Alexa
10 Mart 2018 Cumartesi 16:52
ASDEP ve Ek Ders Karşılığı Çalışan Personeller Mağdur Olmamalıdır
Kamu Personeli

4 Aralık 2017’den Sonra Başlayanlar Mağdur Olmamalıdır

2017 ASDEP alımlarında açıklanması sona kalan Gaziantep, Balıkesir, Trabzon illeri sonuçların geç açıklanmasından ve işe geç başlatmalardan personellerin 4 Aralık sonrasında SGK girişleri gerçekleştirilmiştir.

İşe giriş sürecinde çok yıpranan ve yerleştirilmenin ardından çalışacağı illere taşınan, birçok zorluktan geçerek mesleklerine kavuşan ancak rağmen mağdur duruma düşen ASDEP personellerine Aile Bakanlığı’nın sahip çıkması gerekmektedir.  Mart sonuna kadar yasal düzenleme yapılması, meclisteki torba yasaya ASDEP’in dahil edilmesi önem arz etmektedir.

Ek Ders Karşılığı Çalışan Personel Düşük Ücretle Çalışıyor

TBMM’de zaman zaman Aile Bakanlığı bünyesinde çalışan ek ders karşılığı çalışan personellerin sorunları ve kadro beklentisi gündeme getirilmiş ancak taşerona kadroda ek ders karşılığı çalışanlar dahil edilmemişti. Aile Bakanlığı’nın çözüm üretmesi, ek dersli olarak çalışan personellere daimi işçi kadrosu vermesi de önem arz etmektedir. Geçmiş yıllarda TBMM’de verilen araştırma önergesinin metnini aşağıda yayımlıyoruz. Konuyu Bakanlık yetkililerinin dikkatine sunuyoruz.

TBMM-26. Dönem 2. Yasama Yılı 65. Birleşim (22 Ocak 2017)

“Türkiye'nin her bölgesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine bağlı olarak ek ders karşılığı çalışan öğretmen, sosyolog, sağlık memuru, hemşire ve benzeri personelin özlük haklarında ve çalışma koşullarında birçok sorun mevcuttur.

Çalıştıkları kurumlarda kadrolu meslek elemanlarıyla aynı görev ve işlemleri sürdürmekle birlikte (asıl iş) herhangi bir özlük hakları bulunmamaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından istihdam edilen personel çalıştığı iş yerlerinde hizmet alımı kapsamında çalışan temizlik görevlisi, kalorifer görevlisi, çaycı ve benzeri personelden daha düşük ücretle çalıştırılmaktadır.

Türkiye genelinde ek ders ücreti karşılığında görev yapan meslek elemanlarının özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik bir çalışma bugüne kadar yapılmamıştır. İl dışı ve ilçe görevlendirilmelerinde kadrolu personele ödenen yolluk ücretinden, yıllık izinden, süt izninden, kıdem ve ihbar tazminatından, sendikal haklardan, işsizlik maaşından ve benzerlerinden yararlanamadıkları gibi sağlık özrü durumunda alınan raporları da maaşlarından, sigorta günü ve primlerimden düşürülmektedir.

Resmî tatillerde, idari izinlerde ve özel izinlerde maaşlarının çalıştıkları saat üzerinden hesaplanması ve izin günlerinde çalışmadıkları gerekçesiyle ders ücretleri daha da düşmektedir. Bu nedenle sigorta primleri dahi eksik yatmaktadır. Bu koşullarda çalışan personel ücret kesintileri nedeniyle tatil bile olsun istememekte, hasta oldukları vakit hastaneye gitmeyerek işe gelmeye çalışmaktadır.

Toplumsal sorunlar, toplumun tamamını ilgilendiren sorunlardır. Toplumsal sorunlar daha çok siyasi kararlarla çözüme kavuşur. Bu sorunların çözümü için toplumun ilgili kesimi toplu hâlde çözüm araması durumunda sonuca daha çabuk aşacaktır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında ek ders ücreti karşılığı çalışan personelin sorununun toplumsal bir sorun olduğu görülmektedir. Zaman zaman bu konu gündeme geldiğinde Bakanlık yetkilileri Millî Eğitim Bakanlığını örnek göstermektedirler.

Oysaki Millî Eğitim Bakanlığında ek ders ücreti karşılığı çalışan personeli 439 sayılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Yüksek ve Orta Dereceli Okullar Öğretmenleri ile İlkokul Öğretmenlerinin Haftalık Ders Saatleri ile Ek Ders Ücretleri Hakkında Kanun'un 8'inci maddesinde belirtildiği üzere, çeşitli nedenlerle öğretmen ihtiyacının karşılanmadığı durumlarda eğitim öğretim hizmetlerinin yürütülebilmesi için bu yönde bir uygulama yapılmasının kamu yararı ve hizmet gereği olduğu için görevlendirilmektedir.

439 sayılı Kanun'un ilgili maddesini incelendiğimizde şöyle bir sonuç ortaya çıkmaktadır: Eğitim hizmetleri zorunlu olduğu ve bu hizmetlerin aksamaması için geçici olarak ek ders ücreti karşılığı öğretmen görevlendirilmektedir.

Ek ders karşılığı çalışan personel ile aynı işi yapan kadrolu meslek elemanlarının hakları arasındaki farkı karşılaştırmayı bırakın, ek ders karşılığı çalışan personel ile taşeron işçiler arasındaki fark karşılaştırılamayacak kadar büyüktür.

Bu şartlarda çalışmak, büyük hakkaniyetsizlik olmakla beraber, maddi ve manevi olarak da büyük sıkıntılar yaşatmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 1 Şubat 2016 tarihinden itibaren ders saatlerini haftalık otuz beş saate çıkarmıştır. Ancak, bu ve benzeri geçici çözümler pek fayda sağlamamaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında ek ders karşılığı çalışanlar, şartları ve aldıkları ücretlerden dolayı yuva kuramamaktadır. Bu durum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının adına yakışmamaktadır. Bakanlık bünyesinde ek ders karşılığı çalışanlar aile kuramazken işleri gereği diğer ailelere nasıl destek olmaları beklenmektedir. Ek ders karşılığı çalışan personelle ilgili yeni bir düzenlemeye acilen ihtiyaç vardır.”

Kamupersoneli.net I ÖZEL HABER

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 2018-11-19 22:10:21

ek ders karşılığı çalışan personeller için bir an önce hakları olan kadroları verilmelidir...

Avatar
Serap 2018-07-20 09:46:22

Ek ders karşılığı çalışan olarak devletimizin cok yakinda bizim için en güzelini yapacağını ve bizi mağdur etmeyeceğine yurekden inanıyoruz saygilarimla.

Avatar
meryem 2018-04-27 11:03:15

öncelikle haber ve bize verdiğiniz destek için teşekkürler. bizler aile ve sosyal politikalarda çalışan ek ders personeli olarak özlük haklarımızı talep ediyoruz.

Avatar
müjdat 2018-04-18 18:46:23

çoçukların gelişiminde en çok etkili olan ek ders öğretmenleri olmasına rağmen sesimizi duyan yok yararlı olan değil oturan her zaman ön planda nedense

Avatar
Pınar 2018-04-04 16:10:37

Bizlerinde sesini duyuran olsun.devletimiz duysun sesimizi.kadro istiyorux

Avatar
Erkan 2018-03-12 18:37:39

Bu magduriyeti dile getirdirdiginiz icin tesekkürler

Avatar
Erkan 2018-03-10 22:26:58

Aspb ek derslilerin mağduriyetligi nezaman son bulacak.

Avatar
Semra 2018-03-10 21:53:24

Mağduriyetimizi dile getirdiğiniz ve verdiğiniz destek için Ek ders karşılığı çalışanlar olarak teşekkür ederiz Kamupersoneli.