Bütçedeki 5 Bin Kadro Memur Adayları İçin Ne İfade Ediyor?

Bütçedeki 5 Bin Kadro Memur Adayları İçin Ne İfade Ediyor?

2017 yılı bütçe görüşmelerinde kadro dağıtımları, memur kadrosu gibi konular görüşüldü. Peki bütçede yer alan 5 bin kadro memur adayları için ne anlama geliyor? Haberimizde...

2017 yılı bütçesinde 4 bin öğretim elemanı ve 5 bin memur kadrosu olmak üzere toplamda sadece 9 bin atama izni yer almaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarına sadece 5 bin kadro dağıtımı yapılacaktır ancak 2017 yılı için planlanan toplam atama sayısı 60 bindir. Bütçede 60 bin değil de sadece 9 bini yer almaktadır.

60 Bin
2017 yılı için öngörülen toplam atama sayısı 60 bindir. Polis, öğretmen, sağlıkçı, asker, hakim, savcı gibi tüm alımlar için 60 bin atama planlanmaktadır.

5 Bin
Bütçede yer alan ve kurumlara dağıtılacak kadro sayısıdır. Her sene bütçeyle kadro dağıtılan kurumlara 2017 yılında sadece 5 bin üzerinden dağıtım yapılacaktır. Önceki yıllarda MEB ve Sağlık Bakanlığı hariç ortalama 10 bin kadro dağıtılırken 2017’de 5 bin kadro dağıtımı yapılacaktır.

KamuPersoneli.Net Notu 2016 yılında 51 bin kadronun dağıtımı yapıldı. Bunun 30 bini MEB’e, 9600’ü Sağlık Bakanlığı’na, 2030’u Adalet Bakanlığı’na verilmişti. Yani diğer kurumlara 10 binin altında bir dağıtım yapılmıştı. 2017 yılında öğretmen, sağlıkçı ve adalet personelleri sözleşmeli alınacağı için bütçede 5 bin kadro yer almıştır. Dağıtılacak 5 bin kadro sadece ilk atama için kullanılmayacak olup nakiller için de kullanılacak. Geçen seneye göre atama izini yarı yarıya azalacak olan kurumların verilecek sınırlı sayıdaki kadroları nasıl kullanacağını şimdiden kestirmek zor.

Zeki KARA/ Kamupersoneli.net - Özel Haber

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler