Bireysel emeklilik aracılarına sınav şartı geldi! Emeklilik gözetim merkezlerinde sınav açılacak

Bireysel emeklilik şirketlerinde çalışmak isteyen bireysel emeklilik aracıları için sınav şartı getirildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yayınladığı yönetmeliğe göre, bireysel emeklilik şirketlerinde çalışacak "gerekli nitelikleri taşıyan" kişilerin, emeklilik gözetim merkezinin açacağı sınavlara katılarak başarılı olmaları gerekecek.

Kamu Personelleri 13.06.2019, 11:12 13.06.2019, 15:49
Bireysel emeklilik aracılarına sınav şartı geldi! Emeklilik gözetim merkezlerinde sınav açılacak

Bireysel emeklilik aracılığı personeline sınav şartı geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı, "Bireysel Emeklilik Aracıları Hakkında Yönetmelik" Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan yönetmeliğin yayım tarihinden altı ay sonra yürürlüğe girecek. Yönetmeliğin amacı ise şöyle açıklandı:

"Yönetmeliğin amacı, emeklilik şirketleri tarafından katılımcı ve işverenlere sunulan emeklilik sözleşmelerinin kurulmasına aracılık edecek kişilerde aranacak niteliklere, bu kişilerin faaliyetlerine, çalışma esaslarına, satış yetkilerine, tabi tutulacakları sınav ve eğitim programları ile bu kişiler için tutulacak sicile ve verilecek lisansa ilişkin usul ve esasları düzenlemek."

6 ay sonra yürürlüğe girecek

Buna göre, bireysel emeklilik aracısı olmak isteyenler, gerekli nitelikleri taşımak kaydıyla, mesleki yeterlilik ile bilgi ve becerilerinin ölçülmesi amacıyla emeklilik gözetim merkezi tarafından düzenlenen sınava tabi tutulacak.

Yorumlar (0)