11 Ocak 2018 Perşembe 18:17
Gümrük Bakanlığı'ndan Gümrük Müşavirliği Sözlü Sınavına İlişkin Duyuru
Kamu Personeli

Gümrük Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yayımladığı bir duyuru ile Gümrük Müşavirliği yazılı sınavının 7 Ekim tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığı hatırlatılarak sözlü sınav tarihlerinin belli olduğu duyuruldu. 

GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ SÖZLÜ SINAV DUYURUSU

Gümrük Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuruda, Gümrük Müşavirliği yazılı sınav sonuçlarının kazanan adayların sözlü sınava girecekleri hatırlatıldı ve söz konusu mülakatların 19/02/2018-23/02/2018 ve 26/02/2018-02/03/2018 tarihleri arasında yapılacağı açıklandı. 

Gümrük Bakanlığı'nın internet sayfası üzerinden yayımlanan duyuruda ayrıca sözlü sınavların Ankara'da yapılacağı bildirildi. Sözlü sınava girecek adayların sınava girebilmek için dikkat etmeleri gereken noktalar olduğu vurgulanan duyuruda, adayların sınava fotoğraflı ve onaylı bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vb.) ile girebilecekleri kaydedildi. 

Bakanlık tarafından yayımlanan duyuruda ayrıca, sözlü sınava katıacak adaylara ilişkin bazı bilgiler verildi. Gerçekleştirilecek sözlü sınavın içeriği ve değerlendirilmesine yönelik yayımlanan bilgilerde adaylara uyarılarda bulunuldu.

Gümrük Bakanlığı Tarafından Yayımlanan Duyuru Metni,

GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ SÖZLÜ SINAV DUYURUSU

4458 sayılı Gümrük Kanunu hükümlerine göre gümrük müşavirliği yazılı sınavı Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 07/10/2017 tarihinde Ankara’da yapılmıştır.
Gümrük Yönetmeliğinin 566 ncı maddesinde, gümrük müşavirliği yazılı sınavını kazanan adayların, Bakanlığımızca tayin edilen yer ve zamanda sözlü sınavına tabi tutulacakları düzenlenmiştir. Bu kapsamda sözlü sınav 19/02/2018-23/02/2018 ve 26/02/2018-02/03/2018 tarihleri arasında Ankara’da yapılacak olup, sınava ilişkin usul ve esaslar aşağıda belirtilmiştir.SINAVA KATILACAKLAR

07/10/2017 tarihinde yapılan gümrük müşavirliği yazılı sınavında başarılı olanlar ve mahkeme kararı ile Gümrük müşavirliği sözlü sınavına katılmaya hak kazananlar sınava katılacaklardır.
Sözlü sınava adaylar, fotoğraflı ve onaylı bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vb.) ile girebileceklerdir.

SINAV TARİHİ

Sınav 19/02/2018-23/02/2018 ve 26/02/2018-02/03/2018 ekli listede gösterildiği şekilde adaylara ayrılan gün ve saat de yapılacaktır.

SINAV YERİ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü Adres: Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:151 Çankaya-Ankara

SINAV KONULARI

Gümrük Kanunu ve gümrük mevzuatının uygulanmasına ilişkin ikincil düzenlemeler, 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve bu Kanuna ilişkin ikincil düzenlemeler,
Dış ticaret ve kambiyo mevzuatı, Gümrüğe ilişkin iktisadi, ticari ve mali konular, uluslararası anlaşmalar ile Avrupa Birliği mevzuatının gümrüğe ilişkin hükümleri, Türk Gümrük Tarife Cetveli ve İzahnamesi
Konularını kapsar. 01/01/2018 tarihinden sonraki mevzuat değişiklikleri sınava konu olmayacaktır.

SINAVA İLİŞKİN KURALLAR
 
Adayların delici ve kesici alet, ateşli silah, cep telefonu, saat, anahtarlık, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth benzeri cihazlar ve her türlü elektronik/mekanik cihaz ile sınavın yapılacağı binaya girmesi yasaktır.

SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Yapılacak sözlü sınavlar, adayın; a) Sınav konularına ilişkin bilgi düzeyinin, b) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücünün, c) Liyakati, temsil kabiliyeti, bilgi düzeyi, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğunun, ç) Genel yetenek ve genel kültürünün, değerlendirilmesi suretiyle yapılır. Adaylar, sınav kurulu tarafından (a) bendi için altmış puan, (b) bendi için yirmi puan, (c) ve (ç) bentlerinde yazılı özelliklerin her biri için onar puan üzerinden değerlendirilir ve verilen puanlar tutanağa geçirilir. Sözlü sınavda başarılı sayılabilmek için kurul üyelerinin 100 tam puan üzerinden verdikleri puanların aritmetik ortalamasının en az 70 olması gerekir. Sözlü sınavda, tutanak dışında herhangi bir kayıt sistemi kullanılmaz. Belirtilen tarih ve saatte sınava katılmayan adaylar sınava kabul edilmeyecektir. Başvuru koşullarını taşımadıkları anlaşılan adayların sınav sonuçları geçersiz sayılacaktır. Sınav sonuçları Bakanlık kurumsal internet sitesinden duyurulacaktır.

SINAV SONUÇLARINA İTİRAZ

Gümrük müşavirliği sözlü sınav sonuçlarına itirazlar Gümrük Yönetmeliğinin 571 inci maddesi çerçevesinde yapılacaktır.  Yukarıda yer alan hususlarda herhangi bir değişiklik olması halinde gerekli duyuru www.gtb.gov.tr adresinden yapılacaktır.

Gümrük Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuru metnine ulaşmak için TIKLAYINIZ

Kamupersoneli.net - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Son Güncelleme: 11.01.2018 18:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.