Didem Engin Ak Parti'ye 4/C'li Personellere Verilen Sözü Hatırlattı

TBMM Genel Kurulu'nda devam eden 2017 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu görüşmelerinde, CHP Milletvekili Didem Engin Ak Parti'ye, 4/C'li personellere ilişkin soru sordu. Detaylar...

Kamu Personelleri 16.12.2016, 16:23 16.12.2016, 16:30
Didem Engin Ak Parti'ye 4/C'li Personellere Verilen Sözü Hatırlattı
TBMM Genel Kurulu'nda devam eden 2017 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu görüşmeleri sırasında bir konuşma yapan CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN, 4/C statüsündeki çalışanların ve üniversiteli işçilerin mağduriyetini Meclis gündemine taşıyarak "Seçim öncesinde verdiğiniz sözü ne zaman yerine getireceksiniz?" sorusunu sordu.

Geçtiğimiz yıllarda özelleştirmeler sonrasında kamuya 4/C'li statüsünde geçirilen çalışanların bütün kazanılmış özlük haklarından mahrum bırakıldığını ve mağduriyetlerinin hala devam ettiğini hatırlatan Didem ENGİN "Unvanlarını kullanamıyorlar, imza yetkileri yok; görevde yükselme, derece, kıdem gibi haklardan yoksun olarak, aynı işi yapan kadrolu çalışanlara göre daha düşük maaşla çalışmak mecburiyetinde bırakılıyorlar" dedi.

2015 yılı Ağustos ayında Hükümet'in, kamu görevlilerinin 2016-2017 yıllarını kapsayan üçüncü dönem toplu sözleşmesini imzaladığını belirten Didem ENGİN, "Hükümet bu sözleşmede hem üniversiteli işçilerin hem de 4/C'li çalışanların mağduriyetini giderme sözünü vermişti.

Toplu sözleşmenin üzerinden 1.5 yıl geçti ve hâlâ bu konuda somut bir adım atmadınız" diyerek 4/C'li vatandaşlarımızın ve üniversiteli işçilerin yaşadığı hayal kırıklığına değindi.

Didem ENGİN, konuşmasını "Seçim öncesinde verdiğiniz sözü ne zaman yerine getireceksiniz?" sorusunu sorarak tamamladı.

Kamupersoneli.net - Özel HaberYorumlar (0)