Hedef Süre Uygulaması İle Kamu Personeli Davaları 300 Günde Tamamlanacak

Hedef süre uygulaması ile Adaletin en hızlı şekilde sağlanmasına büyük katkı sağlayacağı hedefleniyor. Yargıda hedef süre uygulaması 3 Eylül itibari ile başladı. Bu kapsamda idari yargıda memur/atama/göreve dönme davaları ile memur/disiplin/meslekten çıkarma cezası davalarının 300 günde tamamlanması hedefleniyor.

Kamu Personelleri 08.09.2018, 19:46 08.09.2018, 21:37
Hedef Süre Uygulaması İle Kamu Personeli Davaları 300 Günde Tamamlanacak

Adaletin en hızlı şekilde sağlanmasına büyük katkı sağlayacak "hedef süre" uygulaması ayrıntılarına ulaşıldı. Konu ile ilgili olarak detaylar Yenişafak'tan Osman Özgan tarafından açıklandı. 

Konu ile ilgili olarak 'Yargıda Hedef Süre' uygulaması ile Adalet Bakanlığı'nın Türk yargısına kazandırdığı önemli reformlardan birisi olan soruşturma ve kovuşturmaların tamamlanma sürelerinin önceden ilan edilmesini hedefleniyor. Bu uygulama ise 3 Eylül'de başladı.

1 Ocak 2019'dan itibaren de vatandaşlara tebliğ edilmeye başlanacak "hedef süre", uygulamanın başladığı, 3 Eylül'den sonra açılan soruşturma ve açılan davaları kapsayacak. Bu tarihten önceki davalar için bu uygulama geçerli olmayacak.

1457 DAVA İÇİN HEDEF SÜRE OLUŞTURULDU

Soruşturma ile ilgili hedef süreler savcılık, dava ile ilgili hedef süreler ise mahkemeler tarafından taraflara bildirilecek. Bu konu hakkında yapılan çalışmayla 220 soruşturma türüyle ilgili hedef süre belirlendi. Bunların yanı sıra 1457 dava türü için hedef süre oluşturuldu. Davalarla ilgili hedef süreler hukuk, idari ve ceza yargılamaları şeklinde 3 başlık altında toplandı.

Hedef süreler belirlenirken mahkemelerin devam eden dosya sayısı dikkate alındı. Bu bağlamda kasten adam öldürme, zimmet, rüşvet, resmi belgede sahtecilik, silahlı örgüt üyesi olmak, casusluk ve anayasal düzene karşı işlenen suçlar gibi ağır ceza mahkemesinin görevine giren suçlardan açılan davaların mahkemenin dosya puanına göre 300 ile 390 gün arasında bitirilmesi hedefleniyor.

10 yıl veya daha az hapis cezası gerektiren dava ve işlere bakmakla görevli asliye ceza mahkemeleri için de hedef süre uygulaması kapsamında hedef süre belirlendi. Bu mahkemelerin görev kapsamına giren davalara 300 ile 390 gün hedef süresi koyuldu.

BELİRLENEN HEDEF SÜRELER

Hedef süre belirlemesi kapsamında davaların hedef süreleri şöyle oldu:

vesayet davası (satışa izin) için 90, icra takibine itirazın kaldırılması davası için 180, boşanma davası (çekişmeli) için 300, kiralananın tahliyesi davası (Borçlar Kanunundan kaynaklanan) için 300, babalık davası için 330, alacak davası (kira alacağı) 450, tazminat davası için (haksız fiilden kaynaklanan) 450, tapu iptali ve tescili davası için 730 gün hedef süresi belirlendi.

KAMU PERSONELİ DAVALARI 

Yenişafak'tan Osman Özgan'ın aktardıklarına göre idari yargıda da memur/atama/göreve dönme davaları ile memur/disiplin/meslekten çıkarma cezası davalarının 300, belediye işleri/hizmet ücretleri davalarının 240, imar/gecekondu-imar affı davalarının 430 hedef süre belirlenirken emekli-ikramiye davalarının 240, vergi cezası/özel usulsüzlük davaların 210, sınav/MEB ya da ÖSYM'nin ortak ve merkezi sınavları dışında kalan sınavlar ile ilgili davaların 240 hedef süre belirlendi.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)