Bakanlıktan Flaş Açıklama! Bunları Yapan İşten Atılacak

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre belirtilen kurallara dikkat etmeyenlerin işten atılacağı belirtildi. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan genelgeye göre; taşeron işçilerin belli başlı kurallara dikkat etmemesi durumunda işten atılmasına hükmedildi. İşte ayrıntılar..

Kamu Personelleri 04.06.2019, 19:15
Bakanlıktan Flaş Açıklama! Bunları Yapan İşten Atılacak

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre taşeron işçilere yönelik cezai yaptırım çizelgesi hazırlandı.

Buna göre; taşeron işçiler; "İşveren aile üyesine sataşmak”, “Şarkı söylemek”, “Hiyerarşiye uymamak”, “Tedavi edilmeyen hastalığa tutulmak”, “Makyaj yapmak” gibi kurallara uymamaları durumunda önce ihtar ve daha sonra yevmiye kesintisi ile karşı karşıya kalmasıyla beraber son olarak ise işten atılabilir...

Cumhuriyet'ten Şeyma Paşayiğit'in haberine göre Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan genelge şöyle;

İşveren aile üyesine sataşan atılacak İşveren ve amirlerle uyum başlığı altında; amirlerle kavga eden, işveren aile üyelerinden birine sataşan personel direkt ihraç edilecek. “Ağırbaşlılığa uymayan” davranışlarda bulunan, amirler tarafından verilen görevlere itiraz eden personelin önce yevmiyesi kesilecek tekrarlanırsa ihraç edilecek.

Şarkı söyleyen önce ihtar sonra ihraç: Ahlaki davranışlar içinde yedi günden fazla hapisle cezalandırılmak da işten atılma gerekçesi olarak sayıldı. İşyerinde şarkı söyleyen personelin de önce ihtar ile uyarılması durumun tekrarlanması halinde işten atılmaya kadar varması dikkat çekti.

Hiyerarşiye uymayana önce yevmiye kesintisi sonra ihraç: İşyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan eşyaları otuz günlük ücretinin altında bir tutarla ödenebilecek derecede hasara ve kayba uğratan personel hem hasar bedelini ödeyecek hem yevmiyesinden kesilecek.

Tekrarlandığı durumlarda ise işten atılacak. Kendisine tahsis edilmeyen araç gereç ve bilgisayarları izinsiz ve amacı dışında kullanan personel ve mesai içinde dinlenen personelin yevmiyesi kesilecek. Yine tekrarlanırsa ihraç edilecek. Üst makamlara bir konunun iletilmesinde hiyerarşik sıraya uymayan personelin yevmiyesi kesilecek, tekrarlanırsa ihraç edilecek.

Kapı dışında işyerine girip çıkmak ihtardan ihraca: Girilmesi ve oturulması yasak yerlere girmek ve oturmak, çalışma saatlerinde kitap, dergi, gazete okumak, elektrik, makine ve tesisatları tamir etmeye çalışmak, görev başında sigara içmek, işten erken ayrılmak, yemek molasına erken çıkmak, giriş çıkışlara ayrılan kapılar dışındaki yerlerden işyerine girip çıkmak, ihtardan yevmiye kesintisine tekrarlanırsa ihraca varan gerekçeler olarak yer aldı. Gözaltına alınmak direkt işten atılma gerekçesi olarak verildi.

Tedavi edilemeyen hastalığa tutulan ihraç: İşçinin tutulduğu hastalığın tedavi edilmeyecek nitelikte olması bile direkt ihraç gerekçesi olarak sayıldı. Sürekli rapor almak da yevmiye kesintisinden ihraca kadar gerekçe oldu.

Makyaj yapana önce ihtar sonra ihraç: Kılık kıyafet başlığı altında “dikkat çekecek şekilde makyajlı olarak görev yapmak” önce ihtar, sonra yevmiye kesintisi sonra ihraç gerekçesi sayıldı.

Yorumlar (38)
Dursun ballı 6 ay önce
Asıl sağlık personeli görevini yapmiyo bunlara çözüm bulunsunlar taşeron işçisi yapiyo görevini
Mert 6 ay önce
Bunlar kendileri içinde uygulanması lazım. Devlet çiftlik değil...
Gnc 6 ay önce
Muhteşem maaşlar muhteşem kurallar.. İşçinin geçim sıkıntısına değinin birazda.. Bi iyileştirme bi yapılandırma mantığı neden yok yönetimlerde..
Emrah ışık 6 ay önce
Allah sizin belanızı versin Halk ne mal olduğunuzu artık biliyor.gün geçtikçe kan kaybediyorsunuz.milletin üzerinden çekin elinizi.hem asgari ücret verin hem zulmedin.nasıl ya tedavisi olmayan işten atılacak,geri zekalı lar .ulan memurlar kafaları na göre işe geliyor.ulan vAllahi çok doluyum,tarım bitti hayvancılık bitti, herşeyi bitirdiniz, Allah sizin ve sizin gibilerin Allah cezasını versin inşAllah bir gün halk sizden halk soracak.o gün vAllahi yakındır,halk size soğuk düş yaptıracak,ve bu milletin parasını yediğiniz için sizi ceza evinede gönderecek.
Cihad baba 6 ay önce
Tabi hep taserona yukleyin kadroluyu sendika koruyor tabi
Admin 6 ay önce
Hani kamuda taşeron bitmişti vay be kandırıldık!!!
Şahin 6 ay önce
Özel hastane sahibi sağlık bakanı olursa daha ne beklersin.......
hakan 6 ay önce
ne taşeronmuş be yere göğe sığdıramadılar. maaşımın karşışığından çok daha fazla üretim yapıyorum. abartısız akşama kadar boş boş oturan memurlar var yazıklar olsun ...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın