CHP'li Ali Yiğit'ten Engelli Memur Yerleştirmeleri Hakkında Kanun Teklifi

CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi verdi. Ali Yiğit kanun teklifinde engelli vatandaşların Devlet memurluğuna yerleştirilmelerinde, hizmet sınıfı ve kadro unvanı belirlemesinde engellinin öğrenim durumunun öncelikle göz önünde bulundurulmasının öngörülmesini belirtti.

CHP'li Ali Yiğit'ten Engelli Memur Yerleştirmeleri Hakkında Kanun Teklifi

CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit Teklif ile, engelli vatandaşların Devlet memurluğuna yerleştirilmelerinde, hizmet sınıfı ve kadro unvanı belirlemesinde engellinin öğrenim durumunun öncelikle göz önünde bulundurulması öngörülmesi için "Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi" başlığı ile bir kanun teklifi verdi.

Ali Yiğit kanun teklifinde "Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifim ve gerekçesi ilişikte sunulmuştur" ifadelerine yer verdi. Ali Yiğit kanun teklifi gerekçesinde ise şu ifadelere yer verdi:

KANUN TEKLİFİ GEREKÇESİ

Ülkemizde halen 657 sayılı Devlet Memurları kapsamında görev yapan birçok engelli vatandaşımız vardır. Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı sonucunda kamuda göreve başlayan bu engellilerimizin birçoğu eğitim durumları ve yetkin oldukları alan dışında, özellikle de Genel İdare Hizmetleri sınıfında istihdam edilmektedir. Bu durum kişinin özlük haklarında da kayıplara neden olmaktadır.

Oysa 21 - 23 Ekim 2016 tarihli Devlet Personel Başkanlığının düzenlemiş olduğu "Kamu Personeli Sisteminin Değerlendirilmesi Çalıştayı" kapsamında 6. Alt çalışma grubu Sosyal Nitelikli Atamalar Başlığının 13. Maddesinde "Engellilerin mezuniyetlerine göre istihdam edilmeleri, bu çerçevede unvan değişikliği sınavına katılmaksızın öğrenimleri ile ihraz etmiş oldukları kadrolara atanabilmelerine imkan verilmesi" görüşü önerilmiştir. Kanun teklifi bu görüş doğrultusunda engellilerin eğitim durumlarına göre hak ettikleri kadrolara atanabilmeleri amacıyla hazırlanmıştır.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2019, 05:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Arkeolog
Arkeolog - 1 yıl Önce

Ne oldu teklif sonuc ciktimi

İssizarkeolog
İssizarkeolog - 1 yıl Önce

Ne oldu teklif sonuc ciktimi bu cigligi nezaman duuacak muhatabi