Bakan Müezzinoğlu: “Memurluk tapulu mal olmayacak”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, memurlar için garantili iş döneminin sona erdiğine ilişkin önemli açıklamalar yaptı. İşte o açıklamalar...

Kamu Personelleri 21.02.2017, 13:12
Bakan Müezzinoğlu: “Memurluk tapulu mal olmayacak”

FETÖ darbe girişiminin ardından hükümet, devlet memurluğuna ilişkin yeni düzenlemeler yapıyor. Memurlukta başlayacak yeni dönemde, kamu kurumlarında mevcut olan garantili iş dönemi yerine 5 yıllık karneye dayalı bir sistem geliyor.

Kamu personel reformuyla beraber yöneticiler dahil tüm memurlara performans değerlendirmesi yapılacak. Memurların değerlendirme işlemleri hem yöneticileri tarafından hem de vatandaş tarafından yapılacak. Performans değerlendirmesinde ölçütler; iş bilgisi, kalitesi, iletişim, işbirliği, görev bilinci, iş alışkanlıkları, disiplin-kurallara uyma, gelişime açıklık olacak.

Sabah'ın haberine göre; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "tapulu mal gibi olmasını" doğru bulmadığını söyleyerek referandumdan sonra kamu personel reformunun uygulamaya koyulacağını ifade etti.

- Sistem Formatlanacak

Bakan Müezzinoğlu, kamu reformuna göre:  "Kamuda bütüncül bir düzenleme yapabilirsek, taşeronları bunun içinde çözeceğiz. Kamu çalışanları zaten yamalı bohça gibi 657, sözleşmeliler, kısa süreli sözleşmeliler, mevsimlik işçiler, 4A, 4B, 4C. Bunlara statü koyacağız buna göre yeni bir format çıkacak. Düzenleme çalıştaylarda netleşecek. Güvenceli, sürdürülebilir, geliştirilebilir bir yapı arzu ediyoruz" diye konuştu. Bakan Müezzinoğlu, 657 Sayılı Kanun kapsamında iş güvencesinin tapulu mal gibi olmasının yanlış olduğunu ifade ederek, "Memurun kendisini geliştirmesinin yolu açılmalı, liyakati, performansı değerlendirebilmeli. Yılların getirdiği kıdemle, birikimle bunu ölçmek doğru değil. Bunda da ısrarla güvence diyorsak kamu da beklediği hizmeti alamaz. Mesleklere göre 5 yılda bir kendini çek edebilen bir sistem olmalı" dedi.

- Bankamatik Memurluk Bitecek

Kamu personeli reformuyla performans kriterleri önemli hale gelecek. Ödeme şekillerinde de yeni düzenlemeler yapılacak. Bankamatik memurluk sona erecek, kamuya uğramadan maaş alan Müşavirler için kadrolar yeniden gözden geçirilecek. Ödemelerin, temel ücret, hizmet farkı, ek ödenek, ders ücreti, vekalet ücreti, performans gibi belli başlıklar halinde sıralanması hedefleniyor. 

- 20 Yıl Sonrası Önemli

Bakan Müezzinoğlu, "Millete bedel ödeten bir sistem olamaz. Demokraside dokunulmaz tek kitle millettir. Onların hak ve hukukunun üstüne geçilemez. Pozisyonlardan kaynaklı değil. Bakan, genel müdür görevdeyken imtiyazı olabilir. Ancak görevi bittiğinde bu da biter. Yirmi yıl sonra kimin nereye geleceği belli olan sistemde adam niye darbe planlamasın"  dedi.

KAMUPERSONELİ.NET

Yorumlar (12)
sadi 3 yıl önce
valla bence bu iş daha zarar verir hatta bazen çok çalışan memurun bile ayağı kayar adamı olan oraya gider oturur gibime geliyor.i̇ Allahım sonumuzu hayırlı etsin. mecliste hiç görünmeyen önerghe vermeyen bedeva maaş alıp 2 senede emekli olan vekillerede bir referandum yapsak diyorum.i̇şAllah yanılırımda bu düzen fayda getirir ama ben şu an için çevremdekileri görüp inanamıyorum.
Ahmet 3 yıl önce
Cevabımızı 16 nisanda verecez!
Hakkı 3 yıl önce
Madem öyle bankamatik memurluğu var denetleme getirin kardeşim memurun güvencesini almak yerine adam gibi her kurumu denetleyen kurul oluşturun iş yapmayanı çalışmayanı denetlesin özelleştirecek bişey bulamadınız devleti özelleştireceksiniz yakında insanlar 3 kuruşa eşşek gibi çalışsın özelde iyice kamuyu bitirin alım var deniliyor alınanlar belli kul hakkının ne olduğu gün gelir görürsünüz Allah büyük bu kadar insanın kul hakkına giriyorsunuz ya iki taraftada huzur bulmayın
Murat 3 yıl önce
Suan devlette memur olanlar ne kadar verimli.Değerlendirme yapılıyormu. Yoksa her şey sırtını devlete dayayıp bankamatigi cebine atmamı?????.
Murat 3 yıl önce
madem memurluk sizin tabirinizle tapulu mal olmayacak (ki bu ne içim ifade?) o zaman emekliliği geleni emekli edin. 25 yılı dolduran emekli edilsin kamuda 40 senedir çalışanlar var yazık, gençlere yer açılsın biraz. umarım aynı şey milletvekilliği, bakanlık, blediye başkanlığı vs. için de olur.
İbrahim 3 yıl önce
Yorumsuz
Menekşe 3 yıl önce
Zati çok memur alıyorsunuz ya birde sınırlama koyun bakalim.zaten kendi adamlarımızı yerlestiriyosunuz bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ya.eee lanet olası yaratıklar biz sizi adam ediyoruz adam sanıyorlar siz yatarak iki yılda emekli olacaksınız emek verip oraya gelen memur geri 5 yılda geri atılacak vayyy be.Buyrun millet bekliyorum görecem sizi bidaha sondurecekmisiniz sindirecekmisiniz
okan 3 yıl önce
çok memur alıyorsunuz ya birde adamların rahatında mı gözünüz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın