Engelli Adayların Kamuda İstihdam Edilmesi İçin Sınavsız Geçiş Hakkı Verilsin Talebi!

Sağlık Hizmetleri Sendikası Genel Başkanı Özlem Akarken:'den yeni bir açıklama geldi. Konuyla alakalı olarak kamu kuruluşlarında istihdam edilecek olan engelli adaylara sınavsız geçiş hakkı sağlansın dedi. Konuya yönelik tüm detaylar sitemizde.

Engelli Adayların Kamuda İstihdam Edilmesi İçin Sınavsız Geçiş Hakkı Verilsin Talebi!

Engelliler için 'sınavsız geçiş' hakkı talebi

Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken, kamu kuruluşlarında lisans mezunu kadrolarında da engelli çalıştırmasının zorunlu hale getirilmesini ve engellilerin nitelikli kadrolara, eğitimini aldıkları mesleklere atanmaları için sınavsız geçiş hakkı getirilmesini istedi.

Akarken, yaptığı yazılı açıklamada, hizmetli engelli kadrosunda çalışan bireylerin aldıkları eğitim ve engel durumları nedeniyle verilen işleri yapmakta birtakım zorluklar yaşadığını belirtti.

Engelli bireylerin istihdam edilmekte güçlük yaşadığını ifade eden Akarken, engelli istihdamı politikalarının daha adil, daha etkin ve daha güncel olması gerektiğini vurguladı.

Akarken, kamudaki engelli kadrolarının çoğunun, alım yapılmasına rağmen kaldığını aktararak şunları kaydetti:

"Halen yardımcı hizmetler sınıfında görev yapıp, lise mezunu olanların genel idari hizmetler sınıfına, ön lisans ve lisans mezunu olmuş olanların eğitimini aldıkları nitelikli kadrolara atanmaları için sınavsız geçiş hakkı talebimizdir.

Bu talepler karşılandığında ilk defa memur olacak engelliler ve halen memur olarak çalışmakta olan engelliler için önemli kazanımlar sağlanmış olacaktır. Anayasa'nın 10. maddesine göre engelliler için alınacak tedbirler, eşitlik ilkesine aykırı değildir."

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2018, 21:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin
Metin - 7 ay Önce

İnşAllah bu talebiniz kabul edilir.Sizden bir ricam var gerçek engelliler ve sahtekar engelliler ayırt edilip ayıklansın kamuda binlerce sahte engelli raporu almış çalışanlar vardır.Biz engellilerin hakkını onlardan almalarını talep edin