İŞKUR'a Kurum Dışı 1000 İMD Alımı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bilindiği gibi önümüzdeki günlerde İŞKUR'a Kurum dışından 1000 İş ve Meslek Danışmanı alınacak. Uzun süredir bekleyen adaylar için çok iyi bir gelişme fakat, alımlar hızlandırılmazsa ve aşağıda değindiğimiz noktalara dikkat edilmezse binlerce aday mağdur olacak.

Kamu Personelleri 11.05.2018, 11:44 12.02.2019, 17:09
İŞKUR'a Kurum Dışı 1000 İMD Alımı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kamupersoneli.net sitesi olarak mağduriyetlerini sürekli haber yaptığımız İş ve Meslek Danışmanları için kritik süreç başladı. Buradaki haberde de belirttiğimiz gibi önümüzdeki günlerde , İŞKUR'a Kurum dışından 1000 İş ve Meslek Danışmanı alımı yapılacak.

Bilindiği üzere, İŞKUR 2013 yılında yaptığı atamanın ardından geçen 5 yılda tekrar İş ve Meslek Danışmanı (İMD) ataması gerçekleştirmemiştir. İŞKUR'a İş ve Meslek Danışmanı olarak atanmak isteyen ve 5 yıldır bu atamayı bekleyen adayları, şimdi de sertifika süresinin dolacak olması korkusu sardı. Geçen süre ise bir takım sorunları beraberinde getirmiştir. Sertifikanın 5 yıllık geçerliliğinin olması, adayların üniversiteden sonra 5 yıl geçirip artık yaşlarının nispeten büyümesi de bu sorunlardan sadece bazılarıdır.

Bu nedenle sayıları 10 binleri aşan Kurumdışı İş ve Meslek Danışmanları çıkacak ilanda 5 yıllık bekleyişin sonunda mağdur olmamak için bazı istekleri var. Yetkililerin dikkatine bu konuları sunuyoruz:

1- Haziran ayı gelmeden Atama ilanının çıkması ve tercihlerin yapılması 

2- Sözleşmeli de dahil herhangi bir kurumda çalışanların bu atamaya başvuru yapmalarını engelleyecek şekilde gerekli düzenlemenin ilana eklenmesi gerekmektedir. (Bu sayede halihazırda işi olanlardan ziyade işi olmayanlar atanması sağlanarak istihdama da katkı sağlansın)

3- Yaş şartının olmaması. Bilindiği üzere A Grubu memurluklar dışında ilgili kanuna göre kamuda yaş sınırı yoktur. İş ve Meslek Danışmanlığı bir A Grubu memuriyet olmadığı için yaşla ilgili bir şart bulunmamalıdır. 

4- Mağduriyetler doğmaması adına KPSS puan barajının olmaması.

Yorumlar (19)
İşsiz imd 1 yıl önce
Başta Serhat Bey olmak üzere tüm kamupersoneli çalışanlarına çok teşekkür ederiz. Yalnız eklenmesi gereken bir husus daha var: liyakatli alım yapılması temennisinde bulunuyoruz. Lütfen KPSS puan sıralamasına göre atama gerçekleşsin.
Memur 1 yıl önce
Arkadaşlar ne demek memur olanlar başvurmasın. Öyle şey mi olur. O zaman özel sektörde çalışanlar da başvurmasın. Şartları tutan herkes başvurma hakkına sahiptir. Memur olanlar da kamuda daha iyi şartlarda bir işe girme hakkına sahiptir.
Kpsszede 1 yıl önce
Biz kpss ye boşuna mı girdik kpss şartı tabiki olsun.
Doruk 1 yıl önce
Kamuda calisanlar da basvursun belgesini puanini alan herkes basvursun isteyen girsin
mahmut 1 yıl önce
bence de kamu da çalışanlarda başvuru yapması lazım bu yüzden de alımların kadrolu olması lazım.. alımlar neden hep sözleşmeli yapılıyor ki. personel eksiği var ama alımlar sözleşmeli...... yoksa seçi̇m yatırımı mı......
işsiz İş ve Meslek Danışmanı 1 yıl önce
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ HUSUS GÖZDEN KAÇIYOR, BU İŞ UZADIKÇA ALIM İLANI ACİLEN ÇIKMADIKÇA BU DURUM BİRİLERİ KAYRILIYOR TERCİH DÖNEMİNE YETİŞEBİLMESİ İÇİN BEKLENİYOR İZLENİMİ UYANDIRIR, ONUN İÇİN BEKLENİYOR ANLAMI TAŞIR, HAZİRAN AYINDA DA BELGE SÜRESİ DOLACAK OLANLARA ÇİFTE MAĞDURİYET YAŞATMASI DEMEK OLUR BU,EĞER BUNUN İÇİN BEKLENİYORSA YILLARCA ATAMA BEKLEYENLER BELKİ DE BELGE SÜRESİ DOLDUĞU İÇİN TERCİH BİLE YAPAMAYACAK, ÜSTÜNE BİR DE KPSS PUANLARI YANACAK TEKRAR KPSSYE GİRMEK ZORUNDA KALACAK, BİR DAHA ALIM OLUP OLMAYACAĞI DA BELLİ DEĞİL,SONUÇ OLARAK EĞER BEKLENECEKSE HEMEN İLANA ÇIKIP EN AZINDAN TERCİHLER ALINIP ÖYLE BEKLENMELİ AKSİ TAKDİRDE TÜM EMEKLER ÇABALAR ÇÖPE GİDECEK.
Kurum dışı is ve meslek danışmanı 1 yıl önce
Teşekkürler Serhat bey. Mujdenizide bekliyoruz.
Seda 1 yıl önce
Müjdeli haber geldi .InşAllah önceliklere ıssız şartı olur . Istihdamin onu açılsın.
imd_aslı 1 yıl önce
çok teşekkürler bizim için yaptıklarınızı asla unutmayacağız teşekkürler kamupersoneli.net
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın