DPB'den 'Kurban Bayramı Tatili Yıllık İzin Süresinden Düşer Mi?' Sorusuna Yanıt

Kurban Bayramı tatilinin yaz aylarına denk gelmesinin ardından merak edilen soruların başında gelen yıllık izin sürelerinin bayram tatili süresinden düşüp düşmeyeceği konusu geliyordu. Soruya Devlet Personel Başkanlığı yanıt getirdi. Detaylar haberimizde...

Kamu Personelleri 16.08.2018, 18:13 30.01.2019, 22:37
DPB'den 'Kurban Bayramı Tatili Yıllık İzin Süresinden Düşer Mi?' Sorusuna Yanıt

Kurban Bayramı tatiline kısa bir süre kala bir çok kamu personeli kurban bayram tatili ile yıllık izinlerini birleştirme planları yaptı. Ancak bu personeller yıllık izin süresinden kurban bayramı tatili süresinin düşüp düşmeyeceği sorusu geldi. 

Devlet Personel Başkanlığı konuya ilişkin resmi internet sitesi üzerinden bir açıklamada bulundu. DPB'den yayımlanan açıklamanın detaylarını haberimizde aktarıyoruz. 

DPB'DEN KURBAN BAYRAMI VE YILLIK İZİN AÇIKLAMASI

Devlet Personel Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden yayımladığı duyurusunda, Kurban Bayramı tatilinin 21 Ağustos ile 24 Ağustos tarhiler arasına denk geldiğini hatırlattığı duyurusunda, bu süreç içindeki yıllık izin süreleri hakkında çok sayıda soru geldiğini duyurdu. Bu konuda geçerli olan görüş yazısını yayımlayan DPB açıklamaya yer verdi. 

DPB'den yayımlanan görüş yazısında özetle dini ve ulusal bayramlara denk gelen tatillerin yıllık izinlere dahil edilmeyeceği bildirildi. Görüş yazısında yer alan ilgili maddeler şu şekilde,

Diğer taraftan, 17/03/1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda Ulusal Bayram, genel tatil günleri (resmi bayram günleri, dini bayram günleri, yılbaşı tatili ve 1 Mayıs günü) ile hafta tatiline yer verilmektedir.

Ayrıca, Başbakanlık Genelgeleri ile Cumhuriyet, Ramazan ve Kurban Bayramı Tatili gibi belirli dönemlerde hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede eleman bulundurulması kaydıyla, kamu kurum ve kuruluşundaki bütün çalışanlar idari izinli sayılabilmektedir.

Bu itibarla;

- Yıllık izin süreleri içerisinde kalan Cumartesi ve Pazar günlerinin yıllık izne dahil edilmesi; yıllık izin verilirken yıllık izin süreleri içerisinde kalan ve mesai günlerine denk gelen Ulusal Bayram, genel tatil günleri ile Başbakanlıkça idari izinli sayılan sürelerin yıllık izne dahil edilmemesi; yıllık izin verildikten sonra Başbakanlıkça idari izinli sayılan sürelerin yıllık izin süreleri içerisinde kalması ve mesai günlerine denk gelmesi halinde ise bu sürelerin yıllık izin süresinden düşülmesi ve daha sonra amir tarafından uygun görülen zamanlarda memura 657 sayılı Kanunun 103 üncü maddesine göre kullandırılması gerektiği,

- 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinde belirlenen mazeret izinlerinin izin hakkını doğuran olayı müteakiben kullanılması gerektiği değerlendirildiğinden, kullanılmayan izinlerin daha sonra başka bir zamanda kullandırılmasının mümkün bulunmadığı,

- Yıllık iznin amirin uygun bulacağı zamanlarda verileceği hususu göz önünde bulundurulduğunda, yıllık iznini yarıda keserek göreve dönmek isteyen memurun talebinin karşılanmasında da amirin takdir yetkisinin bulunduğu, mütalaa edilmektedir.

DPB Tarafından Yayımlanan Basın Açıklaması ve Görüş Yazısı

''Kurban Bayramının 21/08/2018-24/08/2018 tarihleri arasına denk gelmesi ile 20/08/2018 tarihinde ise idari izin verilmesi sebebiyle bu sürelerin Devlet memurunun yıllık izin sürelerinden düşülüp düşülemeyeceği hususunda kamu kurum ve kuruluşlarınca Başkanlığımızdan çok fazla görüş talep edilmektedir.

Yorumlar (0)