Anne Memurlara Esnek Çalışma Sistemi Geliyor

Çocukları ilköğretime başlayıncaya kadar anne ve babaya yarı zamanlı çalışma hakkı tanıyan yasa için gözler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındayken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yeni bir talimat geldi.

Kamu Personelleri 10.10.2019, 07:39
Anne Memurlara Esnek Çalışma Sistemi Geliyor

AK Parti'nin hafta sonu yapılan Kızılcahamam kampında önemli konular gündeme geldi. Buna göre işçi ailelere tanınan doğum sonrası yarı zamanlı çalışma hakkının memur ailelere de tanınması konusu gündeme geldi.

Bir Milletvekili tarafından bu konuda söz alındı ve ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a dönerek "Neden hala hayata geçmedi?" sorusunu yöneltti.

Bunun üzerine Bakan Selçuk memurların yaklaşık yüzde 48'inin 6 yaşından küçük çocuğu olduğunu, bu ailelerin yarı zamanlı çalışacak olmasının kamuda sıkıntı oluşturabileceğini ifade etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPTI

Bu konu hakkınca Cumhurbaşkanı Erdoğan bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında "Gerekirse kapsamını daraltalım, bu hakkı öncelikli olarak kadınlara verelim. Ama bir an önce hayata geçirelim. Söz verdik, sözümüzü tutmamız gerekir" ifadelerine yer verdi.

Konu ile ilgili olarak Türkiye Gazetesinden Damla Peker'in aktardıklarına göre Yarı zamanlı çalışma dönemi, doğum sonrasındaki analık izninin veya kullanılan diğer izinlerin bitiminin ardından çocuğun ilköğretim çağını takip eden ay başına kadar olan dönemi kapsıyor. Taslağa göre yarım zamanlı çalışma hakkının kullanımında kadın ya da erkek memur ayrımı yapılmayacak.

Hem anne hem baba memur olsa da yarı zamanlı çalışma hakkından her iki eş de yararlanabilecek. Bu düzenleme hayata geçtiğinde memur anneler yasal doğum izinleri bittikten sonra ilk çocuk için 2 ay (60 gün), ikinci çocuk için 4 ay (120 gün), 3 veya daha fazla çocuk için 6 ay (180 gün) yarım gün çalışabilecek ve maaşlardan hiçbir kesinti yapılmayacak.

Ayrıca bu süre sona erdiğinde anneler isterse çocuk ilkokula başlayıncaya kadar yarım gün çalışmayı tercih ederse maaşının yarısı kesilecek.

Yorumlar (0)