurumların nakil taleplerini ancak karşılayacaktır. 

2017 Yılında Kamunun Personel Durumu Gözden Geçirilecek
 

Taşerona kadro ve devlet memurları kanunundaki değişiklikler ile ekonomik tedbirler kapsamında 2017 yılı kamu personel alımları noktasında sönük geçecek. Yani belli alanlar dışında personel alımları gerçekleşmeyecek. Yıl boyunca da kurumlar personel norm durumlarını gözden geçirecek. Kurum içi veya kurumlar arası personel hareketliliğiyle personel eksiklikleri giderilmeye çalışılacak. 

Acil Personel İhtiyaçları Sözleşmeli Yoluyla Karşılanacak
 

Personel alımları noktasında 2017'de kurumların elinde fazla kadro olmayacak. Ancak acil ihtiyacım var diyen kurumlara gerekli araştırma yapıldıktan sonra sözleşmeli alım vizesi verilecek. Gerekirse belirli bir süre çalışma şartına bağlı olarak hizmet alımı yoluyla personel alımları olacak. 

Özetle; Kamuya eskiden olduğu gibi merkezi atamalarla 10-20 binlik atamalar 2017 yılı itibariyle geride kalacaktır. Sözleşmeli alımlar kurumsal olarak yapılacak olup personel hareketlilikleri sürekli takip edilecek. İş arayanlar özel sektöre yönlendirilecek ve yeni yatırımlarla her alanda özel sektöre personel alımları olacaktır. Kamunun geçici çalışma sistemi de yine devam edecektir. 
 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 18:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatoş öztürk
Fatoş öztürk - 3 yıl Önce

Böyle nir vicdansızlık olamaz. Bangır bangır alıö yapacağız dediniz hepsi bi tarafınızı kurtarmal mıydı? Hani devletin adaleti hami nerde devletin babalığı? Yazın sıcağında burnumdan kan gele gele ders çalıştım ben uykumdan fedakarlık ettim yeri geldi. Kim verecek emeğimin karşılığını hani nerde alnımın terini silecek o mendil? Böyle bir Türkiye de yaşadığım için utanıyorum. Sisteme bak oraya buraya park yapacağınıza ona buna yuva olacağınıza sistemi yontun. Kim verecek emeğimin karşılığını hangi zihniyetin içinde hangi dikirle yaşatacağız çpculşarımızı olu evladım diyeceğiz de çocuk neyine okuyacak. Hakkımı yemeyin. Hakkımızı yemeyin !

KPSS mağduru
KPSS mağduru - 3 yıl Önce

Bu habere ne yorum yapılabilirki vijdanlar kör , emekler heba olmuş 32 yaşındayım kendimi bildim bileli sınavlara giriyorum. Dayısı olan çoktan kamuda yerini buldu. Biz ise sadece emegimizin karşılığını beklerken su habere bak ! Bu yasimda işten yorgun argın gelip gece 12 lere kadar sınava çalıştım hafta tatilinde bile dersin başından kalkmadan alnından ter akana kadar patlayan kadar ders çalıştım . Yeri geldi eşimle kavga ettim bize zaman ayirmiyorsun derdi. 7 yaşındaki kızım gelip baba oyun oynayalim dediğinde kızım ders çalışmam gerek sizin geleceğiniz için dedim. Küçücük kızım ne anlar gelecekten küstü oynamiyorsun diye haklı olarak. Ve su an bu haberi okurken elim ayağım titredi yüreğim sizladi . şimdi siz yetkililer ; sayısı 700 bini bulan, ne iş olsa yaparım ağabey deyip torpil bulup ise yerleşen sonrada vay efendim kadro isterik diyen 700 bin kişiye kadro var , onlar alınırken krizde yok. Ama emeğiyle bi yerlere gelmek isteyenlere kadro yok öyle mi? Tek dileğim Allahinizdan bulun size oy verenlere de size de hakkım zehir zıkkım olsun . Ahirette yediğiniz bu haklar burnunuzdan ateş olarak çıkıp ağzınızdan girsin cigerlerinize kadar yanin inşAllah ...

arzu
arzu - 3 yıl Önce

Kendi gençlerine acımayan insanlar boş boş konuştukça anca üzerimizden para kazanırlar. Yazıklar olsun çabalarımıza.

Nazlı Nazlı
Nazlı Nazlı - 3 yıl Önce

6 milyondan o kadar sınav ücreti al kamu ya personel lazım diye diye sonra sen tut yok sözleşmeli yok taşeron de.Ayiptir be Ayıp.

İBRAHİM
İBRAHİM - 3 yıl Önce

taşeronler kadroya alınacak 700 bin kişi kpss adayları kaldı havada

Do re mi
Do re mi - 3 yıl Önce

Hakkımızda hayırlısı. Allah var gam yok. Eğer siz gerçekten inanç sahibi insanlar saniz beni sizin oldunuz yere koymasinlar rabbim sizi layık olduğunuz hale getirsin. Söylenecek çok şey var fakat. Soylesem tesiri yok sussam icim rahat değil Allah ıslah etsin

Cihangir
Cihangir - 3 yıl Önce

Arakdaşlar hizmet alımı diyorsa olay bitmiştir, partiye yakın kişiler taşeron olarak işe alınacak demektir. Sistemi yavaş yavaş bu hale döndürecekler gibi görünüyor. Yine olan sade vatandaşın evladına olacak. Taşerona kadro için bütçe varsa bu kadar atılan memurun yerine yenisini alacak bütçe de vardır. Sizi Allah'a havale ettim...

SIKILDIK !!!!
SIKILDIK !!!! - 3 yıl Önce

GERCEKTEN TİSKİNDİK ARTIK ,GENC OLARAK ,YÂRININ HAYALİNİ BİLE KURAMİYOZ.