Hakim Kararında Değişiklik Yapan Zabıt Katibine 8 Yıl Hapis Cezası !

Hakimin UYAP şifresini çalarak ve Hakimin imzasını kullanarak hükümlünün cezasını düşürüp serbest bırakılmasını sağladığı iddiası ile zabıt katibine 8 yıl 11 ay hapis cezası verildi.

Kamu Personelleri 16.12.2016, 14:05 16.12.2016, 14:12
Hakim Kararında Değişiklik Yapan Zabıt Katibine 8 Yıl Hapis Cezası !
Antalya Adliyesinde UYAP şifresini öğrendiği hakimin imzasını kullanarak cezasını düşürdüğü hükümlünün salıverilmesini sağladığı gerekçesiyle yargılanan zabıt katibine, 8 yıl 11 ay hapis cezası verildi.

Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan zabıt katibi Tunç Işılak, UYAP şifresi ile salıverilmesini sağladığı Serkan Dağgül ve taraf avukatları katıldı.

Sanık Tunç Işılak, son savunmasında, önceki beyanlarını tekrar ettiğini belirterek, suçsuz olduğunu ve beraatine karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, sanık Tunç Işılak hakkında "Resmi belgede sahtecilik", "Rüşvet alma" ve Serkan Dağgül'ün babası İbrahim Dağgül'e "İftira" suçundan toplam 8 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Rüşvet verdiği gerekçesiyle yargılanan Serkan Dağgül'e ise "Resmi belgede sahtecilik" ve "Rüşvet verme" suçlarından toplam 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası verildi.

- Olayın geçmişi

Antalya'da adliyede görevli zabıt katibi Tunç Işılak'ın, UYAP şifresini öğrendiği Asliye Ceza Mahkemesi hakiminin elektronik imzasını kullanarak, Serkan Dağgül'ün cezasını indirdiği ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını sağlayarak sanığın salıverilmesini sağladığı tespit edilmişti.

Menfaat karşılığı resmi belgede sahtecilik yaptığı iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Işılak, Cumhuriyet Başsavcılığına teslim olduktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Işılak ve ile salıverilmesini sağladığı Serkan Dağgül, sonraki duruşmalarda kefaletle serbest bırakılmıştı. 

Kamupersoneli.net - AA
Yorumlar (0)