Alexa
13 Mart 2018 Salı 09:00
DİB 9 Bin 500 Memur Alımında Yerleşenlerin Dikkatine ! İstenen Belgeler Yayımlandı
Kamu Personeli

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 9 bin 500 memur alımı gerçekleştiriliyor ve adayların yerleştirmeleri yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı 9 bin 500 memur alımı yerleştirme sonuçları açıklandı. 

Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yerleştirmeleri yapılan adaylardan istenilen belgeler ve bu belgelerin hangi tarihte nereye teslim edileceği ifade edildi. Buna göre yerleştirmeleri yapılan adaylar 12 Mart 2018 tarihi ile 23 Mart 2018 tarihi arasında mesai bitimine kadar yerleştikleri İl Müftülüklerine göreve başlamak için gerekli olan evrakları teslim edeceklerdir. Konu ile ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan duyurunun ve istenilen belgelerin tüm detaylarını ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. 

DİB'DEN YAYIMLANAN DUYURU

Buna göre Diyanet İşleri Başkanlığının resmi web adresi üzerinden yayımlanan duyuruda "Diyanet İşleri Başkanlığımız Taşra Teşkilâtında münhal bulunan 4/B statüsünde 3.000 Sözleşmeli Kur’an Kursu Öğreticisi, 6.000 İmam Hatip ve 500 Müezzin Kayyım kadrolarına yönelik yerleştirme işlemleri 08.03.2018 tarihi itibariyle elektronik ortamda gerçekleştirilerek kurumsal web portalımızdan ilan edilmiş bulunmaktadır.

Bu kapsamda Kur’an Kursu Öğreticisi, İmam Hatip ve Müezzin Kayyım olarak elektronik ortamda yerleştirmeleri yapılanların, atanmaya esas teşkil edecek evraklarını 12.03.2018 tarihinden itibaren 23.03.2018 tarihi mesai bitimine kadar yerleştikleri İl Müftülüklerine teslim etmeleri gerekmektedir.

Gerçeğe aykırı belge verenler ya da beyanda bulunanlar hakkında yasal işlem yapılacak, atamaları gerçekleşmiş olsa dahi iptal edilecektir. Bu bağlamda İdare tarafından kendilerine bir bedel ödenmişse bu bedel, yasal unsurlarıyla birlikte tazmin edilecektir." ifadelerine yer verildi. İşte adaylardan istenilen belgeler:

İSTENİLEN BELGELER

1) T. C. Kimlik Numarası (Nüfus Cüzdanı fotokopisi),

2) KPSS Sonuç Belgesindeki öğrenim durumunu gösterir diploma veya mezuniyet belgesinin aslı veya Kurumca onaylanmış sureti, şayet diploma yabancı bir ülkeden alınmışsa YÖK’ten denklik belgesi,

3) 2016 yılı Kamu Personeli Seçme Sınav Sonuç Belgesinin (KPSS P122, KPSS P123 ve KPSS P124) aslı veya Kurumca onaylanmış sureti,

4) Başkanlık Yerleştirme Belgesini internet çıktısı,

5) İş Talep Formu,

6) Başkanlıkça verilmiş olan Hafızlık Belgesinin aslı veya Kurumca onaylanmış sureti,

7) Adli Sicil/Sabıka Kaydı Belgesi “Resmi Kurum İçin”, (Adli Sicil/Sabıka Kaydında sabıka veya arşiv kaydı bulunanlar için Mahkeme kararıyla birlikte),

8) Erkek adayların askerlikle ilişiğinin olmadığına dair yazılı beyanı,

9) Sağlıkla ilgili olarak görevini devamlı yapmaya mani bir durum olmadığına dair yazılı beyanı,

10) Mal Beyannamesi,

11) Son bir yıl içerisinde çekilmiş dört adet vesikalık fotoğraf,

12) Sigorta veya Bağ-Kur Belgesi (önceden varsa),

13) 18 yaşını doldurmayanlar için Kazâ-i Rüşt Kararı,

14) İmam Hatip Lisesinden sonra İlahiyat Fakültesi, İlahiyat Ön Lisans veya Diğer Lisans ile Diğer Ön

Lisans mezunlarının İmam Hatip Lisesi ve Lise Diplomasını Müftülük tarafından onaylı sureti.

Not: Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu İl Müftülüklerimizden temin edilecektir.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.