Jandarma 25 Bin JÖH, JÖAK ve JOPER Alımı Yapacak ! Yaş Şartı Değişti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamalarında Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde 25 bin uzman erbaş alımı yapılacağını ifade etmişti. Bakan Soylu'nun açıklamalarının ardından adaylar tarafından uzman erbaş alımlarının JÖH, JÖAK ve JOPER branşlarında gerçekleştirilmesi talep edildi. Bunun yanı sıra bir önceki JÖH alımında yaş şartında önemli bir değişiklik meydana geldi.

Kamu Personelleri 23.04.2019, 14:14 30.04.2019, 16:49
Jandarma 25 Bin JÖH, JÖAK ve JOPER Alımı Yapacak ! Yaş Şartı Değişti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu daha önce yaptığı açıklamalarında Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde uzman erbaş alımına ilişkin adaylara müjdeli haberi verdi. Bakan Soylu söz konusu açıklamalarında Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde toplam 25 bin uzman erbaş alımı yapılacağını ifade etti.

Bakan Soylu'nun bu açıklamalarının ardından adaylar çeşitli platformlarda seslerini duyurmaya çalışarak yapılacak olan alımların JÖH, JÖAK ve JOPER branşları için gerçekleştirilmesini talep ettiler. Ancak Jandarma Genel Komutanlığı uzman erbaş alımına ilişkin alımların hangi branşlarda ve hangi tarihte yapılacağı henüz netlik kazanmadı.

GELİŞMELERDEN ANINDA HABERDAR OLUN 

Uzman erbaş alımları hakkında bir gelişme olduğunda veya ilan yayımalndığında adayları sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Bu bağlamda ilan yayımlandığında anlık bildirim almak için ücretsiz mobil uygulamamızı indirebilirsiniz. 

MUHTEMEL GENEL ŞARTLAR

Daha önce gerçekleştirilen JÖH alımlarında aranan şartların bir sonraki JÖH alımında da uygulanması beklenmektedir. Buna ek olarak yaş şartında önemli bir değişiklik yapıldı. Muhtemel olarak adaylarda aranacak şartlar ise şöyle sıralanabilir:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak, en az lise ve dengi okul mezunu olmak veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak, nüfus kaydına göre 01 Ocak 2017 tarihi itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak, sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 01 Ocak 2017 tarihi itibariyla yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak, seçme sınavlarını başarılı ile geçmek, sevk edildikleri hastanelerden TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak "Komando Uzman Erbaş Olur veya Uzman Erbaş Olur " kayıtlı sağlık raporu almış olmak.

En az 164 cm boyunda olmak koşuluyla, internette yayımlanan kılavuzdaki Boy-Kilo Tablosunda belirtilen değerler içerisinde bulunmak, askeri öğrencilikle ilişiği kesilmemiş olmak, Türk Silahlı Kuvvetlerinde. J.Gn.K.lığında ve Sahil Güvenlik K.lığında daha önce subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak, güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Verilen ceza. ertelense. seçenek yaptırımlara çevrilse, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilse veya affa uğrasa dahi; Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikap, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, cürüm tasnii, ırza geçmek, sarkıntılık, kız. kadın veya erkek kaçırmak, fuhşiyata tahrik, gayri tabii mukarenet, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma. Devlet sırlarını açığa vurma suçları ile askerlik hizmeti sırasında firar, amir veya üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, mukavemet, fesat, isyan suçlarından dolayı yahut 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununun 148 inci maddesinde yazılı suçlardan mahküm olmamak.

Taksirli suçlar hariç olmak üzere diğer suçlardan adli veya askeri mahkemeler tarafından otuz günden daha fazla süreli hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile mahküm olmamak, taksirli suçlar nedeniyle altı ay veya daha fazla süre ile hürriyeti bağlayıcı bir cezaya mahküm olmamak, Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş, askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak.

Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için internette yayımlanan kılavuzdaki Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Nitelik Belgesi almış olmak, vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak, dilinde pelteklik, tutukluk ve kekemelik gibi konuşma özrü bulunmamak.

Bu şartlar yeni alımlarda değişkenlik gösterebilir. 

YAŞ ŞARTI DEĞİŞTİ

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yayımlanan ilanın ilk kılavuzunda;

"Nüfus kaydına göre 04 Nisan 2019 tarihi itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak [04 Nisan 1999 (dahil) - 01 Ocak 1992 (dahil) tarihleri arasında doğanlar]" şartı yer alıyordu.

Ancak Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yayımlanan ikinci kılavuzda ise;

"Nüfus kaydına göre 04 Nisan 2019 tarihi itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak [04 Nisan 2000 (dahil) - 01 Ocak 1992 (dahil) tarihleri arasında doğanlar]" ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (20)
ümmü 6 ay önce
yaş şartı 35 olsun okuyan lisans mezunlarımız işsiz artık bakanlar sesimizi duysun
Adanalı 6 ay önce
Başvuru ne Zaman kpss sınırı nedir ?
Yaş 6 ay önce
Yaş 30 olsun
Ali 6 ay önce
Lütfen bu yaş şartını hiç olmazsa bekçilikle aynı yaş şartı yapın
Serkan 6 ay önce
1991 doğumlular mağdur edildi bence öncelik onların olmalı bütün hayaller yarıda kaldı
Ismail 6 ay önce
Orta okul mezunlarına jöh olma şansı verilsin lütfen bizimde işimiz yok
Ömer 6 ay önce
Sayın Cumhur Başkanım Uzman erbaş alımı yine eski şart olsun bu alımda çok atladılar çağırılmadı mağduriyetimizi duyun
Serdal 6 ay önce
Lütfen kpss şartı ve askerlik şartı olmasın lütfen
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın