30 Nisan 2017 Pazar 11:00
690 Sayılı KHK İle Güvenlik Korucularına İlişkin Önemli Düzenleme Yapıldı
Kamu Personeli

GÜVENLİK KORUCULARINA İLİŞKİN ÖNEMLİ DÜZENLEME

690 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Kararnameyle sosyal güvenliğe ilişkin düzenlemeler de yapıldı.

Buna göre, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa eklenen madde ile Köy Kanunu'nun 74'üncü maddesi gereğince güvenlik korucusu olarak görevlendirilenler, ilgili kanun maddesince sigortalı sayılarak haklarında uzun vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası hükümleri uygulanacak.

Güvenlik korucusu olarak göreve başlayanlar ile görevleri sona erenlerin, sigortalı işe giriş ve sigortalı işten ayrılış bildirgeleri, çalışmaya başladıkları tarihinden itibaren bir ay içinde ilgili valiliklerce verilecek.

VEKİLLER TARAFINDAN ÖDENECEK

Bu kişilerin prime esas günlük kazançları da Kanunun 82'nci maddesi uyarınca "sigortalıların yaşlarına uygun asgari ücretin otuzda biri" prime esas günlük kazanç alt sınırı olarak belirlenirken, ilgili primlerin sigortalı ve işveren hissesinin tamamı valiliklerce ödenecek.

Öte yandan güvenlik korucularının veya valiliğin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, çalışma gücünün en az yüzde 60'ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen güvenlik korucuları malül sayılacak.

BAZI ŞARTLAR ARANACAK

Güvenlik korucusu olarak görev yaparken 55 yaşını dolduranlardan ise en az 15 yıl bu görevde bulunmuş olanlara yaşlılık aylığı bağlanacak. Ancak yaşlılık aylığı bağlanabilmesi için terör suçlarından hüküm giymemiş olmak şartı aranacak. Hüküm giymeden önce aylık bağlanmış olması halinde ise bağlanan aylık kesilecek.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte güvenlik korucusu olarak görevde bulunanların valiliklerin talebi üzerine güvenlik korucusu olarak geçen ve bu tarihten önce uzun vadeli sigorta kollarına tabi olmadığı süreleri için de müracaat tarihinde geçerli olan prime esas kazanç alt sınırı ve yüzde 32,5 oranı üzerinden hesaplanacak.

Prim tutarları, tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde valiliklerce ödenecek. Bu süre içinde sigorta primlerinin ödenmemesi halinde bu Kanunun ilgili maddesi hükümleri uygulanarak tahsil edecek.

Kararın yürürlük tarihinden önce görevi sona erenler ile yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla bu Kanun kapsamında emekli, yaşlılık veya malüllük aylığı alanlar, 442 sayılı Kanunun mülga ek 16'ncı maddesi veya Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkındaki Kanun kapsamında aylık bağlanmış olanlara bu hükümler uygulanmayacak.

Ayrıca KHK'da söz konusu düzenlemeye ilişkin 442 sayılı Köy Kanunu'nda yapılan değişikliklere yer verildi.

SİGORTA PRİMLERİNE İLİŞKİN DÜZENLEME

5510 sayılı Kanunun Sigortalılık hallerinin birleşmesini içeren 53'üncü maddesinin birinci fıkrasına "diğer sigortalılık durumu" ibaresinden sonra gelmek üzere sigortalı sayılanlara ilişkin 4'üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında "muhtar sigortalılığı" ile aynı maddenin birinci fıkrasının (b) bendindeki "diğer sigortalılık statülerine aynı anda tabi olacak şekilde çalışılması durumunda muhtar sigortalılığı" ibaresi eklendi.

Ayrıca, 5510 sayılı Kanunun sigortalıların prime esas kazançlarına ilişkin maddesine eklenen bent ile de muhtar sigortalılarının aylık prime esas kazançları, günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katı olarak belirlendi.

Kamupersoneli.net - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İdris demirtaş 2018-06-19 20:59:46

Sayın cumhur baskanimiz güvenlik korucusuyum 135 tl çok az halimiz3000 tl lutfen maaslarimizi güzel bi ilestirme yapilsin arz ederim

Avatar
ben sehmus yilmaz 2018-01-18 18:30:46

ben 1987 ile 1996 yillaei arasinda gorev yaptim bu kanundan yararlaniyormuyum

Avatar
Kenan 2017-12-26 00:16:31

Lütfen bu sese bir cvb verin

Avatar
halef dmr 2017-08-23 16:18:59

sigortalarımız başladı teşekkür ederiz fakat çocuk ve evlilik ödenekleri maaşımıza yansıtılmıyor. agi den faydalanamıyoruz.lütfen yetkililer duysun bir yanlışlık varsada düzeltilsin.

Avatar
Veysel Yorğun 2017-07-21 21:16:16

Ben 3 çocuk babasıyım 5 nüfusa bakmakla sorumluyum çocuklarımın 3 de okul okuyor ve ben Güvenlik korucusu maaşıyla çocuklarimin okul masraflarını karşılaşamıyorum korucufuktan başka bir gelirim ve ben kirada otutmaktadım 1500TL maaş ile evimi gecindiremiyorm sayın Cumhür başkanımızdan ve ilgili birimlerden bu konuyla ilgilenmediğini rica ederim Saygılarımla.

Avatar
mihri abidin hazar 2017-06-06 20:35:03

Sayin cumhurbaskanim bizim maaslarda iyilestirme olacakmi sizin dediğiniz 1080 maasimiza nezaman yansitilacak araba parası operasyonda erzak larirmiza maasimizin yarısı gidiyor maasimiza iyileştirme istiyoruz saygilarimla

Avatar
mihri abidin hazar 2017-05-23 13:12:19

Ssk dan yarar lanmamiz iyi ama 1410 lira maasismiz yetmiyor gorev parasi en fazla alsak 850 lira aliyoruz bunuda araba parası gorevde yiyecegimize gidyor cumhur basknimizin dedigi 1080lira maasimiza yansımadı bunun icerigini yetkili kimse bilmiyor asgri ucretlimiyiz yoksa endusuk memurmuyuz ortada somut birsey yok devletimizden istegimiz vasifsiz olmamız neoldugumuz belli osun maasimiza biraz iyileştirme olsa endusuk memur maadina endeks lense saygilarimla vatanımız her zaman var olsun

Avatar
muzaffer cengiz 2017-05-02 13:07:34

guvenlik kurucu