Adalet Bakanlığı Binlerce Kamu Personeli Alımı Başvuru Şartları Belli Oldu

Adalet Bakanlığı bünyesinde infaz koruma memuru, mübaşir, katip ve şoför kadroları için binlerce kamu personeli alımı yapılacak. Konu ile ilgili olarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yaptığı açıklamalarında yakın zamanda alımların yapılacağını ifade etmişti. Bunun yanı sıra söz konusu personel alımı için kadro dağılımı da belli oldu.

Kamu Personelleri 14.04.2019, 12:49 Batuhan
Adalet Bakanlığı Binlerce Kamu Personeli Alımı Başvuru Şartları Belli Oldu

Adalet Bakanlığı bünyesinde infaz koruma memuru, katip, mübaşir ve şoför alımı yapılacağı ifade edildi. Bu bağlamda Adalet Bakanlığı bünyesinde binlerce kamu personeli alımı yapılacak. 

Söz konusu kamu personeli alımı hakkında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Bakan Gül yakın zamanda kamu personeli alımının yapılacağını ifade etti. 

GENEL ŞARTLAR

Bunun yanı sıra önceki kamu personeli alımında adaylarda aranan şartların bu alımlarda da aranacağı ifade edildi. Bu bağlamda adaylarda şu şartların aranması beklenmektedir:

Türk Vatandaşı olmak,

Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,  

Askerlikle ilgisi bulunmamak veya  askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,

Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan şartları taşıdığını Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek,

Merkezi sınavdan (KPSS) en az 70 puan almak,

En az lise veya dengi okul mezunu olmak,  

Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan  11/06/2019  itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak, merkezî sınavın (KPSS-2016) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 30 yaşını bitirmemiş olmak,(01 Ocak 1986 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)

Erkeklerde 170 cm., kadınlarda 160 cm. ‘den kısa boylu olmamak,

Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak, (Örneğin; 170 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 70+13=83’ten fazla, 70-17=53’ten az olmaması gerekmektedir.

Yorumlar (8)
bilge 3 ay önce
lisans emekleri için adelet adına yaş ve kpss esnekliği olsun
Oğuzhan 3 ay önce
2018 kpss geçerli değil mi anlamdim
Can 3 ay önce
Kpss 2016 mı gecerli
selim 3 ay önce
nasil basvurur yapabiliriz
Şükran 3 ay önce
Nasıl başvuru yapabilirim lise mezunu olmak zorunlumu
Ömer 3 ay önce
Arkadaşlar 2016 mi baz alınacak
Derya 3 ay önce
Hangi kpss gecerlı
Semra 3 ay önce
Mrb kpss şartı nasıl olacak