Hazine ve Maliye Bakanlığı Yeni Birim Kuruyor ! Binlerce Memur Alımı Yapılacak

AK Parti tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan 71 maddelik kanun teklifine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı kendi bünyesinde ‘Türk Reasürans Anonim Şirketi’ kuracak. Bu şirketin kurulması ile binlerce memur alımı yapılması planlanıyor.

Kamu Personelleri 03.12.2018, 15:11 Batuhan
Hazine ve Maliye Bakanlığı Yeni Birim Kuruyor ! Binlerce Memur Alımı Yapılacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'y’e sunulan yeni torba kanun teklifi ile sigorta şirketlerinin sigortalamakta güçlük çektiği ya da teminat vermek istemediği riskleri sigortalayacak ‘Türk Reasürans Anonim Şirketi’ kurulacak. Şirketin sermayesi Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait olacak.  Bakanlık bünyesinde faaliyet gösterecek şirkette binlerce memur istihdam edilecek.

MEMUR ALIMI PLANLANIYOR

Ak Parti tarafından TBMM'ye sunulan 71 maddelik torba yasa teklifi içerisinde yer alan Reasürans şirketinin kurulması amaçlanıyor. Kurulacak şirket bünyesine hem mevcut devlet memurluğu kadrosunda yer alan memurlardan kadro değişikliği usulü ile hem de yeni atama ile çok sayıda memur istihdam edilecek.

24 Haziran seçimlerinden sonra geçilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile devletin hem işleyişinde hem de yönetim kadrolarında birçok değişiklik yaşandı. Bakanlıklar yapısal olarak değiştirildi, birleştirilen bakanlıklar oldu, yeni kurulan kamu kurumları ve kuruluşları oldu. Bu yeni sistem değişikliğinden de en çok devlet memurları etkileniyor. Kimisilerin çalıştığı kurum değiştirilirken, kimilerinin görev ve unvanı değişiyor.

Yeni kurulan birimlere yeni memur alımları da devam ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde faaliyt gösterecek olan Reasürans isimli şirket için de binlerce memur alımı yapılacak.

Şimdilik kaç memur alımı yapılacağı, ne zaman yapılacağı ile ilgili kesin bir bilgi yok ancak yasa teklifine göre şirketin 3 ay içerisinde kurulması ve kurulduktan 15 gün içerisinde kurumlar arası atamaların gerçekleştirilmesi, diğer 15 günlük zaman içerisinde de personel ihtiyacının net bir şekilde belirlenip alımların yapılması bekleniyor.

Meclis kulislerinden edindiğimiz bilgiye göre, yeni kurulacak şirket bünyesinde 2 bin 200 civarında memur istihdam edilecek.

REASÜRANS NEDİR?

Reasürans, sigorta edilmiş riskin, belli bir kısmının ya da tamamının yeniden sigorta edilmesi anlamına geliyor. Sigorta şirketleri, özellikle büyük sigorta işlerinde hasar ödemekte zorlanmamak ya da mali yönden sigortalanması mümkün olmayan riskler için prim ödeyerek, kendilerini sigortalatırlar. Buna reasürans denir. Büyük bir hasar oluştuğunda da devreye reasürans şirketi ya da şirketleri girer ve hasarı öder. Genelde sigorta şirketleri dünyanın büyük reasürans şirketleri ile çalışır. Türk pazarında da reasürans alanında 1929 yılından bu yana sermayesi Türkiye İş Bankası’na ait olan Milli Reasürans faaliyet gösteriyor. Ancak kurulacak olan Türk Reasürans Anonim Şirketi daha çok sigorta şirketi gibi çalışacak.

Yorumlar (3)
Mehmet 6 ay önce
Ne zaman alınaçak
Harun 6 ay önce
Maliye personel alımı yapacak mı bekliyoruz.
Esra 6 ay önce
Maliye bakanlığı ne zaman alımı yapacak.a kadro alımı yapmayacakmı