Hazine ve Maliye Bakanlığından Tüm Memurları İlgilendiren Kritik Karar!

Türk-Eğitim Sen tarafından memurlar cephesinden gelen taleplere yönelik olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’na her ikisi de memur olan eşlerin sürekli görevle yer değiştirmeleri durumuna bağlı olarak talepte bulundu ve bu konuyla alakalı olarak Hazine ve Maliye Bakanlığımdan konu hakkında görüş yayımlandı...

Kamu Personelleri 25.12.2018, 19:31 25.12.2018, 21:06
Hazine ve Maliye Bakanlığından Tüm Memurları İlgilendiren Kritik Karar!

Türk-Eğitim Sen memurlardan gelen talepler üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı’na her ikisi de memur olan eşlerin sürekli görevle yer değiştirmeleri durumunda özel durumların dikkate alınarak, her iki eşe de yollukların tam olarak ödenip ödenemeyeceği konusunda görüş verilmesini talep etti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, her ikisi de memur olan eşlerin sürekli görevle yer değiştirmeleri durumunda harcırahın nasıl ödenmesi gerektiğine dair görüş yayımladı.

EŞLERDEN BİRİNE TAMAMI, DİĞERİNE YARISI

"Bakanlık görüşünde eşlerden iki kişinin memur olduğu durumlarda eşlerin aynı yere atanması halinde atamalarının farklı zamanlarda olup olmadığına bakılmaksızın bunlardan birisine yer değiştirme masrafının değişken unsurunun tamamının, diğer eşe ise yarısının ödenmesi gerekmektedir." denildi.

TAM ÖDENECEK DURUMLAR DA BELİRTİLDİ

Bakanlık yer değiştirmede eşlerin her ikisinede tam olarak harcırah ödemesi yapılacak durumları da belirtti. Bakanlık görüş yazısından

a) Eşlerden sadece birisinin memuriyet mahallinin değişmesi,

b) Eşlerin, farklı memuriyet mahallerinden aynı memuriyet mahalline atanmaları,

c) Eşlerin aynı memuriyet mahallinden farklı memuriyet mahallerine atanmaları,

ç) Eşlerin, farklı memuriyet mahallinden farklı farklı memuriyet mahallerine atanmaları,

durumunda ise harcıraha müstehak eşlerin her biri için yer değiştirme masrafının değişken unsurunun tam olarak ödenmesi gerektiği mütalaa edilmektedir.” denilerek eş durumuna bağlı yolluk ödemelerinde özel durumların dikkate alınması ve özel durumlarda yolluğun her iki eşe de tam olarak ödenmesi gerektiği yönünde görüş verilmiştir.

Hali hazırda mevcut uygulamada ikinci sırada yer değiştiren eşe sürekli görev yolluğunun yarısı ödenmekteydi. Artık, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu görüşüne göre, eş durumu bağlı sürekli görev yolluğu ödemelerinde özel durumlar dikkate alınacak ve özel durumlara göre sürekli görev yolluğunun ikinci sırada giden eşe yarısı veya tamamı ödenecek.

Yorumlar (0)