Adalet Bakanlığı Kamu Personeli Alımı Yapacak ! Başvurular Ne Zaman?

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yaptığı açıklamalarında Bakanlık bünyesinde binlerce kamu personeli alımı yapılacağı ifade edildi. Konu ile ilgili olarak Bakan Gül diğer yaptığı açıklamalarında ise kamu personeli alımının yakın zamanda gerçekleştirileceğini ifade etmişti. Peki Adalet Bakanlığı kamu personeli alımı için başvurular ne zaman yapılacak? İşte detaylar...

Kamu Personelleri 12.04.2019, 10:46
Adalet Bakanlığı Kamu Personeli Alımı Yapacak ! Başvurular Ne Zaman?

Adalet Bakanlığı bünyesinde binlerce kamu personeli alımı yapılacağı ifade edildi. Konu ile ilgili olarak Adalet Bakanlığı bünyesinde infaz koruma memuru, mübaşir, katip ve şoför alımı yapılacağı fiade edildi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül kamu personeli alımı hakkında yaptığı açıklamalarında alımların yakın zamanda gerçekleştirileceğini ifade etti.

Adalet Bakanlığı bünyesinde 2019 yılı içinde toplam 17 bin personel alımı yapılacağı ifade edildi. Yayımlanacak olan ilanlar kapsamında mübaşir, ikm, katip, tesisatçı, şoför, kaynakçı, aşçı gibi kadrolar üzerinden memur alımlarının yapılması beklenmektedir.

Adalet Bakanlığı kamu personeli alımı ilanlarının ne zaman yayımlanacağı henüz netlik kazanmadı. Ancak ilanlar yayımlandığında adayları sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. 

Peki geçmiş alımlarda genel şartlar nelerdi? Yayımlanacak olan ilanlarda genellikle şu şartların aranması beklenmektedir:

Türk Vatandaşı olmak,

Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,  

Askerlikle ilgisi bulunmamak veya  askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,

Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan şartları taşıdığını Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek,

Merkezi sınavdan (KPSS) en az 70 puan almak,

En az lise veya dengi okul mezunu olmak,  

Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan  11/06/2019  itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak, merkezî sınavın (KPSS-2016) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 30 yaşını bitirmemiş olmak,(01 Ocak 1986 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)

Erkeklerde 170 cm., kadınlarda 160 cm. ‘den kısa boylu olmamak,

Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak, (Örneğin; 170 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 70+13=83’ten fazla, 70-17=53’ten az olmaması gerekmektedir.

Yorumlar (1)
Selami 7 ay önce
Bu şartlarla bin kişi yok çok uyumsuz esnetin ltfn