Bekçi alımı başvuruları ne zaman başlayacak? 8 bin bekçi alımı yazılı sınavı ne zaman?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, 2019'da 81 ilde 8 bin bekçi alımı yapılacağını duyurmasının ardından binlerce kişi tarafından en çok araştırılan konular arasında bekçi alımı sınavları ne zaman? sorusu oldu. Adaylar yazılı sınava girecek arından başarılı olanlar mülakata hak kazanmış olacak. 100 puan üzerinden değerlendirilecek olan bekçi adayları, toplamda 100 soruya cevap verecek.

Kamu Personelleri 12.06.2019, 12:04 14.06.2019, 01:15
Bekçi alımı başvuruları ne zaman başlayacak? 8 bin bekçi alımı yazılı sınavı ne zaman?

2019 yılında 81 ilde toplam 8 bin bekçi alımı yapılacağı duyurulmuştu. Toplamda 100 sorunun sorulacağı ve adayların 100 puan üzerinden değerlendirilecek. Sınavda başarılı olanlar mülakata girecek. Bekçilik sınavı ne zaman, sınavda hangi sorular çıkacak soruları oldukça merak ediliyor. İşte detaylar...

BEKÇİ ALIMI YAZILI SINAV KONULARI NELER?

100 tam puan üzerinden değerlendirilecek olan bekçi adayları, toplamda 100 soruya cevap verecek. İlköğretim ve Ortaöğretim düzeyindeki Milli Eğitim Bakanlığı müfredatından sorulacak olan sorular, Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür konularından olacak.

Sınavda yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek. Her soru katsayı olmadan eşit puana sahip olacak. Sınav toplam 120 dakika sürecek.

Yazılı sınavda (100) puan üzerinden en az (50) puan alanlar başarılı sayılacaktır.

EGM ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİSİ YAZILI SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

2019 EGM bekçi alımı sınavı geçmiş dönemlerde başvurulardan yaklaşık 3 ay sonra düzenlendi.

Buna göre geçmiş dönem süreci göz önüne alındığında 2019 yılı 8 bin bekçi alımı yazılı sınavı Haziran ayının son günlerine veya Temmuz ayının başlarına denk gelebilir..

Ancak Polis Akademisi Başkanlığından açıklama gelmedi. Detaylar geldikçe paylaşmaya devam edeceğiz..

BEKÇİLERİN MAAŞLARI NE KADAR?

2019 yılı ocak ayı maaşı olarak lise mezunu olan yeni bekçiler 3970 TL maaş almaktadır. Üniversite ön lisans veya lisans mezunu olan bekçilerin maaşı ise 4002 T'dir.

BEKÇİ OLMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Fiziki yeterlilik sınavı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılır.b) Fiziki yeterlilik sınavında adayın süresinin takibi, sınav yerinde bulunanlar tarafından görülebilecek nitelikteki sayaçlarla yapılır.

Fiziki yeterlilik sınavı yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınav sonucunda altmış puanın altında alan adaylar başarısız sayılır.

Komisyon tarafından başarısız adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” kararı verilir ve başarısız adaylar sözlü sınavına geçemezler.

Fiziki yeterlilik sınav tarihleri, yerleri, sınav parkuru ve puan cetveli ile adayları ilgilendiren hususlar, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından hazırlanan talimatla belirlenerek Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet adresinden (www.pa.edu.tr) duyurulacaktır.

Sözlü sınavda (100) puan üzerinden en az (70) puan alanlar başarılı sayılacaktır. İlan edilen başvuru merkezinde ve tarihte adaylardan şahsen müracaatları alınacak ve ön sağlık kontrolleri yapılacaktır.

Yazılı sınavda adaylara çoktan seçmeli (test şeklinde) beş şıklı (100) soru yöneltilecek, her bir soru bir puan sayılacak ve yanlış doğruyu götürmeyecektir. Yazılı sınavda (100) puan üzerinden en az (50) puan alanlar başarılı sayılacaktır.

Yazılı sınav “Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür” konularından oluşacaktır.

Yorumlar (3)
Cevdet çankaya ağrı 7 ay önce
bende bekçilike başvuru yaptım ama dönüş olmadı bana ćok istiyorum bu görevi
Bulent sezer 6 ay önce
Nereye basvurdunuz bekcilik İcin. Mezuniyet ne istıyorlar
Cevdet çankaya ağrı 7 ay önce
bende bekçilike başvuru yaptım ama dönüş olmadı bana ćok istiyorum bu görevi