Belediyelerde, Bakanlıklarda Çalışan 200 Bin Sözleşmeli Personel Kadroya Mı Alınacak?

Sözleşmeli personellerin kadroya alınmalarına dair Cumhuriyet Halk Partisi tarafından bir soru önergesi verildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk'un yanıtlaması istemiyle gönderilen soru önergesine dair detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Kamu Personelleri 30.10.2018, 18:48 18.01.2019, 00:06
Belediyelerde, Bakanlıklarda Çalışan 200 Bin Sözleşmeli Personel Kadroya Mı Alınacak?

Kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli olarak çalışan personellerin durumlarına yönelik CHP tarafından bir soru önergesi verildi. 

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap tarafından 7/4557 esas numarası ile sunulan soru önergesinin detaylarını siz okuyucularımıza aktarıyoruz. 

CHP'DEN SÖZLEŞMELİ PERSONELLERİN KADROYA ALINMASINA DAİR SORU ÖNERGESİ

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk'un yanıtlaması istemiyle 657 sayılı Kanunun 4B maddesi kapsamında kamu çalışanı sözleşmeli personele ve kadroya alınmalarına ilişkin bir soru önergesi sundu. 

TBMM Başkanlığı'na sunulan soru önergesinde belediyelerde bakanlıklarda ve diğer kurumlarda kaç sözleşmeli personel çalıştığı soruldu. Ali Fazıl kasap soru önergesinde Çalışma Bakanlığı'nın sözleşmeli personellerin kadroya alınmalarına dair bir çalışmasının olup olmadığını sorduğu soru önergesinde sözleşmeli personellerin özlük haklarına değindi. 

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap Tarafından Sunulan Soru Önergesi

1) 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4B maddesine göre; belediyelerde, bakanlıklarda ve bakanlıklara bağlı kuruluşlarda norm kadro karşılığı, istisnasız "tam zamanlı" olarak çalışan sözleşmeli personel sayısı kaçtır? 

2) Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4B maddesine göre; belediyelerde, bakanlıklarda ve bakanlıklara bağlı kuruluşlarda norm kadro karşılığı, istisnasız "tam zamanlı" olarak çalışan sözleşmeli personeller ile ilgili kadro ihdasını içeren bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz? 

3) Kamuda sözleşmeli kadrolu ayrımına yol açan bu durum, iş güvencesi başta olmak üzere tayin hakkı, derece, kademe, kıdem, puan, maaş farkı, izin farklılıkları ve ek ödeme alamamak gibi uygulamalar yüzünden kadrolu personelle aynı işi yapmasına rağmen aynı haklardan yararlanamayan, sayıları 200 bini aşkın sözleşmeli personeli, umutsuzluğa ve çaresizliğe itmektedir. Bakanlık olarak kamuda oluşan bu adaletsiz durumu ve çok başlılığı ortadan kaldırmak için neyi bekliyorsunuz?

Yorumlar (3)
Mabel 11 ay önce
4/b li sözleşmeli personel kadro talep ediyor.
sıkıntılarımızın giderilmesi konusunda desteklerinizi bekliyor ve eşit işe eşit hak istiyoruz.
Sözleşmeli 9 ay önce
Gündeme getirdiğiniz için teşekkürler.
İnşAllah olur.
Sözleşmeli 9 ay önce
Gündeme getirdiğiniz için teşekkürler.
İnşAllah olur.