Adalet Bakanlığından İKM, zabıt katibi ve mübaşir alımı açıklaması geldi

Adalet Bakanlığından İKM, zabıt katibi ve mübaşir alımı açıklaması geldi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül önemli açıklamalarda bulundu ve Adalet Bakanlığı ile CTE 2020 yılı personel memur alımı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Gül sürecin devam ettiğini belirtti.

Adalet Bakanı Abdulhamit gül önceki gün TBMM'de bütçe görüşmeleri sırasında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Gül açıklamalarında cezaevi personellerinin durumlarına değindi ve personelin kıymetli olduğunu belirterek yeni personel alımı sürecinin devam ettiğini vurguladı.

PERSONEL ALIMI SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Açıklamalarında adliyelere ve ceza infaz kurumlarında çalışan personelin çok kıymetli olduğunu, gece gündüz gayret eden, çaba sarf eden tüm personele, yargı mensuplarına şükranlarını sunan Bakan Gül yeni personel alımı sürecinin devam ettiğini ifade etti. 

İLAVE ADIMLAR ATILACAK

Bakan Gül açıklamalarında ceza infaz kurumlarında fiili hizmet zammını getirdiklerini tüm çalışanların özlük haklarının daha iyileştirilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığının desteği ile bu konuda yine ilave adımları atmaya devam edeceklerini belirtti ve şöyle devam etti:

"Tüm çalışmalarımız milletimiz ve ülkemiz içindir. Ülkemizin hukuk ve adaletini daha ileriye taşımak için katkı sunacak bütün görüşlere, bütün önerilere hiçbir siyasi bariyer koymaksızın açık olduğumuzu buradan ifade etmek isterim çünkü yargı AK Parti'nin yargısı değildir; yargı 83 milyonun yargısıdır, bu milletin yargısıdır."

MUHTEMEL GENEL ŞARTLAR

İKM, zabıt katibi ve mübaşir alımında başvuru şartları ise araştırılıyor. Bu doğrultuda önceki alımlara göre olması muhtemel genel şartların şöyle olması bekleniyor:

a)  Türk Vatandaşı olmak,

b)  Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,(…) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,  

c) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya  askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

d) Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,

e) Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan şartları taşıdığını Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek,

f ) Merkezi sınavdan (KPSS) en az 70 puan almak,

g) Yapılacak sınavın son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak;  

Merkezi sınavın (KPSS) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla; infaz ve koruma memurları için 30 yaşını bitirmemiş olmak (.); teknisyen, büro personeli (ceza infaz kurumu katibi), destek personeli (aşçı, kaloriferci, şoför) ve hemşire için ise 35 yaşını bitirmemiş olmak. Katiplik için ve mübaşirlik için 35 yaşını bitirmemiş olmak.

h)  Hizmet göreceği sınıfla ilgili özel kanun veya diğer mevzuatta aranan şartları taşımak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler